Covid-19 koşucularda kalp rahatsızlıklarına yol acabilirmis

Az evvel okuduğum bir makale bunun hakkında yazmış.

https://www.wired.com/story/if-youve-just-had-covid-exercise-might-not-be-good-for-you/

Kusura bakmayin Türkçe’ye ceviremeyecegim. Google translate yardımcı olacaktır. Oneli yerleri:

" But now, evidence is emerging that the virus can cause heart damage even in people who’ve had mild symptoms or none at all, especially if those people exercise while they’re infected.

If a person rests while they are ill and during recovery, most of the time the inflammation recedes and the heart muscle heals on its own. But strenuous activity while the heart is weakened can cause swelling in the legs, dizziness, shortness of breath, and—in serious cases—irregular heartbeat, cardiac arrest, and sudden death.

the virus, when added to human cardiac cells in a petri dish, shredded the long muscle fibers that keep hearts beating. Bruce Conklin, one of the study’s’s coauthors, told STAT the “carnage” was unlike anything that’s ever been seen with other diseases.

And they might unwittingly do things—like exercising—that could damage their hearts during or immediately after their infection. Amateur athletes especially, like marathoners, ultrarunners, triathletes, and others who clock a lot of miles but don’t have access to regular cardiac screenings, might not be aware enough of the risks to make judgments about the safety of their training regimens.

At OSU, the athletes who showed signs of myocarditis on their MRIs have been put on a mandatory three-month rest. At the end of that, they’ll be rescanned to make sure the inflammation has subsided, and only then, says Rajpal, will they be cleared to play.

"

4 Beğeni

Okudum. Kendimce degerlendirmem:

Ilk calismada 26 kisinin (spor yapan kisiler) verisi var, bu insanlar hastaligi atlatmislar. Sonrasinda yapilan tetkiklerde 4 kiside kalpte enflamasyon izlerine rastlanmis ve bunlardan sadece ikisi asemptomatik atlatmislar hastaligi. Sayilar cok cok az ve bu calismada kontrol grubu olmadigindan ve daha once bu insanlarin kalplerine ayni tetkikler uygulanmadigindan su an kalplerinde gorulen durumun Covid-19 kaynakli mi oldugunu soyleyemiyorlar.

Ikinci calismada sporcu olmayan 100 kisi var, 78 kiside kalpte bu durum gozlenmis. Bunlardan 12’si asemptomatik atlatmislar hastaligi. Daha da ilginci bu calismada bir sure sonra istatistiksel hata yaptiklarini fark edip duzelmeler yapmislar ama sonuclar hala gecerli diyorlar.

Simdi bu calismalar tam olarak ortaya ne koyabiliyor tam bilemiyorum ama tabii riskin cok yuksek olmasi dikkat gerektiriyor. Boyle bir risk var -asemptomatik de atlatsaniz kalbinizde hasar kalabilir ve bir de farkinda olmadan virus vucudunuzdayken zorlayici antrenman yaparsaniz daha fazla zarar vermesi muhtemel- ve sonuclari cok korkunc. Ama bu durumda tamamen spor yapmayi birakmak ne kadar dogru o da tartisilir. Zaten yazinin sonunda da "spor yapmayin"dan ziyade vucudunuzu cok iyi dinleyin en ufak bir belirti veya gariplikte zorlayici antrenmandan kacinin hatta belki de hic yapmayin deniyor.

11 Beğeni

1.Covid 19 olduktan sonra dinlenme döneminde kalp ile ilgili sorundan ölen basketbolcudan bahsedilmiş.Ancak şu linte basketbol kariyeri devam ederken ölen 10 basketbolcudan 4ünün ölüm nedeni kalple ilgili. Kalp sorunu sanırım basketbolcular için Covid 19 öncesinde de ayrı bir risk.
https://www.sportszion.com/10-nba-players-died-during-career (9-7-2-1 başlıklarındaki basketbol oyuncuları)

  1. Kalpteki Covid 19 görünme şıklığı azalmış, yanlış anlamadıysam.
    “And autopsy studies have discovered the virus inside the hearts of deceased Covid-19 patients.”

“That’s why Rajpal suggests paying extra-close attention to your body if you’re going out for a hard run, bike ride, or other sporting activity, especially if you have any inkling of sickness. “If you experience any suspicious symptoms—chest pain, shortness of breath, or heart palpitations—contact your doctor,” he says. And if you have tested positive for Covid-19, he says, you should take a few weeks off before returning gradually to the level of training you were at before.”

Buna benzer doktoruna görün ifadeler daha geniş sekilde şurada var.


“Check in with your doctor if you have shortness of breath, chest pain, heart palpitations like a fluttering or rapid heartbeat, lightheadedness, leg swelling, muscle pains, and/or unexplainable fatigue,”

4.Diş sağlıksızlığının kalbe olan olumsuz etkisini duymuştum.Tek başına virüs kadar diğer durumları düşünmekte, kalp doktoruna kontrol konusunda (covid 19 salgınında ki hastane durumunu da göz önüne alarak) çekimser olmamalı (çok şikayet ettiğimiz 1 çift ayakkabı, 1 akılı saat fiyatının yarısı/çeyreği ücretlerle dilediğimiz kalp doktorunda her tür test dahil kontrol yaptırabiliriz-Geçen yıl 450-500TL civarındaydı).

5.Covid 19 koşucularda kalp rahatsızlığına yol açmasından ziyade herkeste kalpde soruna neden olabilir.Koşan bisiklete binen vs yüksek kalp atımına neden olan sporlarları yapanlar covid 19 pozitifken bu aktivitelere ara versin.

6.:heart: bir tanedir.
:heart::heart::heart::heart:

3 Beğeni

yanlış anlaşılmamak için baştan yazayım, doktor değilim veya tıp üzerine herhangi bir eğitim veya tecrübem yok…ayrıca covid-19 salgınını kendi çevremde şubat 2020’den itibaren çok ciddiye alınması gerektiğini söyleyen birisiyim, kesinlikle hafife almıyorum.

hastalık henüz çok yeni olduğu için sanırım yeterli sayıda katılımcının olduğu, kontrol gruplu araştırmalar için beklememiz gerekecek…fakat bu hastalığın geçmiş hastalığı olan veya olmayan, sporcu veya değil ayırt etmeksizin herkeste farklı ilerlediğini kabul etmemiz gerekiyor sanırım…

covid-19 gibi ciddi sonuçları olan bir hastalığı geçin, basit bir grip bile geçirdiğimizde tam dinlenme yapıyor olmamız çok önemli…ve bu süre sonunda hiç bir bilinçli sporcunun da, hastalık öncesi idman yüküne bir anda başlayacağını sanmam, daha az ve daha sakin tempolarda idmanlarla başlanır…covid-19 için de benzer bir yaklaşım sergilemenin gerekeceği oldukça doğal bir sonuç benim gözümde…yine benzer şekilde bronşit olduğumzuda çıkıp koşmamız hastalığın seyrine negatif etki ederken, covid-19 iken spor yapmak tehlikeli demek benim gözümde ilave bir risk veya durum tespiti sağlamıyor…

tedbir ve temkin sanırım kısıtlı bilgiye sahip olduğumuz bu zamanlarda en temel savunma mekanizmalarımız…

3 Beğeni