Bekele, Kipchoge ve 4 Ekim 2020 Londra Maratonu

Kenya ntv kanalından izlenebiliyor.
ntv.nation.co.ke/ke/live

6 Beğeni

Galiba fazla yüklendi kendine yada istediği performansa gelemedi.

Türkçe yayaın varmı hiç

Sağol gayet kesintisiz bir yayın var bu kanalda.

1 Beğeni

PRI_167047742
Corona nedeniyle yarış rotasını bu kısa tur alanıyla sınırlamışlar. 19 tur dönecekler burada.

Sara hall pazar pazar gözlerimizi yaşarttın. Muhteşem bir sondu.

6 Beğeni

19 x 5 : 95 adet 90 derece dönüş var. Bu kadar dönüşle bizim hayal ettiğimiz süre çıkmaz bu maratondan…:frowning:

2 Beğeni

Erkekler (tümü)

Kadınlar (son 10dk):

Sonuç:https://www.virginmoneylondonmarathon.com/

Bitişte ne yazık ki Kipchoge yoktu (35. km civarı yavaş yavaş geride kalmaya başladı) ama harika bir sprint finish oldu kalan üçlü arasında. Özellikle kazanan Kitata ile Kipchumba arasındaki kapışma heyecan vericiydi. İnanılmaz bir son düzlük sprinti oldu. Sonuç Kitata 2:05:42. Kipchoge 25. km civarı kulağının tıkandığını ve bu yüzden sorun yaşadığını belirtti. 2013’ten beri katıldığı maratonlarda hep birinci olan Kipchoge 2:06.49 ile 8. oldu.

Ama bence kadınlarda Sara Hall’un son birkaç tur yaptığı atak ile önce 3. sonrada son birkaç yüz metrede 2.yi geçmesi en heyecan verici olaydı bugün. Sara Hall inanılmaz bir atak yapıp son düzlükte şahane koştu.

Bu arada Sara Hall ünlü Amerikalı maraton koşucusu Ryan Hall’un (2:06 altına inebilmeş tek Amerikalı -Boston hariç orada 2:04.58 koşmuştu) karısı. Çift olarak Amerika’nın en hızlı maratoncuları :slight_smile:

8 Beğeni

İkisi de harikaydı gerçekten.

5 Beğeni

sara hall’un yaptığı gerçekten alkışlanması gereken bir performans hiç bir şekilde değerini düşürmek gibi bir maksadım olamaz…fakat bildiğiniz gibi geçen sene nike alpha fly ile 1.59 denemesine çıktıktan sonra bayağı ses getirmişti ve IAAF yeni kural koyarak kullanılacak ayakkabıların ilgili yarıştan 4 ay önce satışta olması gerektiğini kurala bağlamıştı…sara hall prototip bir asics ile koşmuş ve bu model satışta değil doğal olarak…özel izin alınmış…bu bende biraz memnuniyetsizlik yarattı…bununla alakalı bir diğer konu da, hiç bir şekilde resmi bir yarış olmayan INEOS 1.59 denemesi sonrası sara hall’un eşi ryan hall, kipchoge’nin performansı ile ilgili ayakkabı konusunda bayağı sert yorumları olmuştu…kendi eşinin bu avantajlı durumu ile ilgili olarak da aynı objektiflikle konuşabilecek mi merak ediyorum…

kipchoge yarışın önemli bir kısmını kulağında bir ağrı ve dolulukla koşmuş bu sebeple dengesi bozukmuş ve sanırım bundan kaynaklı olarak da kalçasında ağrı oluşmuş…

10 Beğeni

Tabiiki konuşmayacak.

3 Beğeni

Sara Hall ders olarak okutulacak derecede akıllı koşmuş Lider grup almış başını giderken frene basmasını bilmesi ve daha 10. kmde liderle arasında 47 saniye farkla 9. sırada yapalnız koşmayı göze alabilmesi hem yarışı/şartları çok doğru okuyabildiğinin, hem de kendini çok iyi tanıdığının göstergesi.

2 Beğeni

Geçiğimiz günlerde neler konuştuk, dün neler oldu. Klişe ama sporun güzelliği biraz burada. Ve hiç affı yok, hızlıysan hep öyle kalmalısın. Yoksa birileri hemen ardında belirip seni geçiyor.

1 Beğeni

Bu 4 ay kuralıni Tokyo olimpiyatları öncesi için getirdiklerini, pandemi nedeniyle iptal olduğunu söyleyip şu linkte güncelleme yaptıkları görülmekte:

İlgili 3. Maddenin google çevirisi:
“Uluslararası bir yarışmadan önce, herhangi bir sözleşmesiz seçkin sporcuya Atletik Ayakkabı Bulunabilirlik Programı aracılığıyla dağıtılacak onaylı ayakkabılar. Spor Ayakkabıları Çalışma Grubu, zaman çizelgeleri, seçkin sporcu kriterleri, gerekli ayakkabı çifti sayısı ve dağıtım yöntemi dahil olmak üzere bu planı geliştirecektir.”

Kaynak haber:

Not: Anlamadım sponsoru olmayan elit atletler dilerse, bu ayakkabıyı 1 ay öncesinde ayakkabı üreticisince temin edilecek şekilde alma imkanı var mıymış?

Tüm kural dokümanı (meraklısına):
https://www.worldathletics.org/download/download?filename=6e87bd6f-bd14-4c15-8bff-cfa588a6a2de.pdf&urlslug=C2.1%20-%20Technical%20Rules%20(amendment%20to%20Rule%205)

2 Beğeni

not olarak belirttiğiniz güncellenen IAAF kurallarına göre doğru olması gerekiyor, fakat ARGE aşamasındaki bir ayakkabıdan diğer sporcular nasıl haberdar olacak orası muallak, telefonu kaldırıp tek tek ayakkabı markalarını arayacaklarını düşünmüyorum…

IAAF’ın ayakkabılarla ilgili kurallarda güncelleme yaptığını bilmiyordum…

1 Beğeni

Sizin bu yorumunuza ben de şunu yazmıştım. Alex Hutchinson’ın yazısını okuyunca yorumlarımızı düşündüm. Ve twitterda şunları yazdım.

Paula Radcliffe her an bitip tükenecek, yarışı bırakacak gibi görünürdü koşarken. Bunun için “Zatopek ve Radcliffe istisna, onların koşu karakteri öyle.” ya da başkaları için “Koşarken çok rahat ve sakin görünüyor, demek ki koşu verimliliği çok yüksek.” gibi cümleleri hepimiz kurduk, kuruyoruz ama yapılan son çalışma bir kere daha bunun yanlış olduğunu ortaya koymuş. Koşucunun koşarkenki görünümünden ve/veya koşu formundan koşu verimliliği çıkarımı yapmak sadece normal insanlar değil deneyimli antrenörler için bile yanlışmış. Alex Hutchinson Outline’daki köşesinde yazmış. Antrenörler izledikleri koşucuları koşu verimliliklerine göre sıralayamamışlar. Bu, bu durumu gösteren ilk çalışma da değilmiş. Bundan böyle hepimiz bu tip çıkarımlarda daha dikkatli olalım. :slight_smile:

6 Beğeni

Bekele 26 Eylül 2021 Berlin maratonunda yarışacağını açıklamış.

2 Beğeni

bekele’nin pist performansını ve başarılarını asla göz ardı etmiyorum…maraton mesafesinde de çok rekabetçi birisi olduğunu ve en iyiler arasında yer aldığını kabul ediyorum…fakat maraton mesafesinde dünya rekoruna sadece 1 defa çok yaklaşmış birisinin rekoru kırmasını görmek istemem, bu mesafede kendisinin performansları potansiyeline göre hep aşağıda kaldı, sanırım Londra’da 60dk’da koştuğu yarı maratondan beri de yarışmıyor (Mart 2020 olmalı), çıkıp rekor kırmasına üzülürüm…hem kipchoge’nin o rekoru daha iyiye götürme şansının da azaldığından dolayı, hem de dünya rekoru kırabilecek (hele ki kipchoge’nin 2018’deki efsane rekorunu) birisinin sağlıklı kalamayıp çok daha üst düzey bir rekabet izletememiş olmasından dolayı…

1 Beğeni

Birkaç yıl önce maraton esnasında yarışı bırakmak zorunda kalan, sakatlık gerekçe gösterip dünyanın beklediği yarıştan çekilebilecek kadar cesur biri bu yaşta pistlerdeki efsane derecesine karşın maratonda da çaba göstermesi, bırakmaması bence rekordan kıymetli ve rekabetin hayalini bile yasatması inanılmaz.Hakediyor, 1 saniye ile bile rekoru kırsa 5dakika ile kırmış hissi yaratır bende🙂

1 Beğeni