Baton Seçimi:Karbon vs Alüminyum

Selam,

İnşallah bu ağustosta TDS koşucam. Malzemelerimi belirlemeye, toparlamaya çalışıyorum. En önemli malzemelerden bir tanesi ise baton. Çok fazla seçenek, alternatif var. Öyle olunca tercihler genelde kişisel oluyor. Benim sormak istediğim ise biraz daha genel: Karbon mu, yoksa Alüminyum mu? :smile:

Karbon batonlar çok hafif oldukları için öne çıkıyorlar. Lakin bu batonlar çok fazla esnemediği için çat diye kırılıverir, alüminyum ise esner, biraz bükülür ama yoluna devam edersin diye çok fazla yorum var. Daha önce İznik’te, Kapadokya’da, Çekmeköy’de hep batonla koştum. Açıkcası çok faydasını gördüm. Ama ben elimde bir ağırlık olmasını hiç sevmiyorum ve mümkün olduğu kadar hafif olması işime gelecektir. Güldür, güldür bütçem de olmadığı içinde bir tane alıyım yıllar boyu konuyu kapatayım istiyorum. Black Diamond’ın şu iki modeli arasında kararsız kaldım. Siz ne dersiniz? Ne yorum yaparsınız?

Alüminyum
http://www.amazon.com/Black-Diamond-Distance-Trekking-Ridge/dp/B008V0C65S/ref=sr_1_10?ie=UTF8&qid=1424442219&sr=8-10&keywords=black+diamond+trail+trekking+poles

Karbon
http://www.amazon.com/Black-Diamond-Distance-Trekking-Process/dp/B008V0C0LI/ref=sr_1_14?ie=UTF8&qid=1424442219&sr=8-14&keywords=black+diamond+trail+trekking+poles

ben Ebay üzerinden bu batonu sipariş ettim.
kapalı halinin sadece 34cm olması, ağırlığınında 280gr olması beni cezbetti.
Kargo dahil 22$ fiyatı ise oldukça ekonomik.

Kolay bir soru degil. Karbon hafif, aluminyum dayanikli. Lavaredo ve UTMB’yi Black Diamond Ultra Distance ile kostum. Cok hafif, katlanip cok kompakt oluyor, acip kapamasi cok pratik… gel gelelim UTMB’nin 6. saatinde kirilip beni yuz ustu birakti (yagmurda islanmis bir kayaya dayamistim, agirligimi verdim, tastan kaydi ve cit diye gitti…). Kirmayi basarmada mutlaka benim de becerim vardir, ne de olsa baton kullanmada uzman sayilmam. Bazen acaba aluminyumu da kirmayi basarabilir miyim diye dusunmuyor degilim. Alp’lerde piyano resitali verir gibi baton kullanan adamlar gordum, onlardan biri olsa bence her batonla gider. Yine de yaris raporumda da detayina girdigim gibi BD karbonlar olmadik yerde kirilabiliyor, ornekler var.

Sonucta aldigim yer batonlari degistirdi. Kiritk soru, bir daha girsem ayni batonla girer miyim? Buyuk ihtimalle evet. Hafiflik, pratiklik ve kompakt olma benim icin onemli ve kirilma riskini sanirim bir kez daha alirim (ayrica mecbur kalinca cok eglenceli olmasa da tek batonla da gidilebildigini gordum). Ama teknik parkurlar icin aluminyum daha guvenilir secenek olacaktir. @caner bu konuda gayet tecrubeli, sanirim ozellikle TDS icin aluminyum tavsiye edebilir.

3 Beğeni

@aykutc kırılma gibi durumlar yaşamamak ve daha hafiflemek adına bazıları tek parça batonları öneriyor.
bu konuda düşüncen nedir?
tek parça batonlar gerçekten bir avantaj sağlar mı?

Tek parca baton dayaniklilik konusunda daha iyi. Katlanan batonlar cogunlukla katlanma yerlerinden gidebiliyor (gerci benimki oradan gitmedi). Obur taraftan katlanan batonun pratikligi ve tasima kolayligi avantaj. Bu faktorler bazi kisiler icin onemli, bazisi icin cok onemli degil. Herkesin kendi onem verdigi faktorlere gore secim yapmasi en dogrusu.

3 Beğeni

Biz son koşularımızda Decathlon’un giriş seviyesinde tek parça ama hafif alüminyum batonlarını kullanıyoruz. Katlanma oldukça pratik bir özellik, eğer her zaman elinizde batonu taşımak istemiyorsanız o tür bir modele yönelmeniz daha iyi olur. Elde taşımaya alışkın olduğumuz için dayanıklılık ve problem çıkartmamasından dolayı bizim tercihimiz tek parça oldu. Daha önce çok parça trekking batonları ile de çeşitli parkurları koştuk (çevirip kısaltılan), hem daha ağırlar hem de kalitesine bağlı olarak bağlantı noktalarından sorun yaşayabiliyorsunuz (çamurda saplanıp yerinden çıkabiliyor örneğin). Karbon batonlar yandan gelen darbelere karşı dayanıklı değiller. Batonları ne kadar agresif kullandığınız ve kullanma stilinize göre karar verebilirsiniz.

4 Beğeni

Cevaplar için çok teşekkür ederim.

Alper Dalkılıç ile görüştüm. Onun tavsiyesi üzerine aşağıdaki batonu almaya karar verdim. Ne karbon, ne alüminyum oldu :smile:

http://www.everestoutdoors.com/urun/leki-thermolite-aergon-6352136_11579.aspx

Ekstra bir indirim de olacak bakalım :v:

Bu batonu UTMB’ de kullandım. 7 kıtadaki çoklu etaplı ultralarda Black Diamond Z-Pole kullandım ama tek etap ve uzun maratonlarda kesinlikle Leki Aergon Light öneririm. Kelepçeli değil, sıkıştırmalı, çantaya kolaylıkla takılıyor ve de kabzeleri inişlerde büyük kolaylık sağlıyor.

Not: Firma ya da satan yerle ilgili ticari bağım yoktur. Her şey deneyimlerden ibarettir.

2 Beğeni

Leki Aergon Light batonu 3 ay önce Trabzon’dan 190 tl gibi bir fiyata aldım.Üzerinde 240 tl fiyat vardı.Bu tarz malzemeleri alırken büyük mağazalar hariç, kıyıda köşedeki ufak mağazalara da bakın.Ürünleri zor sattıkları için dövize bağlı fiyat güncellemesi yapmayıp, uygun fiyattan satabiliyorlar.

Batona gelirsek, ben özellikle dağ yürüyüşlerinde kullanıyorum ve son derece memnunum.Olumsuz olarak söyleyebileceğim tek tarafı bileğe geçirilen kayışların sıkı olduğu için zor ayarlanması.

Batonla ilgili forumda çıkan yazıları okudum. Kapadokya’da kullanmak üzere baton almaya karar verdim. Leki thermolite aergon baton sanırım piyasada kalmamış ya da ben bulamadım. Bir sürü başka model var ve neye göre seçim yapmalıyım bilmiyorum. Bu aralar baton alacak olanların ya da almış kullanmakta olanların yardımcı olmalarını rica ediyorum. Teşekkürler.

1 Beğeni

Bende Aluminyum gövdeli, yapı olarak Leki gibi teleskopik bir baton var. Katlanır baton aldığım için şu an onu kullanmıyorum. Evde öylece bekliyor.
Getirmeyi unutmassam Kapadokya’da size hediye ederim. En azından kullanacak birinin işine yaramış olur

2 Beğeni

Ben teknik ve kayalık olmayan yarışlarda 100 yıldır baton üreten (evet 100) ilk bambular ile kayak ve yürüyüş batonu yapan Sinano kullanıyorum. Japonyadan getirttim. Ömrü billah kullanacağımı düşünüyorum.
http://geziyorum.net/sinano/

Karbon batonları Raidlight olarak ithal etmiyorum. Özel müşterilerime getirdim. Çok memnunlar ancak çok aşırı pahalı. Çok fazla adette getiremiyorum.

Caner ile UTMB TDS ve Kanaryada LEKİ MAKULA kullandık. O da teknik yarışlarda kesinlikle taşıyacağım bir model.

EMRE
Raidlight Türkiye Distribütörü
www.kosuyorum.net

1 Beğeni

İsmail Bey çok teşekkür ederim çok naziksiniz. Bir arkadaşımın tavsiyesiyle Leki Cressida speedlock baton aldım. Bugün elime geçti. Çanta olarak da TNF Eduro aldım. Yarışa az zaman kaldı ve hiç baton kullanmadım o yüzden acele ettim pratik yapabileyim istedim. İnşallah yarışa kadar hafta sonları Çekmeköy’de ikisini de deneyeceğim. Daha hazır hissetmiyorum ama sizin kuzeninizle ilgili anlattığınız maraton hikayesi aklımda. Deneyeceğim, yapabildiğim kadar umarım bitirebilirim…

Batondan verim almak istiyorsanız bunun birkaç deneme ile sınırlı kalmaması gerekiyor.
Tıpkı bacak performansınızı koşu antremanları ile geliştirdiğiniz gibi kol performansınızda sürekli baton kullanarak geliştirmeniz gerekiyor.
Aksi takdirde, uzun soluklu bir yarışta elinizi kaldırıp ağzınıza götüremeyecek duruma gelebilirsiniz.
Veya yarışın orta yerinde batonlarınızı taşıyamayacak duruma gelebilirsiniz.

1 Beğeni

En fazla yarışa kadar 12 kere pratik yapma olanağım olacak. Bu arada kollarımı da güçlendirecek ilave antremanlar yaparım. Belki bazı düz koşularımda sadece elimde taşıyarak da antreman yaparım. 33k bir yarış. İlk 10k eğimsiz o süre boyunca çantamda taşımayı düşünüyorum. Bu yönünü düşünmemiştim teşekkürler😊

Elde taşımak değil, bizzat kullanın hem düz koşular da ve hatta hemde yürüşlerde. Faydasını göreceksiniz

1 Beğeni

Tavsiyenize uyacağım ancak her zaman toprak zemin bulamıyorum. Yapay çim, beton, asfalt gibi zeminlerde de kullanabilir miyim?

Toprak zeminlerde metal ucunu kullanın. Beton, asfalt gibi yüzeylerde lastik ucu takarak kullanın. Avrupa da İskandinav yürüyüşü (Nordic walking) çok moda. Yani düz yolda batonlarla yapılan tempolu yürüyüş. Normal yürüyüşe göre en az %50 fazla kalori yaktırıyor

1 Beğeni

Ben de ultra maratonlar için katlanır karbon Black Diamond Ultra Distance kullanıyorum. Çok çok memnunum. Gerçekten epey zorlu şekillerde kullandığımı düşünüyorum ve hiç sorun çıkarmadılar. Katlama-saklama ve açma sistemleri de harika.

1 Beğeni

http://www.bahriyeli.com.tr/leki-makalu-ultralight-titanyum-antishock-air-ergo-pa.html?sl=en

hafta sonu bunları kullandım çok hafifti bendeki 60 liralık olanlar bildiğiniz takozmuş birde katlanır olsa bu ağırlıkta direk alırım :slight_smile: