Decathlonun Performans Ayakkabısı = Kalenji Kiprun Fast

Selamlar,

Decathlon’un Uygun fiyatlı performans ayakkabılarından bir tanesini test ettim ve video çektim.Ayakkabı 280 TL neresi uygun diye düşünüyoruz ve Decathlon fiyatlarına göre biraz fazla ama kendi sınıfındaki modeller almış başını gidiyor bundan dolayı fiyat/performans ürünü diyebiliriz.

Ayakkabı hiç fena değil.Videodan incelemenizi öneririm.

Kalenji Kiprun Fast

4 Beğeni

Tebrik ederim bilgilendirici çalışma olmuş. Gerek ürün incelemesi gerekse koşu hakkında daha fazla videolar bekliyoruz.

2 Beğeni

Islak zeminde kayıyor.

2 Beğeni

Dediğin doğru ıslak zeminde çok iyi değil.Böyle yol ayakkabıları ıslak zeminde pek iyi performans vermiyor .Nike air zoom elite 9 var bende o ayakkabı ile paten yaparcasına koşuyorum yağmurlu havalarda.Aslında markaların ıslak zemine uygun demeleri yanlış .Ayakkabının altı pürüzsüz nasıl zemini tutacak.

1 Beğeni

Çok teşekkürler devam etmeye çalışıyorum , yayınladıkça sizlerle paylaşacağım.Koşu dünyasıda kaynak az bundan dolayı ne kadar bilgimiz varsa paylaşmakta yarar var diye düşündüm.

2 Beğeni

Şöyle bir çıkarım yapmak, doğru mudur yanlış mıdır?

“Sert tabanlı ayakkabılar itme gücünü en yüksek düzeyde kullanmanıza fayda sağlar ama yastıklaması düşük olup ıslak zeminde kayar ve ömrü kısa olur.

Yumuşak tabanlı ayakkabılar itme gücünü emer ama yastıklaması yüksek olup daha iyi yol tutuşu sağlar ve ömürleri uzun olur.”

Not @Ceyhun : Bir sonraki videonda Kiprun Fast ile Kiprun Long arasında bir değerlendirme yapılıp bu düşünce ne kadar doğru ne kadar yanlış araştırılabilir mi? Her iki ayakkabıyı da kullandığını sanıyorum, hız olarak aralarında yüzde kaçlık bir fark olduğunu düşünüyorsun?

1 Beğeni

Selamlar @SedatKurtulus Biraz uzun yazdım kusura bakma:)

İtiş;
Tabanı sert ayakkabıların yere ayağını bastığında tepkimesi doğal olarak daha hızlı oluyor.Ayağını yere bastığın gibi çekiyorsun kısacası. Ama itiş gücünü farklı yollardan sağlamaktalar.Bu videodaki kalenji up-bar diye bir malzeme ile yapıyor.Nike daha da ileri gitmiş karbon fiber parça koymuş tabana.Asicste gene plastik bir parça ile bunu yapıyor.Her markanın kendine göre birşeyleri var.Biraz yay veya mancınık gibi bizi ileri itiyor.Sert olması itiş sağlıyor demek yanlış olur çünkü kalenjinin 50 liralık ayakkabısıda sert ve hafif ama itiş özelliği yok.

Taban ömrü;
Tabanı sert ayakkabıların ömürleri konusu ise markaların amacına göre değişiyor.Benim kullandığım Asicsler sertti ve diğer ayakkabılara göre iki kat daha dayanıklı idi. 2000 km yi belki görmüştür.Ve çevremde de çok duyarım bunu yıllarca giydim derler.Ayakkabıları biraz sert ama.Bu da köpüğün ezilme oranını azaltıyor.Daha da dayanıklı oluyor.

Yarış modelli ayakkabılarda sert ama ürünü hafif yapacam diye meş bölümü olsun,taban köpüğü olsun daha ince malzemelerden üretiliyor.Genelde de yarış ayakkabıları 400 bilemedin 500 km yi görürür.Sonra performansı eskisi gibi olmaz.

Yumuşak köpüklerde ise örneğin Nike Vomero modeli.Ben 700/800 km yi geçtikten sonra köpüğü bildiğin sönüyor.Yumuşak, konforlu ve destekli ama dayanıklılık piyasaya göre biraz az.Yumuşak olması da dayanıklı olmasına etken değil pek kısacası.

Yol tutuş;
Bir de yol tutuş konusu var.Tabanı her sert ayakkabının yol tutuşu iyi olmayacak diye bir kuralda yok.Güzel bir kauçuk malzeme kullanılır ise sorun yaratmayacaktır ,bu işi başaran markalar var.Bu kauçuk kullanımı konusunda beni şaşırtan bir ayakkabıda Nike lunarepic.Tabanda kauçuk yok.Direk EVA denen taban köpüğü ama ayakkabı yağmurda süper yol tutuşuna sahip ben çok kayar diye düşüyordum ama öyle olmadı:)

Adidas bir kaç modelinde bunun için lastik firmaları ile anlaşıp modeller üretti ,sattı.Babamda kullandı bu modeli ve tanıdığım bir atlet abim var 1:06 civarı yarımaraton koşmuştu. Hatta dediğim adidas için kayıyor diye şikayetçiydi o yarışta:)
Kısacası yol tutuş konusunda ayakkabıları denemekte fayda var.Markaların dedikleri bazen tutmuyor.

Bu arada Kiprun Long a da video çekecem dediğin gibi de karşılaştırmada yapacam.Ayakkabı seçimi içinde video çekme planım var daha da uzun bahsetmeye çalışacam videoda bu konulara, zaman oldukça birşeyler planlıyorum bakalım.

4 Beğeni

Çok teşekkürler @Ceyhun. Zahmet oldu, seni uğraştırmışım, mazur gör. Ama iyi izah etmişsin, cevabımı aldım. Tekrar teşekkürler…

Bu arada yeni videolarını bekliyorum, kolay gelsin.

Decathlondan Ultramaraton ayakkabı modeli olanını bir arkadaşım da Alanya da 66 k da denedi ve olumlu sonuç aldı.Malum markalara bakınca ,fiatları biliyoruz.Sanki daha makul fiyatlara seçenekleri çoğaltmamız gerekiyor.Koşuyorsak ve devam edeceksek bu durumu ciddi ciddi incelememiz lazım. Bütçeler büyümeye başladı…

3 Beğeni