Bu sıkıntıyı yaşayan veya tavsiyesi olan var mı?

Merhabalar, henüz 22’sinde bu işe daha yıllarını veremeyecek kadar yeni yetme ancak bir o kadar bu sporun sevdalısı bir kardeşinizim. Hepinizi öncelikli olarak kucak dolusu selamlıyorum. 1,80-92 kilo bir bireyim. Kendime uygun olduğunu düşündüm nike pegasus 37 modeli ile koşuyorum. Henüz yeni aldım. 10-15k arası koşabiliyorum en fazla ancak şöyle bir sıkıntım var: Fotoğrafta kırmızı ile işaretlediğim yerler koşu esnasında ve sonrasında acıyor. İleriye dönük sakatlanmalara sebebiyet vermemesi açısından şimdiden yılanın başını koparmak niyetindeyim. Sol ayağımda hiçbir sıkıntı olmazken sağ ayağım beni koşu esnasında adeta mental bir savaşa sokuyor. 5k’ya kadar acıya dayanıp devam ettikten sonra ise acı macı kalmıyor ve kademeli mesafe artışımı yapabiliyorum. Her neyse özellikle 1 ile belirttiğim bölge sıkıntılı. Solda kesinlikle hiçbir sıkıntı yaşamıyorum sağda oluyor hep ve bu olaylar pegasus’tan sonra başladı. Ne yapmalıyım küçük bir şehirde yaşıyorum burada spor hekimi bulmama olanak yok. Böyle bir acı yaşayan var mı aranızda merak ediyorum ya da tavsiyeleriniz nelerdir ? Bırakmak istemiyorum mutlaka bir çözümü olmalı.koşuforum

3 Beğeni

Merhaba. Sizin sıkıntınızın kaynağı olmayabilir ama benzerlik teşkil ettiği için kendimden bahsedeyim. Sağ ayağımın, sizin 2 ile işaretlediğiniz bölgesi sol ayağımdan geniş. Bu bağlamda şayet ayakkabı küçükse, bu bölümün bağcıklarını çok sıkarsam veya ayakkabıda bu alan dar ise ciddi anlamda sadece sağ bacağımı sıkıyor. Bu bağlamda büyük beden ayakkabılar alıyorum bir problem olmuyor.

Önce ayakkabının bağcıklarını alttan üste iyice gevşetip deneyin isterseniz. Pegasus’tan sonra başladı dediğinize göre, öncelikle ayakkabıdan kaynaklı olma ihtimalini değerlendirin derim.

3 Beğeni

ayakkabı hem büyük hem de bağcık konusunda öyle sıkı bir bağlama yapmıyorum aslında. yine de çok teşekkür ederim okuyup birikimlerinizi paylaştığınız için :smiley:

1 Beğeni

Ayak arkın ve naviküler kemiğinin çıkıntısı ağrılı. o ayağın arkı düşük. Tabanlık yaptır ve ve ayak tabanı egzersizlerini yap mutlaka. Belki diger bacağında minik bi kısalık vardır onu örtbas etmek için çökmüştür o taban.
Geçmiş olsun

3 Beğeni

Yeni ayakkabınla ilgili bir problem gibi. Bu arada yakın bir arkadaşımın deneyiminden gördüğüm kadarıyla kilo fazlası varken Nike Pegasus kullanmak pek iyi olmuyor. Ayakkabı çok çabuk bırakıyor kendini. Aynı anda aldığımız Pegasus’lar ben 1500 km giydikten sonra onda ise 500 km olmadan formunu kaybetmişti. Onun yerine Asics Kayano modeli ile daha uzun ömürlü ve sağlıklı bir performans elde etmişti. Daha önce problem yaşamadığın bir ayakkabın varsa onunla biraz koşup ağrıyı takip etmek iyi olabilir.

3 Beğeni

Her koşucunun şartları özeldir.Fizyolojin böyle olabilir.Yanlış basıyor, yanlış koşuyor olabilirsin.Ayakkabı tercihin yanlış olabilir(nikeler biraz sıkı kalıplıdır).Koşmak göründüğünden çok ama çok kompleks bir şey.Bunun gibi pek çok faktörü zaman içinde deneyimleyerek çözebilirsin.Sakın vazgeçme.Benim şu anda gördüğüm ilk sorun kilon.92 kilogramlık bir cüsseyi kilometrelerce taşımak çok zor olmalı.Ben koşuya başladığımda 88 kilogram idim;en iyi derecelerimi 67 kiloya düştüğümde yaptım.Belirleyici olan şey, dozajı yavaş yavaş vücudunu dinleyerek ve deneyimleyerek arttırmak.

4 Beğeni

Teşekkür ederim, umarım buraya en yakın zamanda güzel haberleri editleyeceğim

tamamdır, ben daha yeni olduğum için bu işte çok koşu ayakkabısı deneyimleme şansım henüz olmadı maalesef ancak bu iyileşme üsrecinde eski ayakkabımla koşacağım. Sağolun

Evet siz de dahil diğer kullanıcıların da söylediği üzere tahmin ettiğim olay maalesef gerçek gibi duruyor. İyileşme sürecinde hem bedenimi dinleyeceğim hem de tavsiyelerinize uyup kilo vereceğim teşekkür ederim

1 Beğeni

Merhaba arkadaşım.Ben de 22 yaşındayım.Ekim ayındaki Maraton İzmirden verilen 100 tl lik indirim kuponuyla adidastan Fluidflow ayakkabısını almıştım.İlk defa Şubat ayının sonunda giydim .İlk antrenmanımda hiç bir sorun yaşamadım taaa ki 2. antrenmanımda göstermiş olduğun 2 numaralı bölgeden ayağım çok ağrı yapıyordu büyük ihtimalle ayakabının dikiş yeri oraya denk geliyordu ve inanılmaz bir ağrıyla koşuyordum ayağımda yaralar oluştu yeni bir ayakkabıyı ancak 5. antrenmanımdan sonra alabildim seni çok iyi anlıyorum .Kendim için konuşmak gerekirse problemin yüzde yüz ayakkabıdan kaynaklandığını düşünmüştüm.Belki sende de böyle bir sorun olmuş olabilir tabikide yukarıdaki yorumları da okudum onlar da mantıklı geldi.Geçmiş olsun sana.

1 Beğeni

Ve şunu da belirtmeliyim ki ayakkabıyı denerken 2 numaralı bölge ayağımı sıkmıştı ama bunun geçebilecek bir neden belki de giydiğim çoraptan olabileceğini düşünmüştüm.Oradaki satıcı da bunu geçebileceğini söylemişti ama maalesef ki Türkiyede biraz araştırıp gidince ayakkabı hakkında satıcılardan daha çok şey bilmiş oluyoruz.

1 Beğeni

sorunu maalesef kendimde aramak durumundayım çünkü sol ayağım gerçekten inanılmaz mutlu oluyor koşarken, bana mısın demiyor adeta :smiley: teşekkür ederim görüşlerin için bu arada sağlıklı koşular dilerim

1 Beğeni

kesinlikle, koşu forum birçok mağaza çalışanından daha iyi bir deneyim sunuyor :smiley:

2 Beğeni

Rica ederim.Ben de sana iyi koşular dilerim.Teşekkür ederim.Umarım sorun hallolur :slightly_smiling_face: .Kesinlikle Koşu forum tavsiye için en iyi yer.Katılıyorum.

1 Beğeni

Ayağınızı inceleyin. İçe basma, dışa basma gibi çeşitli durumlar olabilir. Bu durumda buna uygun ayakkabı kullanmak ağrınızı çözebilir.
Ben de yıllarca çarşı pazarda satılan 15 liralık 30 liralık ayakkabılarla koştum. 300 kilometreden sonra plank yapmaktan çatlayan bir tanesi dışında hemen hepsi 600 kilometrelere kadar işimi gördü ve olağandışı bir ağrı olmadı. Sonradan biraz daha pahalı ayakkabılar almaya başladım ama yine çok aşırı pahalı almıyorum. Bu arada koştuğum tarla yolunda yolun eğimli kısmında birer ayağımın daha rahat ettiğini farkettim. İçe basma kurbanıymışım sanırım. Hala normal ayakkabı ile koşuyorum ve çok rahatsız etmiyor ama sonraki ayakkabımda buna biraz daha dikkat edeceğim. Koştuğum alanda sürekli sağa dönüşler olduğundan sağ ayağımda ağrı oluyor arada, onu da bildiğimden o dönüşlere daha geniş açıyla girip dönüyorum.
Bir de kilonuz var biraz. Bende 1.82’yim ama kilom 80 ve tatlı bir göbeğim var. Son zamanlarda oldu bu, koştuğum halde. :smiley: Kilonuzu azalttıkça vücudunuz daha rahat edecektir.

1 Beğeni

Bugün diyetimin ilk günü :smiley: 2 aya hafifleyip hayalimdeki mesafelere bir adım daha yaklaşacağıma inanıyorum, teşekkür ederim tavsiyeleriniz için

1 Beğeni

Sorun ayağınızdan kaynaklı olsa; günlük giydiğin ayakkabılarda da o sorunu yaşardın.

Ayakkabıyı kullandıkça ve o bölgedeki materyal esnedikçe ayağının rahatladığını hissedersin.

Ayakkabıyı günlük kullanımında daha çok kullan.

Bakalım zaman içinde sorun anlaşılacak artık, teşekkür ederim

İki numaralı bölgede bu sorunu zaman zaman sadece sağ ayağımda yaşıyorum. Kendimce nedeninin bağcıkları fazla sıkmak ve çok sıkı çorap giymek olduğunu tahmin ediyorum, hatta çorap kısmı daha ağır basıyor. Miadını doldurmuş çorap giymemek lazım. Bu ağrıdan ise birkaç farklı doktor denemesinden sonra bir doktorun tavsiye ettiği Doline adlı bir sprey ile bir günde kurtuluyorum, yoksa günlerce sürüyordu.

2 Beğeni

Çoraplar hakkında pek bir bilgim yok açıkçası barçından ve decathlondan aldığım ekonomik havlu çoraplar var onları geçiriyorum hep. Rahat ettiğimi düşünüyordum hep ama belki de yanlış çoraptır bilemiyorum, doğru çorap seçimini yapmaya yönelik bir yazı varsa okuduğunuz beni yönlendirebilir misiniz ? Yoksa da deneyimlerinizi aktarırsanız o da beni bir hayli memnun eder