Beslenme & Antreman VS Masabaşı Çalışma

Çok uzun zamandır çözmeye çalıştığım bir konu. Ne yazık ki henüz bir çözüme kavuşturamadım. Siz değerli arkadaşlarımın tecrübeleri ile umarım bu sorunuma bir çözüm yolu bulabilirim.
Hayatımda yapmak zorunda olduğum ve önemsediğim 3 temel konu var . Bunlar antreman, sağlıklı beslenme ve iş dışı masabası çalışma (bir tez yazma, ödev hazırlama, sınava hazırlanma, araştırma yapma vb).
Antreman ve sağlıklı beslenme benim açımdan oldukça uyumlu bir ikili. Diğer şeyler aynı iken, sadece bu ikisinden birini doğru yapmak diğerindeki davranışlarımı da olumlu etkiliyor. Kısaca iyi bir antreman dönemi benim açımdan iyi bir beslenme dönemi de oluyor çoğunlukla ya da tam tersi. Birini doğru yaparken diğerinde biraz kötü olma durumu sadece antremanı ya da sağlıklı beslenmeyi kendi sınırlarımı zorlamaya başladığım noktada oluşabiliyor.
Sonuç olarak her ikisini de birlikte oldukça iyi götürebiliyorum.
Diğer taraftan denkleme yoğun zihinsel aktivite gerektiren masabaşı çalışmasını eklemeye gelince işler benim açımdan oldukça karışıyor. Masabaşında beynim sağlıklı beslenme kuralını sürekli yıkmaya çalışıyor. Normalde kahve, bira , çok nadir içerim, abur cubur ise hiç istemem. Ama masabaşında hedefli çalışırken, bir anda abur cubur ve kahve, çay canavarına dönüşüyorum. Bu durum gerek moralimi gerekse spor başarımı oldukça etkiliyor.
Sizlerden de eminim benzer durumlarla karşılaşan arkadaşlar vardır. Siz bu durmu nasıl çözüyorsunuz? Haftalık 5-10 saat arası antreman yaparken evde sizi bekleyen masabaşı işinize konsantre olduğunuzda nasıl besleniyorsunuz?

1 Beğeni