Çocuklar için koşuya başlama yaşı ve atletizm okulları

Uzun süren sakatlığımdan sonra deneme amaçlı olarak Budapeşte de 10 k. Koştum.

Koşu esnasında tahminen yaşları 9-12 arası olan çocukların da koştuğunu gördüm . Çocukların kıyafetleri , ayakkabıları ve yüzlerindeki ifade tam bir profesyonel koşucu gibiydi. Koşuyu 47 dakikada bitirdim ve çocuklardan bir kaçı beni geçti .

7 yaşında bir oğlum var ve koşmayı sevdiğini düşünüyor. 300-500 metre koşunca mutlu oluyorduk ailecek. Şimdi geç kaldığımızı düşünüyorum.

Yabancı sitelerde 5-6 yaşında başlanabileceği söyleniyor. Türk sitelerine kalsa 11-12. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlara şimdiden teşekkürler. Ayrıca Ankara’da bu konuda ciddi yardım alınabilecek yerler var mıdır acaba?

6 Beğeni

Bu konuda uzman değilim, lakin karşılaştığım tüm spor dallarında ilkokula başlamış olmak şartı ile sporcular alınıyor. Hatta 10 yaşından büyükleri biraz gönülsüz aldıklarını dahi söyleyebilirim. Yani ülkemizde de küçük yaşta başlanması gerektiği yönünde bir düşünce var.

7 Yaş bu iş için iyi bir yaş ve yaklaşan yaz mevsimi de başlamak için iyi bir zaman olabilir. Yaz mevsimlerinde çocuklar için düzenlenen yaz kursları var, çocuğun ortama adaptasyonu için bu kurslarla başlatmak daha da iyi olabilir. Bu kurslar çocuğun çeşitli spor dallarını deneyebilmesi için harika bir fırsat oluyor. Hatta birden fazla spor dalına da kayıt ettirebiliyorsunuz. Çocuk bu işi severse sonrasında rahatlıkla orada devam edebilir.

Tavsiyem bulunduğunuz il’e bağlı Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’ne başvurmanız ve yaz kursları hakkında bilgi istemeniz. http://ankara.gsb.gov.tr/

2 Beğeni

Sakarya’da yeni açılan atletizm okuluna 2006 ve sonrasın da doğan sporcular kabul ediliyor.

2 Beğeni