Beğendiğiniz Spor Filmleri/Belgeselleri/Programları hangileridir?

İzledim biraz önce. Son anları özellikle etkileyici. Çok az zamanının kaldığını farkedince, son 10 dkyı koşmak zorunda kalması ve finişte yere yığılması. En yavaş finisher da olsam bitireceğim şakası yapıp, gerçekten en yavaş finisher olması:) Bir tur arasında annesiyle telefonda konuşurken, bir Türk koşucu Barkley’de yarışsa ve annesiyle konuşsa nasıl diyaloglar gelişir diye düşünmeden edemedim. - Oğlum ayarın kaçtı iyice senin. Kendini düşünmüyorsun, beni düşün. Lazarus’a dava açacağım.

3 Beğeni

Usta yönetmen Reha Erdem’in yeni filmi Neandria şu an vizyonda. Tam anlamıyla bir spor filmi sayılmasa da içinde bolca koşu yer alıyor. Çanakkale’de, Neandria antik kenti yakınlarındaki bir köyde yaşayan ve atletizm yarışlarına hazırlanan Suna isimli bir genç kızın hikayesi temelde. Onun yanında birçok çevresel soruna da filmde yer verilmiş. Türkiye’de çekilmiş ilk ekolojik sürdürülebilir film olarak lanse edilmiş yapım. Bu konuyla ilgili birçok hassasiyet gösterilmiş ki çok hoşuma gitti, detayları merak edenler filmin instagram sayfasına bakabilirler. Atletizm açısından düşününce, bir yoksulluktan kurtuluş umudu olarak, koşuyu ele almasıyla aklıma hemen çıplak ayaklarıyla koşan ve bir gün Kipchoge olma hayali kuran Doğu Afrikalı çocuklar geldi. Filmin atletizm danışmanlığını Bahar Saygılı üstlenmiş. Sporcusuna gerekirse mama(doping) alacaksın, sorgulamayacaksın diyen ‘otoriter antrenör’ de yazar Tanıl Bora’ymış. Filmi tüm koşucu arkadaşlara önermekle birlikte, edebi uzun yarış raporlarını keyifle okuduğum @fatihtosun hocam, bu filmi izlese ve güzel bir inceleme yazısı yazsa ne güzel olur diye düşünmedim değil​:innocent:

8 Beğeni

“Emriniz olur” diyecektim, vazgeçtim. Bu kadar güzel bir istek “emir” olmaz, ancak “ikram” olur. İlk fırsatta izleyeceğim. Teşekkürler.

5 Beğeni

Walmsley
(İzlemedim, strava kaydında bahsetmiş ve bağlantıyı vermiş.Belgesel film, YouTube’da tamamı).

11 Beğeni

Bugün keyifle izledim. Adanmışlık, adaptasyon, işi ehlinden öğrenme, antrenman vs birçok örnek alınacak önemli nokta bulunuyor.

3 Beğeni

Geçen hafta Nyad 'i izledim, hoşuma gitti. Uzun mesafe yüzücüsü Diana Nyad’in Küba’dan Florida’ya 100 millik okyanus geçişini anlatıyor. Özellikle yüzme ile de ilgilenenlerin hoşuna gidecektir… Nyad - 2023 filmi - Beyazperde.com

2 Beğeni