Biontech - Koşu - Miyokardit?

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Pfizer/BioNTech ve Moderna’nın Covid-19 aşılarının erişkin ve genç yetişkinlerde miyokardite (kalp kası iltihaplanması) yol açabileceğine dair uyarı yazısının ekleneceğini duyurdu. (Euronews)

Bu haberin ardından bir koşucu olarak bu riske karşı nasıl bir önlem alabiliriz aramızda bilgisi olan doktorlarımızdan bilgi almak isterim. Araştırdıklarıma göre Biontech 2.doz aşıdan sonra kan sulandırıcı (Ecopirini, Aspirin vb.) alınmasını tavsiye edildiğini gördüm.

Son günlerde de Erciyes Ultra’da bir koşucu abimizi kalp krizinden kaybedince bu konuyla ilgili başlık açmak istedim.

10 Beğeni
7 Beğeni

Bende aşı olmadığım halde covid nedeniyle perikardit ve miyokardit oluştu. Şu an spordan tamamen uzağım. Yaklaşık 6kg aldım yani şişmanlıyorum ve psikolojik olarak da depresyona girdim. Kalp sağlığım bir türlü düzelmiyor. Videosu olan doktorda da perikardit oluşmuştu. O düzeldi ama bende sürekli sorun çıkıyor. Hatta bu sabah başka bir Dr a görüneceğim. İnşallah şifa olur.

10 Beğeni

Geçmiş olsun, tez zamanda istediğiniz sonuca ulaşırsınız umarım.

2 Beğeni

Paylaşılan videoyu izlemiştim. Doktorlar 2. biontech aşısından 2-4 hafta sonra kalp kası iltihabına karşın kalp ultrasonu çekilmesini öneriyorlar.

Ben 2. aşıyı da oldum ve 2 hafta geçti, henüz doktora görünmedim ancak 1 haftadır antrenmanlarda ilk 2 km’de kalp ağrısı hissediyorum. Efor gerektirmeyecek şekilde yavaş tempoda koşuyorum. Çok önemsememeye, psikolojik olabileceğini düşünmeme rağmen biraz endişeleniyorum. Doktora görüneceğim.

1 Beğeni

Sırf bu sebepten dolayı Biontech 2. doz aşıyı olmayacağım. 25 yaşındayım miyokarditte iyileştikten sonra bile uzun vadede ne olacağını bilmediğimden ve hiç kalp hastalığı geçmişim yokken kalp hastalığı geçmişine sahip olma ihtimalini göz göre göre kar-zarar muhakemesi yaparak olmamaya karar verdim.

Önemli olan bağışıklık sistemimin virüsü tanıması sağlıklı olduğum için gerektiğinde vücudum antikorları üretecektir.

Tabii ki en nihayetinde herkesin kendi kararı.

Yanlış anlamaya neden olmayalım.2.doz aşı olanda bu olacak diye birşey yok, ama 2.doz aşıyı olmayanın covid19’a yakalanma, ağır geçirme durumu var ve covid19 kalp dahil bir çok organda rahatsızlık, hastalığa neden olabiliyor.Sahsen 2.doz aşıyı oldum, olunmasını tavsiye ederim.

8 Beğeni

Kesinlikle bu durumdan biontech 2. doz aşı olunmaması anlamı çıkmamalı. Zaten videoda ABD’deki istatistikler paylaşılıyor. Çok çok çok düşük bir oranda miyokardit yan etki olarak görülmüş.
Bir sporcunun zaten rutin olarak belli testleri yaptırmasında ve doktora görünmesinde mutlaka fayda vardır.

3 Beğeni

Elbette ki kesinlikle olunmamalı diye bir anlam çıkmamalı bu yanlış olur. Elbette aşıların faydası var ben rutin kontrollerimi yaptırmama rağmen fazla pimpirikli biriyim. Ben bunu yaşım genç olduğundan her ne kadar çok fazla kişide miyokardit çıkmasada pimpirikliğimden, fazla hassas olduğumdan 2. Dozu en azından şu an için olmamayı tercih ediyorum. 40’lı yaşlarda olsaydım 2. Dozuda olurdum büyük ihtimalle. Burada üstüme alınmış olabilirim ve olmayın gibi bir algıya sebep olmak istemem.

1 Beğeni

Ben biontech aşısı oldum , ikinciden hemen sonra diğer gun sabah koşuya cıktım , koşu bitimine kadar sıkıntı yoktu ancak koşu sonrası baş bolgemden onuzlarıma kadar inen bir kırgınlık agrı olustu ve parasetamol kullanarak tam 48 saatte atlattım