Çekmeköy 48 Saat yarışı

Bir aksilik olmazsa bu yarışa katılacağım. Bu yarış için önümüzde yaklaşık 10 gün süre var. Özellikle ultralar konusunda tecrübeli arkadaşlara soruyorum;

• Bu 10 günde nasıl bir hazırlık yapılmalı?
  • Yarış için ne tür malzemeler alınmalı (elbise, ayakkabı, gıda vb.)?

Kısacası, tecrübeli arkadaşlardan her türlü tavsiyeyi dinlemeye hazırım :slight_smile:

Merhaba Ismail,
Bu güne kadar nasil bir hazirlik yaptin? 48 saati ne sekilde kosmak istiyorsun? Belli bir km amacin var mi, yoksa ne cikarsa bahtima diyerek mi katilacaksin?

1 Beğeni

Doğrudan bu koşu için yaptığım programlı bir antreman yok aslında. Genel koşularıma devam ediyorum. En son Avrasya’da 03:59 ile koştum. Bu koşuda yapabilirsem kendime koyduğum hedef spartathlon mesafesini yani 247km yi tamamlamak.

1 Beğeni

Bir yanlış anlaşılma oldu sanırım :slight_smile: En son yaptığım uzun koşu Avrasya Maratonu idi. Ama daha önce yaptığım en uzun koşu haziran ayında yapılan 24 saat yarışındaki 135kmlik mesafemdi. Afyon Frig vadisi 100km ultrayıda tamamladım. Bu sene içerisinde 75k, 65k, 60k gibi koşularımda oldu.

1 Beğeni

Bir an gözlerim kocaman açıldı :open_mouth: en uzun 42 koşan biri nasıl bu mesafeyi aşacak diye :smile:

Başarılar şimdiden!

1 Beğeni

Ismail bence sen Haziran’da 24 saat yarışına katılmış olarak gayet tecrübelisin. Son saatlerinde de bir süre birlikte gitmiştik, doğal şekilde herkes gibi yorgundun ama hala hızlı yurume modunda hareket edebiliyordun. O yarışta neler yolunda gitti, neler yolunda gitmedi düşünerek bir strateji oluşturman en iyisi bence.

-Ayaklarında ciddi bir problem olduğunu hatırlıyorum, o konuya odaklanabilirsin.

-Kendine bir dinlenme stratejisi belirlemende fayda var. Bir noktadan sonra bu planlar her zaman şaşar ama başlangıç için bir plan yapmak yararlıdır.

-Beslenme için en azından ilk 10-20 saat için benzer bir strateji düşünebilirsin. Yine 24 saatte yaşadığın tecrübeyi baz alarak. Bir noktadan sonra miden bir çok şeyi istemeyecek ama ilk bölüm için uygun olduğunu düşündüğün bir plan yapabilirsin.

-Mevsim itibariyle giysi konusuna önem vermende fayda var. Yeteceğini düşündüğünden daha fazla giysi götür. Yağmur olabilir, gece beklediğinden daha soğuk olabilir (ki Çekmeköy merkezden her zaman 3-5 derece daha soğuk olur).

-Ayakkabı aynı şekilde. Değişebilecek şartlara göre elinde alternatif olması her zaman iyidir.

-Soğuk havada bağırsakların bozulma ihtimali sıcağa göre daha fazladır. Yanında bunun için ilaç götürmende fayda var.

Bu vakitten sonra fiziksel olarak yapabileceğin şeyler kısıtlı. İstersen son 4-5 gun kalana kadar 10km civarında koş ama daha fazlası bana sorarsan bir şey katmaz hatta götürebilir. Bugunden sonra hiç koşmasan da bir şey değişmez.

Bana sorarsan bu zamandan sonra yapabileceğin ve işe yarayacak tek fiziksel aktivite core antrenmanları (.çeşitli plankler, sınav, mekik türevleri ve iskelet sistemini güçlü tutacak tüm core hareketleri).

Ve tabii istediğin kadar zihinsel hazırlık. Bu tip bir koşuda işin zihinsel yanı fizikselden cok daha önemli. Olabilecek senaryoları düşünüp bunlara nasıl tepki vereceğine odaklanabilirsin.

10 Beğeni

Ismail yukarida yaziyordum yarida kaldi,son on günde yapacagin tek sey 3-1-2-1-1.5-1-1.5-1-45-45- gibi uzun kosular ile kondisyonu koruman yeterli olacaktir. diger sorunlara gelince Cekmeköyün parkurunu ben bilmiyorum senin daha önce kosmuslugun var sanirim bu duruma göre yanina üc-dört cift ayakkabi al derim.yeni olmasi sart degil eskileri daha iyi ve corap kaymayan ve kirismayan olmasi iyi olur.ondan da üc dört cift.Giyecek hava sartlarina bagli gece ve gündüz sicakligina uyacak uzun ve kisa kollu ve pacali giyecekler,Havlu ufak,büyük hatta dis fircani dahi albilirsin,agzinin tati hosuna gitmetigi taktirde :wink: Oturmak ve yatmak icin malzeme düsünürsen bilemem…yolda yiyecek bir seyler istersen ben sana Sütlac sade,Kaynamis patates hafif tuzlu, Bal.ve senin severek kullandigin seyler vardir sanirim… Yaris süresi uzun eger 48 saat kosmak istiyorsan ilk baslarda 7-8 dk lik tempo yeterli bence,ilerleyen saatlerde ve günde tempo tutmaya ve arttirmaya gidebilirsin. her 10 km de hafifden bir seyler atistirmak iyi olabilir,soguk havada corba ve cay iyi gelir…Yarisa bir hafta kala biraz kilo alirsan farketmez,az antreman sonucu normal fakat bu kilolar yarisda isine yarayabilir…

7 Beğeni

@tugrulpeker 24 saat yarışı düzenlemeden 48 saat ile başlamış belediye ama gerisi bu sürede gelmemiş.

Ne dersiniz organizasyon yapanlara, spor İstanbul’a (belediye), Çekmeköy belediyesine vs böyle bir talebi iletelim.

Sizce böyle bir yarışa kaç kişi katılır?
(3-5 saat koşup bırakacak değil, 18 saat üzeri)

• 20-49 arası
  • 50-79 arası
  • 80-109 arası
  • 110-150 arası

0 oylayan

1 Beğeni