Bir ayakkabının hem koşuda hem yürüyüşte kullanılması

Merhaba foruma yeni katıldım, başlığı yanlış açtıysam kusura bakmayın. Bugün Puma mağazasında koşu ayakkabısı bakarken linkini bıraktığım ayakkabıyı gösterdiler. Soğuk geçirmeyeceğini söylediler emin olamadım ancak termal çoraplarla bu sorunu çözmeyi düşünüyorum. Ancak şaşırtan şey bu ayakkabının hem koşu hem yürüyüş için olduğunu söylediler mağazada. İnternette bu koşu ve yürüyüş ayakkabıları arasında büyük farklar varken böyle bir şey nasıl olabiliyor? Haftada 3-4 gün ve haftada toplam 30 km civarı koşuyorum. Adidas ultraboost, Nike air zoom shield gibi ayakkabıların hepsini denedim mağazada ve numarası tam olanlar bile bilek kısmından ayağımdan çıktı. Bu ayakkabıyı denediğimde inanılmaz bir rahatlık hissettim. Bilgisi veya önerisi olan varsa alacağım. İyi koşular.

[Fast-Trac NITRO Kadın Koşu Ayakkabısı | Pembe | Puma – PUMA Türkiye | Resmi Alışveriş Sitesi]

1 Beğeni

Mağazadakiler ayakkabı ayakkabıdır, koşarsan koşarlar, yürürsen yürürler diye bakıyorlar olaya, ama Puma’nın sitesinde bile kadın koşu ayakkabısı yazmış. Ayakkabıyı denemeyen net bir şey diyemez ama yürürken vereceği bir sıkıntı rahatsızlık yoksa yürüyüşte de kullanılabilir. Ayakkabıyı giydik diye hep koşacağız diye bir şey yok. Tabi yürüyüş için o bütçeye çıkılır mı, ya da koşu için kullanılan ayakkabıyı da yürüyüşte eskitmeye değer mi vs…

1 Beğeni

Bu durumu ilk reebok floatride 2 de yaşadım ayakkabıyı giydiğimde, yuhh ne rahatmış dedim. Baktım renk de sırıtmıyor. Ben bunu günlük ve işte giyerim dedim direk ve giyiyorum şu an. Salomon sense escape modelini de bu şekilde kullanıyorum. Baktığınız ayakkabı koşu ayakkabısı diye biliyorum. puma magnify nitro modeli var bende, çok rahat o da. Renginden dolayı yırttı yoksa onu da kullanabilirdim.:slight_smile:

1 Beğeni

Merhaba, Ayakkabı konusu ilginç bir konu; koşmaya yeni başlayanlar bir süre sonra vücudun da adaptasyonu ile sevmeye başlıyorlar (zaten bu ilk eşik çok önemli) sonra daha iyi nasıl koşacağınızı sorgulamaya başlıyorsunuz, acaba doğru ayakkabıyı mı kullanıyorum, nasıl koşmalıyım, kollar, core bölgesi, kalça duruşu vs …sonra ekipman nasıl olmalı, farklı koşular var mı, bi grupla mı koşsam acaba, bu arada farklı fiziki zorlanmalar ve sakatlıklar da haliyle oluyor, geçer geçmez bu sefer daha dikkatli oluyorsunuz ve performansınızı artırmanın yollarını arıyorsunuz, hormonlar da işin içine girince tutku oluyor artık. Neyse çok uzattım :slight_smile: ayakkabı konusunda genel kabuller ve benim de uygulamaya çalıştığım;

• Hem basış analizlerini hem de vücut duruş analizlerini yaptırmak, büyükşehirlerde çok iyi fizyoterapistler var, buna göre ayakkabı almak düşünülebilir, ama konu çok tartışmalı, basış alışkanlığımın değiştirilmesi büyük sorunlara yol açar diyenlere de saygılıyım, aslında sizin rahat edeceğiniz ayakkabı olarak bakıyorum, yani çok küçük yaşlarda değiştirilmediyse pronasyon sonradan ne bileyim çok girmeyeyim bu konuya
  • Ayağınız içeride sıkışmamalı, parmakları açıp kapatabileceğiniz boşluk olmalı, çoraplar için de geçerli, çok sıkı ayakkabı, çok sıkı çorap ayaklarda plantar ve metasarsal sorunlara yol açabilir
  • Birden fazla ayakkabınız olması önemli (bu ekonomik şartlarda zor ama :slight_smile: ), ayakkabıları ardışık kullanmak önemli
  • Koşu ayakkabısının ömrü, antreman sıklığınıza da bağlı olarak genelde 600-800K arası, bundan sonra günlük kullanıma uygun olabilir, ama fosforlu, cancanlı ayakkabıları günlükte kullanırken dikkat :slight_smile:
5 Beğeni

teşekkür ederim, haklısınız

internette koşu ayakkabısının yürüyüşte giyilmesinin stres kırığı gibi riskleri var denmiş. Bundan dolayi merak ettim. Ancak size katılıyorum. Dediğiniz ayakkabıya da bakacağım teşekkür ederim

Uzun açıklamalarınız için teşekkürler. Evet içe basma sorunum var tabanlık kullanıyorum ayakkabılarda. 600-800 km yeterli bir sayı çok fazla koşan birisi değilim, zaten çok da pahalı olduğu için sık sık alamam. Ve dediğini gibi basış şekli, topuk şekli önemli. Herkesin memnun kaldığı adidas ultraboost tabandan hiç memnun kalmadım. Puma bana daha uygun.

1 Beğeni

Ben adidas ultra 2 modelini trail tabanlı oldugu için almıştım.Fakat ilk koşuda trailde fazla başarılı olmadığını görünce günlük yaşam ayakkabısı olarak kullandım.Çok keyifli ve sıcak tutan bir ayakkabıydı.Bulabilsem yine alacağım.

Ben emekli ettiğim koşu ayakkabılarımı günlük ve yürüyüşlerde kullanıyorum, bugüne kadar bir zararını da hissetmedim. Ciddi mesafelerde bol inişli çıkışlı trekking vs. yapmıyorsanız koşu ayakkabısı ile yürümenin kemik kalitesi, osteoporoz vb. anatomik bir problem olmadığı sürece stres kırığına neden olabileceğini düşünmüyorum. Koşu ayakkabılarının yürüyüş için rahatlıkla kullanılabileceğini düşünmekle beraber tersi yani yeterince darbe emici özelliği olmayan bir yürüyüş ayakkabısı koşuda kullanıldığında zemin, tempo, mesafe vb. etkenlere de bağlı olarak sakatlıklara neden olabilir.

3 Beğeni