Bir mil - Altı Dakika Altı

Her şeyin hedef koyma ve çalışmaya bağlı olduğunu bir kez daha anladım, bu yaşımda(62): Beş yıl önce başladığım ve acaba 10K koşabilir miyim diye tereddüt ettiğim düzenli koşu merakımda, özellikle ABD 'de meşhur olan “Sub 6- minute mile” yani bir mil-1600 metre-4 turu 6 dakika altında koşabilme olayını, ucu ucuna olsa da, bu kez başardım, koşu bandında…
Öncelikle 4x400, sonra 2x800 ve 1000+600 metre olarak aralarda dinlenerek toplamda 6 dakika altı olarak yaptığım çalışmalar sonunda nihayet bir seferde 1mili 5: 55 olarak tamamlayabildim, maksimum HR:172 ve cadence: 200 olarak, koşu bandında.
Havalar düzelince, gerçek koşu pistinde deneyeceğim, bakalım altı dakikayı yakalayabilecek miyim? Gerçi bir kaç hafta önce 4x400, aralarda dinlenmeli olarak 1:26-1:30-1:31-1:31 olarak toplamda yapabilmiştim.
Bu konuda deneyim ve önerileri dinlemeye hazırım.
Sağlıcakla,
Cengiz Yardibi

7 Beğeni

Fiziksel altyapı oluşturulduktan sonra koşuda bazı ruhsal bariyerler olduğunu görüyorsunuz. Bazen mesafe de bazen süratte bu sınırlara dayanıyorsunuz. 2 Saat altı maraton koşulursa en büyük faydasının ‘Koşulabileceği’ olduğunun görülmesi olduğu çokça konuşulmaktaydı ve ben de aynı görüşteydim.O yüzden Nike’ın projesi çok kıymetliydi.Umarım devam eder ya da başka projeler çıkar .
Benzer hikaye ilk defa 1 mili 4 dk nın altında koşulmasında yaşanmış. 50’li yıllarda insan vücudunun asla 1 mili 4 dk’nın altında koşamayacağı söylenmiş . Fakat bir kişi bunu aşmak için çok çalışmış 4;01 civarı koşmuş ama altına inememiş.Pes ettiği sırada başka birisi çıkıp 3;59 koşmuş. Bunun üzerine 45 gün sonra o da çıkıp 3 ;58 koşmuş.
Yani hocam kendinizin ‘mental’ sınırındasınız aslında . Bantta yaptıysanız dışarıda da yaparsınız. Dışarda hava direnci olacak ama daha güçlü basacak ve iteceksiniz.
Tur atarken yapamayacağınız düşüncesiyle,olmayan ağrıları hissetmenizle ,ölüyorum sanırım gibi düşüncelerle mücadele etmek aslında çok keyifli.Sınırlarda dolaşmanın hazzı .
Keyfini çıkarın. Bol şans.

2 Beğeni

İki sene önce atletizm 1.liginde 4:26 koşmuştum. 1500 m tabi.Daha da iyi olabilirdi belki koştuğum yerde rakım vardı.O dönem yaptığım antrenmanlar genelde 6x400 ve 6x300 m di.Süreleri hedefe göre değiştirebilirsiniz.800 m de 2:05 e kadar inmişti.Haftanın diğer günlerinde ise 3 veya 4 tane 1000 m ler yapıyordum.Haftada bir gün uzun koşu ve birde tempo olmalı.Kısa mesafede genelde dinlenme sürelerinden çok koşulan mesafenin şiddeti önemli olmakta.Ama mesafe uzadıkçada dinlenmeleri azaltım koşulan tekrarların artırılması daha faydalı.4:20 li 1500m koştuğum dönemde 1:35 yarımaratonu zor gelirken şimdi (6 tane 400 m yapıyordum)şimdi 20 tane yapıyorum ve çok daha yavaş ancak yarımaratonda 1:19 ile 1.24 gibi dereceler geliyorum.
1500 M için antrenmanları eski bir 3000 m engel balkan rekortmeninde alıyordum bu arada.Şu sıralar iş güç yoğunluğundan kendi idmanımı kendim çıkarır oldum gerçi.

6 Dakika altını rahatlıkla koşarsınız biraz havanın iyi olması lazım.Koşu bandı sıkıcı oluyor.Birde size tempo verecek birini bulabilirseniz çok faydalı olacaktır.Yaş konusu ise bence takılacak birşey değil.Birçok veteran atleti yarışlarda görüyorum 65 yaşında 36 dakika 10 km koşuyorlar demek ki çalışıyorlar ki koşuyorlar.Bu arada Babamda 51 yaşında 37 dk koşuyor 10 kmyi …

3 Beğeni