Dalak Şişmesi Hakkında

Herkese merhabalar,

Bir organizasyon vesilesiyle başlamış olduğum koşu sporuna, son 1.5 senedir amatörce devam etmekteyim. Özellikle 2015 yılı ortasından itibaren de, ilgimi daha da arttırmaya başladım. Beni en çok etkileyen ve devam etmeme sebep hususların başında, kesinlikle bu sporun kültürü gelmekte. Bireysel yapılan bir spor dalı olmasına rağmen, bugüne kadar gördüğüm kadarıyla sanki bir takım oyunu oynar gibi, herkes elinden geldiğince birbirine destek olmaya çalışıyor.

Sıkıntıma gelecek olursak; antrenmanlarda neredeyse hiç yaşamadığım basit deyimiyle “dalak şişmesi” olayını, maalesef katıldığım yarışlarda istisnasız olarak yaşıyorum. Nefes alışıma dikkat eden biri olmama rağmen, yarışlarda karşılaştığım bu durum esnasında hızımı düşürüp, nefesimi tekrar kontrollü almaya çalışarak, acımı azaltmaya çalışıyorum. Ancak bu sefer de, sürelerimin olumsuz anlamda düşmesine sebep oluyor. Bugüne kadar 10K ve 15K yarışlarına katılıyordum. İlk kez önümüzdeki ay Kapadokya 33K’da kendimi deneyeceğim.

Amatör bir koşucu olarak, nerede neyi yanlış yapıyorum? Yarış esnasında böyle bir durumla karşılaşırsam, ne yapmalıyım?
(Dip not olarak: Normalde aç karnına koşan birisiyim, ancak genelde yarışlar öncesinde az da olsa atıştırmalarım olabiliyor. Bunun bir etkisi oluyor mudur ya da yarış heyecanı mıdır diye düşünüyorum, bilemiyorum)

Bence çok basit olarak yarışlarda heyecanla birlikte farketmeden yüksek tempoyla başlıyorsunuz.Yüksek kan dolaşımını karşılayamayan dalak ağrı yapıyor.Yarışlara kontrolsüz tempo ile başlamak hemen hepimizin yaptığı bir şey.Zamanla kondisyonunuzun ve vücudunuzun oksijen kullanma kapasitesinin artması ile azalacaktır.Şimdilik yapmanız gereken antremanları yavaş yavaş arttırmak.

1 Beğeni

Yarış öncesi yağlı ve lifli yiyeceklerden kaçınmak da önemli bildiğim kadarıyla. Bir de yarış esnasında nabzın belli seviyenin üzerine çıkması rol oynuyor (özellikle yokuş aşağı temponun kontrolsüz artırıldığı bölümlere dikkat etmek gerekiyor).

2 Beğeni

Tavsiyeniz için teşekkürler. Genelde haftada ortalama 4 gün civarı koşuyorum. Artık bu koşularda nefese dikkat ederek, kendimi biraz daha zorlayacağım o zaman.

Ağrının olduğu noktaya kosarken hızınızı haif düşürerek elinizle bıçak saplar gibi pozisyonda şiddetli ve sürekli bastırırsanız ağrı büyük ihtimalle geçecektir.bastırdığınızda eliniz arkadan çıkacak gibi hissetmelisiniz 15-30 saniye ben de yeterli oluyor. Geçmiyorsa durmaktan başka sanırım çare yok . Varsa ben de bu başlık altında duymak isterim. Bu olay koşu öncesi çok aç olmak veya yanlış yiyecekle de olabilmekte. En azından ben de öyleydi ben yediklerimlerimi deneye deneye değiştirdim artık olmuyor.Antrenmanda yaşıyordum ama yarışta hiç karşılaşmadım. Antrenmanda ki çözümümü söyledim ben de çok işe yaradı/ yarıyor.Yediklerinizi gözden geçirmenizi size uygun beslenme düzenine geçmenizi öneririm. Sağlıcakla kalın.

2 Beğeni

Özellikle yeme/içme hususuna dikkat etmem gerektiğini daha iyi anlıyorum.
Sizin bu problemi yenme yönteminiz de oldukça ilginç ama sonuçta çözüm odaklı olduğu kesin :blush:
Umarım tekrar başıma gelmez, gelirse de yönteminizi kesinlikle deneyeceğim.
Yardımlarınız için teşekkürler.

Dalak şişmesi denilen olayın çoğunun sebebi diyaframda kramp oluşması oluyor.
Belli bir yorgunluğun üzerinde farkında olmadan nefes alış veriş hızı çok yükselir ve alışık olmadığı hızda çalışan diyaframda kramplara sebep olabiliyor.
Benim yöntemim; yapabildiğim kadar derin olarak nefesimi üfleyerek dışarı vermek. Bunu en az 4-5 sefer tekrarlıyorum.
Bu yöntemle ciğerlere daha çok oksijen doluyor, nefes biraz rahatlıyor ve solunum hızı yavaşlıyor.
Bu sayede de diyafram da rahatlıyor ve olayı atlatmış oluyorum.

2 Beğeni

İsmail Bey Merhaba,
Sizin tavsiyenizi de not ettim.
Teşekkür ederim.