Ayaktaki Topallatan Ağrı

6 haftadır falan koşuyorum başlardan beri sanırım baldır kemiğinde (ayak bilek kemiğinin hemen üstünde) hafif ağrılar var. Yürümeye engel olmuyordu fakat dünki 8km koşum biter bitmez patlak verdi ve her adımda acı çektirmeye başladı. Ayakkabı ve zemin seçimim zaten baştan yanlış farkındayım ama halihazırda okul açılıyorken çok masrafa girmek istemedim (tabii alacağım ama çok da pahalıya kaçmayacağım). Ortopediste görünmeyi düşünüyorum ama hastaneye gitmek yerine -özellikle de bu ağrıyla- dinlenmek çok daha hoş duruyor. Daha önce bu sorunu yaşamış olan varsa tavsiyelerini ve tecrübelerini dinlemeyi çok çok isterim. Şimdiden kendilerine teşekkür ederim :slight_smile:

Edit: pişman değilim kısa mesafe koşularımdan da daha iyi bir paceyle tamamladım yine olsun yine koşarım :smile:

Spor sakatlanmalarının en güzel tedavisini yabancılar “pirinç” olarak adlandırmışlar, öyle olunca insan unutmuyor :slight_smile: . RICE diyorlar;

• Rest: Dinlenme, en güzel tedavi.
  • Ice: Buz kompresi
  • Compression: Sakatlanan alanın bandaj ile sarılarak, şişmenin engellenmesi. Sıkı ama kan akışını engellemeyecek şekilde olması gerekiyor.
  • Elevation: Sakatlanan uzvun, kalp seviyesinden yukarı kaldırılması. Kanın sakatlanan bölgeye daha az gitmesi nedeniyle ağrı azalır, iç kanama (ciddi bir iç kanama değil tabii) varsa onu azaltıp şişmeyi engeller.

Ortopedi doktorundan (hatta imkanınız varsa spor hekiminden) sonra yere basışınızı inceletebilirsiniz çünkü yaşadığınız şey Shin Splints denilen sakatlığa benziyor. Tabanda sıkıntı varsa size uygun bir ayakkabı önerebilirler. WebMD’de neden olarak “Weak ankles, hips, or core muscles” demiş yani “zayıf bilek, kalça veya core (bunun Türkçe’sine ne denir bilemedim) kasları”.

3 Beğeni

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim, yanıtı tam da Elevation yaparken okudum :smile: . Birazdan buz masajı da yapacağım, dün bileğimi desteklesin diye bandaj da sarmıştım. Moral oldu bu yazdıklarınız. Tekrardan teşekkürler iyi günler :slight_smile:

Yazılanlara ek olarak; bu makalede aynı yöntemler PRICES ( koşu uğruna ödediğimiz bedeller :slight_smile: ) olarak genişletilmiş. Üstelik makale Türkçe: http://klinikgelisim.org.tr/eskisayi/klinik_2009_22_1/10.pdf

• Protect(koru): antreman hacminin|şiddetinin azaltılması/durdurulması, daha az merdiven-daha çok asansör kullanılması, durumun ciddiyetine göre bandaj-atel-alçı-koltuk değneği kullanılması, vs… Artık “korumak” kelimesinden ne çıkarabiliyorsak :slight_smile:
  • Support(destekle): Ağrı kaybolsa yada sakatlık iyileşse bile bir süre daha PRICE sürecine (kısmen?) devam edilmesi, antreman hacminin|şiddetinin yavaşça artırılması vs…

Geçmiş olsun…

2 Beğeni

1 hafta dinlenip programa devam etmeyi düşünüyordum ama yavaş yavaş mı girsem yoksa dümdüz devam mı etsem kararsızdım. Bilgi için teşekkürler :slight_smile:

Çözüm iyi bir dinlenmeden sonra, bol bol esneklik kazanımı ( bu en önemlisi) ,kuvvet ve denge egzersizleri , koşu mesafe ve süresini azaltmak , ayak anatomisinde bozukluk varsa uygun ayakkabı seçimi . Herhangi birini atlarsanız ağrı tekrar nüksedecektir. Çok uzun süreler bu şekilde devam etmelisiniz. Zaten zamanla güçlendiğinizi ve ne zaman arttıracağınızı hissedeceksiniz.