Crossfit için saat tavsiyesi. Polar IGNITE?

Crossfit sporu yapıyorum. Antrenman sırasında nabız kontrolü yapacak, antrenman verimini, yaktığım kaloriyi hesaplayacak bir saate ihtiyacım var. Polar ın yeni saati Ignıte istediğim özellikleri sunuyor gibi. 1500 tl bir fiyatı var. Düşünceleriniz nelerdir öneriniz var mıdır?

tam olarak beklentiniz eğer siz idman yaparken ilgili hareketleri algılasın ona göre yaktığınız kaloriyi hesaplasın gibi birşey ise, sanırım bunu yapabilen bir saat yok…ben de crossfit yapıyorum ve garmin 735xt kullanıp, stength seçimini yapıyorum…böylece o süre, nabız ve kalori takibini yapıyor…setler içinse lap tuşunu kullanıyorum…eğer çok istersen idman bitiminde garmin connect’i kullanıp yüzlerce seçenek arasında yaptığım hareketleri, ağırlıkları ve tekrar sayılarını da giriyorum, veya wod’un fotoğrafını çekip aktivite fotoğrafı olarak kaydediyorum, çoğu zaman bu seçenek daha kolayıma geliyor :slight_smile: sanırım polar ignite da bundan fazlasını sunmuyor ve yine sanırım bu imkanlara strength/fitness seçeneği olan ve bilekten nabız ölçen herhangi bir saat ile de erişebilirsiniz…

2 Beğeni

Kaloriyi hesaplaması için, saatin hangi hareketi yaptığını bilmesine gerek yok. Yakılan kalorinin yapılan bir hareket ile ilgisi yok, vücudun ne kadar zorlandığına ve kalp atışının ne kadar attığına göre değişir. Kişisel bilgilerin bilinmesi yeterli; cinsiyet, yaş, boy, kilo, antrenman sıklığı, spor geçmişi ve var ise tıbbi rahatsızlık gibi. Zaten saati ayarlarken tüm kişisel bilgileri istiyor.

Örneğin çok formda biri 100 kg ile squat yapar ve nabzı 140’ı geçmez. Ancak yeni başlayan biri, 50 kg ile squat yapıp nefes nefese kalabilir, nabzı 160-170’i vurabilir.

Cross fit için özel etkinlik seçmesine gerek yok, cardio (kardiyo) veya other (diğer) modunda antrenman yapabilir.

1 Beğeni

Polar Ignite bence, 1.500 TL fiyatıyla gayet makul bir cihaz, gönül rahatlığıyla alabilirsiniz. Tüm ihtiyaçlarınızı karşılar. Hatta sahip olduğu özellikler Vantage serisinde bile yok, güncelleme ile aylar sonra gelecek. Yalnız bilekteki nabız sensörü sizin için yeterli olmaz, bir tane de nabız bandı almalısınız. Sadece koşuyor olsaydınız, nabız bandına gerek olmayabilirdi. Çünkü siz interval antrenman yapacaksınız, nabzınız sabit olmayacak.

1 Beğeni

Merhaba. Daha önceki yazılarınızı okudum. Vantage-m için çok olumlu şeyler yazmamışsınız. Sizin tercihiniz crossfit için Ignıte, Garmin 245 ve Garmin Instinct arasında hangisi olurdu? Fiyatları 1500 2000 2500 olarak yükseliyor…

Merhaba.
Tercihim bütçeye bağlı olarak değişir. Bütçede sıkıntı yoksa tabi ki Forerunner 245 tercih ederdim. Kendim de 245 kullanıyorum. Diğer bahsettiğiniz modelleri kullanmadım ancak çok araştırma yaptığım için fikir sahibiyim.

Forerunner 245

• İçlerinde en yeni nabız sensörüne sahip, Garmin’in en güncel sensörü (2019 model, MARQ serisinde kullanılan sensör.). Ignite hepsinden daha sonra çıkmasına rağmen Vantage serisindeki nabız sensörünü kullanıyor, yenisi geliştirilmedi.
  • 1 aydır kullanıyorum, kusursuza yakın çalışıyor. Birkaç problemi vardı, güncelleme ile düzeltildi.
  • GPS’siz kullanımda şarjı 7-10 gün arasında gidiyor. Full GPS açık 24 saat. GPS bağlanma hızı ve doğruluğu oldukça iyi. Saatim bugün itibariyle 8. günü bitirdi, şimdi şarjediyorum. (Haftada 4 gün GPS’siz antrenman yaparım. Yaklaşık 1 saat de GPS kullanıyorum.)
  • 245 için yazacak negatif bir şey bulamıyorum, gerçekten çok iyi. Ancak saatte barometrik altimetre ve jiroskop yok. Sizin için önemli mi bilmiyorum.

Polar Ignite

• Çok fazla özelliği olan bir cihaz, bu konuda 245 ile yarışabilir. Uyku verileri çok detaylı.
  • Dokunmatik ekranın çok akıcı olmadığını söylüyorlar, tepki süresi de iyi değil. Saate bakmak için bileğinizi hareket ettirdiğinizde, ekranın açılması 3 sn sürüyor. Ayrıca pilden tasarruf edebilmek için ekranın açık kalma süresini çok kısa tutmuşlar. Garmin’in tüm modellerinde ekran sürekli açık ve güneş ışığı altında kristal netliğinde görülebiliyor.
  • Bir üst maddede bahsettiğim üzere, sürekli açık ekrana sahip değil yani Samsung ve Apple cihazlar gibi. Bu benim çok tercih ettiğim bir ekran türü değil açıkçası ancak kişiden kişiye değişir.
  • Şarj süresi yaklaşık 5 gün. Sürekli GPS açık olursa 17 saat. GPS performansı ile ilgili internette çok şikayet var.
  • Optik nabız sensörünün performansı Vantage serisinden farklı değil, yani vasat.

Instinct

• Dağcılar ve kampçılar için çok iyi bir cihaz.
  • Optik nabız sensör performansı çok kötü. Vivoactive 3 ile aynı sensörü kullanıyor ama nedense daha kötü performans gösteriyor.
  • Şarjı çok uzun gidiyor, ne zaman taktığınızı unutursunuz.
  • Ekran monokrom olduğu için bir süre sonra sıkılabilme ihtimaliniz var. Casio tipi saatten hoşlananlar çok sevecektir.

Hangi saati alırsanız alın, harici nabız bandı kullanmanız daha sağlıklı olur. Üç cihazın arasında en iyi bilek nabız sensörü 245’te. Ancak yine de harici nabız bandı kullanmak gerekir.

3 Beğeni

Ayrıntılı cevabınız için çok teşekkür ederim.

1 Beğeni