Çaylak bir Sporcunun Hikâyesi

Merhaba,
öncelikle koşuforum’da yeni üyeyim. 2019 yılında yazdığım ve sosyal medya hesaplarımdan facebok’da paylaştığım geçmiş döneme ait hikayemi burada paylaşmak istedim.

Çaylak bir Sporcunun Hikâyesi;

2011 yılının 19 Mayıs’ına gelinceye kadar, sigara içen sporla uzaktan yakından ilgisi olmayan, yaşam kalitesi olarak sıradan, kendini işine gücüne vermiş biriydim.

Oldum olası 19 Mayısı çok severim. İşte 2011 yılının 19 Mayısında kendime bir iyilik yaptım ve sigarayı bıraktım. Öncelikle tekrar sigaraya başlamamak için bir uğraş bulmak istiyordum. İlk aklıma gelen bisiklet kullanmak oldu. Çünkü ilk çocukluğumun geçtiği yıllar olan 1970’ler de hep bisiklet hayalim vardı ama ekonomik sıkıntılar bisiklete binmemi veya bisiklet sahibi olmamı hayalde bıraktı.

İşte hem bu hayalimi gerçekleştirmek hem de tekrar sigaraya başlamamak için amatör bir düşünceyle bisiklet aldım ve böylelikle yine amatör bir ruhla bisiklet sevdam başladı.

2011 yılının 19 Mayısından 2012 yılı sonuna kadar kayıt tutmadan bisiklet kullanmaya devam ettim. Sosyal medya aracılığıyla birçok bisiklet grup veya topluluklarıyla yüzlerce km bisiklet kullandım. Başkentimiz de görmediğim birçok bölgesini bisikletle keşfettim. Kalıcı bisiklet dostlukları ve harika arkadaşlıklar edindim. 2013 – 2019 yılları arasında da toplam 12.500 km bisiklet sürdüm.

Kendini özgür hissetmenin bir yolu da bisiklet kullanmaktır. Sizler araçlarınızla 100 - 120 km hızla geçtiğiniz yollarda, biz bisikletçiler doğanın tüm detaylarını beynimize resmederek, içimizde hissederek geçerken, yerdeki karıncaya merhaba der yolumuza devam ederiz….

Koşmaya gelince;

Koşmaya da 27 Aralık 2015 tarihinde başladım. 27 Aralık tarihinin şöyle bir özelliği var.

Sizlerin de bildiği gibi, Ülkemizin ve Cumhuriyetimizin kurucusu, büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk; 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a çıktıktan sonraki durakları olan ve Milli Mücadelenin altın adımları sayılabilecek, Havza, Amasya, Erzurum ve Sivas duraklarından sonra 27 Aralık 1919 tarihinde bu mücadele yüklü yolculuğun son aşaması olarak dava arkadaşları ile birlikte Ankara’ya geldi.

Heyet-i Temsiliye üyeleri ve bu heyetin başkanı olarak Mustafa Kemal Paşa Ankara’da büyük bir sevgi gösterisi ile karşılanmıştır.

Büyük Atatürk Koşusu da, bu günün anısına ilk defa 27 Aralık 1936’da düzenlenmiş ve hiç ara verilmeden günümüze gelmiştir.

Türkiye Atletizm Federasyonu ve Ankara Valiliği tarafından düzenlenen, Büyük Atatürk Koşusuna, ilk kez 27 Aralık 2015 tarihinde katıldım. Bu yıl ise 84’üncüsü 27 Aralık 2019 tarihinde yapıldı.

Benim için çok büyük bir öneme sahip olan bu koşuya 5 inci kez katılım sağladığım için heyecanlı ve mutluyum.

Artık hem koşuyor, hem de bisiklet kullanarak amatör bir ruhla, hem eğleniyor hem de spor yapıyorum.

2016- 2017 – 2018 -2019 yılları arasında; 5 tane Maraton (42.195 metre), 30 tane Yarı Maraton (21.100 metre) 1 tane yol koşusu (25 km), 7 tane 10 km yol koşusu olmak üzere birçok yarışlara katıldım. Koşu yarışları öncesi her sabah saat 05.00’da, 10-15 km arası antrenmanlarla güne başlıyorum. Çaylak bir sporcu olarak, bu güne gelinceye kadar 12.500 km bisiklet, 12.100 km koşu ve 1000 km’de yürüyüş olmak üzere binlerce km yol kat ettim. Ülkemizin birçok ilinde yapılan maraton veya yarı maraton etkinliklerine katılmakla birlikte, 2018 yılında ilk kez yurt dışında da koşmak nasip oldu. Bunlardan ilki, Bulgaristan’ın Filibe kentinde yapılan 25 km’lik yok koşusuydu. Bu koşuda 50-54 yaş kategorisinde 2’nci, KKTC Lefkoşa’da yapılan Yarı Maratonda da 50+ yaş kategorisinde 1’inci oldum.

2019 yılı itibarıyla da 3.600 km koşu gerçekleştirdim. Şimdi önümüzde 2020 var. Bu yılki koşu hedefim ise 4.444 km olarak planladım ve şimdiden 55 km yol kat ettim bile :relaxed:

Daha sağlıklı, daha zinde ve daha dinç bir yaşam için amatör olarak başladığım ve amatör olarak devam edeceğim spor yaşamımda çevreme, dostlarıma, arkadaşlarıma spor yapmayı öneriyorum. Yaşamınızda Sağlık, başarı, özgüven ve özgürlük istiyorsanız ne duruyorsunuz haydi spora… İster koş, ister yürü, istersen kendini ödüllendir bisiklete bin…

12 Beğeni