Bel fıtığıyla (ağrısıyla) koşu

Arkadaşlar merhaba,

Uzun sürelerdir bel ağrısı yaşamam neticesinde doktora gittim ve MR sonucunda bel fıtığı çıktı. Haftalık 40-50km koşuyorum çoğunluğu asfaltta olmak üzre. Koşuyu tamamen kesmelimiyim, ara mı vermeliyim, mesafeleri mi azaltmalıyım? Muayene eden doktora sorduğumda yumuşak zeminde koşabilirsin demişti Ancak böyle bir imkanım yok. Sert zeminde koşmanın bele ne gibi bi zararı olabilir? Sonuçta ben ağırlık kaldırmayacağım, ya da oturup kalkarken ters hareketler yapmayacağım, sadece koşacağım.

Bel ağrısı yaşayanlarınız var mı? bunda koşunun payı var mıdır ? Uzman olun olmayın duyduklarınız gördükleriniz tecrübe ettikleriniz konusunda görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

1 Beğeni

Merhaba, haftalık 40-50km asfalt-beton üzerinde az değil, şu halde kendinizi yıpratıyorsunuzdur o ağrılarla. Ben IT Band olduğumda doktor bana değnekle yürü demişti… Sizin doktorunuz daha insaflıymış, kişisel yorumum mesafeleri ve yoğunluğu azaltabilirsiniz, uygun zemin arayışınada girin bu arada, doktorunuz size zaten tedavi edici hareketleri veya -umarım son ihtimal olur- ameliyat opsiyonunu zaten sunmuştur.

Profesyonel arkadaşlar daha açıklayıcı yazacaktır ama sert zeminden alınan darbe vücut tarafından emiliyor veya dağıtılıyor, işte o dağıtım düzgün olmazsa bele de, dize de zarar gelir. Belki koşu formunuzla ilgili bir sorun vardır… Bunu da değerlendirebilirsiniz. örneğin şu video

Moraliniz bozulmasın sakatlanmadan maalesef öğrenemiyoruz, bu ağrılarda geçecek, dilerim daha güçlü biçimde dönüş yaparsınız.

Sevgiler.

2 Beğeni

Geçmiş olsun acil şifalar dilerim .Bende koşmaya başlamadan önceki dönemlerimde bel fıtığı rahatsızlığını uzunca bir süre çektim .Sıcak tutma masaj kaplıca alabalık gibi uygulamalarla atlattım.Aslında bel kaslarının zayıf olması birazda kilo varsa ve otomobil koltuğunda uzun yol yapıyorsanız bel ağrısı oluşabiliyor… Neyse 4 yıldır koşuyorum zaman zaman bel ağrısı oluyor ama hiç koşmayı kesmedim ne yapıyorum yün korselerden takıyorum öyle hafif hafif koşuyorum koşuncada daha çabuk iyileştiğini farkettim. Ama yinede doktorun dediği ve tavsiyesi esastır.Saygılar.

2 Beğeni

Selamlar, bende de var bel fıtığı. Düzenli spor yapmadığım zamanlarda arada bir baya ağrım oluyordu. 1,5 senedir triatlon yapıyorum. Ağrılarım azaldı. Ağır kaldırdığımda oluyor ama eskisi gibi şiddetli geçmiyor. Antrenman yapmama engel olmuyor. Ben antrenman programım sebebiyle hafta da 50 km koşamıyorum. boy 173 cm, kilo 66 kiloyum. Ağırlık sebebiyle de binen bir yük yok yani vücuduma. Koştuğum zaman belim ısınıyor ve ağrı geçiyor. Koşma iyi geliyor diyebilirim. Ama sizin durumunuzu bilmiyorum. Bel fıtığımızın ilerleme seviyesi de farklı olabilir. Mesafeniz, koşu stiliniz, boy/kilo oranınız gibi değişkenler. Bu sebeple size koşun bir şey olmaz diyemem. Vücudunuzu en iyi siz tanırsınız. Bence iyi bir doktorunuz var gib. Koşma dememiş ki genel de öyle diyorlar. Pilates, yüzme gibi çapraz antrenmanlarla o bölgeyi güçlendirirseniz ciddi faydası olur. Önemli olan hasarlı olan bölgeye gelen yükleri güçlü kas ve bağ dokusuyla karşılayabilmek çünkü. Sağlıklı günler…

3 Beğeni

Şu yazıda kendi durumumu epey detaylı yazmıştım. Belki işinize yarayacak bilgiler vardır. Yakında yeni gelişmeleri de yazacağım.

7 Beğeni

Harika bir yazı, çok ama çok geçmiş olsun umarım daha güçlü bir biçimde dönersiniz. Sevgiler.

Çok geçmiş olsun, daha kuvvetli dönmen dileğiyle… :facepunch:

Öncelikle tüm cevaplar için ayrı ayrı teşekkür ederim.

5 sene önce hasta olan babamı tam yere düşmek üzereyken arkadan omuzlarından tutarak kaldırmaya çalışmam neticesinde belimde hissettim o his ve hafif kırt sesi sakatlığın geleceğinin ilk sinyalini verdi ve üzerine 3-4 gün bel ağrısından uyuyamamıştım.

Bu olay sonrasında periyodik olarak hersene en az 1 sefer bel ağrısı yaşadım ama hiç biri 3-4 günden fazla sürmedi. Geçtiğimiz yıl ekim-kasım aylarında GYM’e gidip kuvvet ve ağırlık antrenmanları yapmaya başlamıştım, bel ağrısının ana sebebi bu oldu sanırım ki hemen bıraktım. 1 ay dinlendim hiç spor yapmadım. Ama ağrı geçmedi üstelik kalçaya ve ordan süzülerek diz arkasındaki bacak kısmına kadar vurmaya başladı. Daha sonra öğrendimki sinir sıkışmasından kaynaklanıyor adına siyatik denilen illet.

En nihayetinde doktora gidip o gerçekle yüzleşmek zorunda kaldım. Ortopedi doktoru MR inceledikten sonra bel fıtığı teşhisi koydu ve ameliyat önerdi. Tabi ben ameliyatı en son seçenek olarak düşünüyorum ve öncesinde bu ağrıları nasıl geçirebilirim ya da azaltabilirim, zamanla fıtığın geri çekilme durumu olabilir mi gibi araştırmalarımı yapmak istiyorum. Bunun yanında bazı arkadaşların da önerdiği gibi yüzme, pilates gibi alternatif sporlara da başlayacağım. Koşuyu tamamen kesmek istemiyorum belki haftalık 50 değilde 30km koşarak yoğunluğu azaltabilirim.

Ayrıca @spinodal’den yeni gelişmeleri yazmasını sabırsızlıkla bekliyor olacağım. Ben de önümüzdeki ay Türkiye’ye gelince bir kaç nörologla görüşmek istiyorum. Bu konuda doktor öneriniz olursa memnun olurum, özellikle sizin bahsettiğiniz o lazerli tedavi yöntemini uygulayan doktor.

Tekrar teşekkürler

Sağlıklı günler.

2 Beğeni

Aslında bu durumu güzel anlatan bir makale buldum Ayakta Durunca Bel Ağrısı Bu sitede sağlık konusunda çok güzel paylaşımlar var.