Dikkat! Ayı Çıkabilir!

Yeni bir konu başlığı ile karşınızdayız.
Eveeet, hiç düşündünüz mü?
Ya bir gün karşımıza koşarken ayı çıkarsa?

İyi okumalar!

15 Beğeni

Jim Walmsley 2 kere rekora kostugu ama ikisinde de basaramadigi -ilkinde 93. milde yolu sasirmis, ikincisinde de cok hizli baslayip erkenden tukenmisti- Western States’i ucuncu denemesinde yine rekora kosarken bir yerde ayi ailesi ile karsilasmisti. Yolun bir tarafinda anne ayi diger tarafinda agacta iki yavru ayi oldugunu anlatmisti. ‘Hadi canim, bu sefer de bu mu?’ diye dusunurken anne ayinin bir anlik dalginliginda hizla aralarindan kosup gecmis ve yaris sonunda da rekoru gercekten kirmisti.

“…I make the right, and just scared two little cubs right up a tree on the trail,” he said in his post-race interview with iRunFar. “The tree was as close to the trail as you can get. Mama bear is right there and is not going anywhere. It was reported that it took 10 minutes (before he could pass).”

12 Beğeni

@bikeg dikkat sığır çıkabilir…çıktı…ahanda sığır :grinning: derlemesi de işe yarayabilir :thinking:

Bu arada hiç gece uzun süre yalnız başıma koşmadım ve hep merak etmişimdir. Tecrübeli arkadaşlar kendi deneyimlerini aktarabilir mi acaba? Teorisi iyi hoş da bu işin pratiği nasıl?

2 Beğeni

Bu yaz ayı ile köyünde karşılaşan dostumuz ile röportaj yapma fikri doğdu bu yazıdan sonra… pratikte… evet… bizler alışık olmadığımız için pratikte donup kalıyoruz… bu yaz Altay Özcan ve Rikki Abd’deki milli parkları gezdiler, çok güzel paylaşımlar yaptılar. Milli parklar girişlerinde ne yapıp ne yapmaman gerektiğini, o parkın içinde hangi ayı tipinin olduğunu, vs. o kadar güzel ve açıklayıcı anlatıyorlar ki… nitekim sürpriz olmaktan çıkıyor. Jim’in paylaşımı ve tecrübesi de olağanüstü, ama belli ki alışık ve ne yapması gerektiğini biliyor… en son Karadeniz seyahatimde Milli Park bekçilerinden biriyle sohbet etmiştim. Barhal’da bekçi akşam köyde dışarda dolaşmama izin vermedi. Sebebi gece yemek için köye inen ayılar… bizler vahşi hayat alanlarını ele geçirdikçe, hayvanlar ne yapsın, onlar da bize yaklaşıyor… aslında o kadar da uzak değiliz sanki konuya? Sadece kabul edip ne yapacağımızı bilmek gerek… tskler, değerli yorumlarınız için…

3 Beğeni

RUN.BO nun twitter ında gördüm, süper cidden, “kolumu da mı yedin?” :sweat_smile:

4 Beğeni

Uludağ ultra maratonu 3 yıl önceydi ,son 70. km civarında dere geçişinde ayıyla yüzyüze geldik arada 10 metre var yok avcı hikayesi gibi. Ayı büyük bir homurtuyla kaçarak uzaklaştı .Bende adrnalin tavan stravadan bakıyorum saçma sapan birşeyler yapmışım akıl durdu.Geri dönüp hızla koşmaya başladım akadan gelen gruba söyledim ayı var yay çizeek gidelim diye ama onlar çok umarsız çıktı ,koşucu kafası işte ,bende onlarla geri dönüp ayılı yoldan geçip devam ettim yarışı bitirdim.Durum budur eğerki yanında yavru yoksa saldırmıyorlar birde yüzyüze gelmemek için ses çıkartarak ilelrlemek önemli diye düşünüyorum.Saygılar.

8 Beğeni

Bu da Avustralya versiyonu. Biz bence köpeklere razı olalım. :slight_smile:

5 Beğeni

Artvin Şavşat civarında geçtiğimiz yıl sabah antrenmanları yapıyorum sabah erken saatlerde koştuğum için bölge halkı kullandığım güzergahta ayı ile karşılaşma ihtimalinden bahsediyor bende pek ihtimal vermiyorum ta ki asfalt üzerinde çamurlu ayakları ile basması sonucu oluşan ayak izlerini görünce durumu anlıyorum zaten bölge boz ayıların çok bulunduğu bir bölge ve aç kaldıklarında yerleşim yerlerine ulaşmakta pek çekinmiyorlar

2 Beğeni