Berlin Maratonu 2022

Malesef hız biraz düştü…

2 Beğeni

02:00:04 olarak projekte ediliyor şu an. kahredici bir sonuç olur böyle tamamlanırsa.

Screen Shot 2022-09-25 at 11.41.57 AM

3 Beğeni

2.04 bitirmesin lütfen. Zone 6 falan ne gerekiyorsa yapmalı :slight_smile:

3 Beğeni

37sn üzerinde 2 saatin…2saat 1dk altında tamamlarsa da harika sonuç olur.

3 Beğeni

4 Beğeni

39.km 2dk37sn pace heyecanlandırdı.

1 Beğeni

Sonra 40 3 11 gelince tekrar oturdum sandalyeye :slight_smile:

2 Beğeni

Sub2 kaçtı kahroldum ya

2 Beğeni

Şu kraliçenin balkonu keşke biraz daha yakında kalsaymış. Böyle sub2 çok zor cidden.

3 Beğeni

2:01:09 Yeni dünya rekour

7 Beğeni

02:01:09…
Dünya rekoru 30sn daha gelişti.
Yaşlandıkça hızlanıyor, seneye dener mi? Büyük irade,çaba, karakter :clap:

6 Beğeni

yarışın ilk yarısında sub2 için gerekli olan 2:50 peysi korumayı başardı.

ama tüm yarış için bu peysi korumak ona bile fazla geldi ve ikinci yarıda 4 ila 5 sn yavaşladı peys.

bence bu seviyede bir koşucu için büyük bir positif split bu.

en az 70sn bir iyileşme için seneye de staminası yetmeyecek bence

3 Beğeni

Yaşlandıkça hızlanıyor cümlesi çok güzel,çok ümit verici olmuş bizler için

1 Beğeni

Coros, Kipchoge’nin koşu ve antrenman analizlerini paylaşmış, direkt Kipchone’nin değil ama pacer’larından Moses Koech’in dataları üzerinden yapmışlar. Epey dışarıya kapalı tutuluyor dataları Kipchoge’nin; ilgilisine link bırakıyorum:

6 Beğeni

Sorokin hiç bir rekorunda pacer kuyruğunda koşmadı ve bence bunlar gerçek dünya rekoru.

Kipchoge ise yarışın büyük kısmında pacer arkasında koştu. Tavşanlar önünde çekilince de yavaşladı.

Sırf organizasyonun reklamı olsun diye bir koşucuya özel muamele çekip elde edilen rekorlar benim gözümde Sorokin’in rekorları gibi değerli değil.

5 Beğeni

Bu biraz aerodinamikle de alakalı. 4.30 pacete önde rüzgar kesmenin katkısı 2.50 paceteki katkıyla çok farklı. Örneğin bisiklette drafting saatler fark ettiriyor. Dolayısıyla Sorokin’in rekorunda tavşan koşturmak, rekoru çok da etkilemeyecektir diye düşünüyorum. Ayrıca branşlar farklı olduğundan, 50 km koşan bir tavşan bulmak yarı maraton dünya rekortmeni bulmaktan daha zor olacaktır.

Her branşın dinamiği çok farklı. Bu yüzden bence elmalarla armutları kıyaslamamak gerektiğini düşünüyorum. Maratonda pacerla koşmak koşunun kuralları içerisinde ve Kipchoge bu hakkını sonuna kadar kullanıyor. Oyunu kuralına uygun oynuyor olması, başarısını değersiz kılmıyor bence.

Tabi sizin görüşünüz. Saygı duyarım. Bana kalırsa, maraton yarışının prestiji daha yüksek ve maratonda tartışmasız tüm zamanların en iyisi olmak çok farklı bir mertebe.

11 Beğeni

olaya bisikletçi mantığı ile bakmışsınız.
drafting ile ilgili hiç düşenmemiştim ben.

Koşuda tavşanın asıl faydası psikolojik oluyor.
Siz tavşanı yakalamak için psikolojik olarak kendinizi zorluyorsunuz ve belli bir hıza tutunuyorsunuz.

önünüzde veya yanınızda sizinle aynı hızda koşan birisi olmayınca hızınızı korumak çok daha zor oluyor.

Ben bunun kurallara aykırı olduğunu söylemiyorum.
Ben böyle bir grup tavşanla koşmanın çok dürüstçe olmadığını düşünüyorum.
ne sprint koşanlar ne ultra koşanlar böyle bir şey yapmazken, maratoncuların bu işi abarttıklarını düşünüyorum

1 Beğeni

Sprint koşullarında da kulvar, yan kulvarda koşanların da hızlı olması durumu var. Ama en iyi atletler nedense orta kulvar ve yanyana koşar :grin:Üstelik saniyelik sürede ölçülen bir yarışta.

O maraton pace’i ile 1km koşan birini pistte görsem çıldırırız bu nasıl tempo :grin: Dünya rekoru kırılması için ışık teknolojisinden pistlerdeki zemin tırtığına kadar onca konu işin içindeyken önünde de bir iki kişi koşsun. Gerçekten gerçek bir rekor :raising_hand_man:

5 Beğeni

Dünyada 1:59:40 yarı maraton koşabilen sadece 152 kişi var. 4 pacele 50 km koşabilen kişiler ise bu forumda bile var. Kenya’da sağa sola bakkala falan bile sorsak çok uygun bir ücrete bunu yapacak bir pacer yarım saat içinde bulunur diye tahmin ediyorum.

Karşılaştırılan mesafeler doğru olmamış ama bana karşılaştırmak ta çok anlamlı gelmiyor. Başka dünyaların insanları bunlar. Sorokin’in daha alacak çok yolu var, şimdiden rekorunu %5 daha geliştirmenin ve 330 km üzerine çıkmanın planlarını yapıyor. Muhtemelen birileri daha iyilerini de yapacak ama yine de Sorokin ultramaratonun Roger Bannister’ı gibi efsane bir yerde olacak. Kipchoge’nin başarılarının ve daha önemlisi bu başarılardaki sürekliliğinin ise sadece koşuda değil, başka sporlarda da pek karşılığı yok. Spor tarihindeki yeri Michael Jordan, Muhammed Ali, Roger Federer gibilerinin yanında olacaktır.

Ben Viyana’daki o çok kontrollü denemeden hiç etkilenmemiş, hiç de pazarladıkları gibi ilham verici falan bulmamıştım ama bu rekordaki bu çok cesur denemesi, sub 2’yi yoklaması beni çok heyecanlandırdı. İstese rahatlıkla 2:01’in altında koşabilecekken gözünü bu kadar yükseğe dikmesi, tarihi bir başarıya ulaşmak için bu riski alabilmesi, potansiyelini tam anlamıyla zorlaması gerçekten ilham vericiydi ve Eliud Kipchoge’ye olan saygımı kat kat artırdı.

7 Beğeni

Sanırım siz de benim gibi hızlı yazacağım diye yanlış yazdınız. Ben de 150 km demek istemiştim. Siz de 60ın altı yarı maraton koşan kişilerden bahsediyorsunuz. Yoksa sadece bizim evde 3 kişi 1:59:40 altında yarımaraton koşabiliyor :slight_smile: Orijinali değiştirmedim ki tartışmanın bütünlüğü bozulmasın. Siz 150 farz edin lütfen :slight_smile:

1 Beğeni