Ayakkabıların kullanım süresi

Araştırdığım kadarı ile koşanlar arasında çok tartışılan bir konu. Sağlık açısından da önemli elbette.

Genelde koşu şekli, zemin ve koşucunun kilosuna bağlı olarak 300 ila 500 mil / 480 ila 800 km asgari ve azami değerler verilmekte, ayakkabı değişimi için.

Taban için kullanılan malzemenin de ayakkabı ömrünü etkilediği söylenmekte. EVA kullanılan (nike gibi) ayakkabıların ömrünün, TPU kullanılanlara (Adidas boost gibi) göre daha çabuk biteceğine dair bir kaç makale de okudum. (Açıkçası buna şaşırdım)

Fakat buna karşın bu mesafelerin genelde ortalama koşucuların yıllık olarak yaptığını, ayakkabı firmalarının da her sene yeni model ürettiğini, yani bu değişim için tavsiye edilen mesafelerin bir pazarlama hilesi olduğunu ve her sene çıkan yeni modelleri satmak için uydurulduğunu söyleyenler de var. Bu kişilere göre ayağımızdaki ayakkabılar çok daha uzun süre giymeye müsait.

Sizlerin fikirlerini de merak ettim. Elbette yırtık, patlak olduktan sonra ayakkabı değiştirmek için düşünmeye gerek yok. Fakat sadece bu mesafeleri doldurdu diye değiştirmek gerekli mi? Sizler ne kadar zamanda değiştiriyorsunuz?

Ben kullandığım Adidas Response Techfit Boost ile 760 km yapmışım bu güne kadar. Ayağım hala koşarken rahat. Fakat bir süreden beri ayaklarımın dış yan taraflarında bir ağrı oluyor. En son bir de sağ kalça eklemimde oldu. Bu ağrıların ayakkabının darbeyi soğurma etkisini kaybettiği için mi yoksa koştuğum günlük mesafeler uzadı diye mi olduğunu kestiremiyorum.

3 Beğeni

6 Beğeni

@erhan :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile: . Çok net cevap olmuş.

3 Beğeni

Buna kesinlikle katılıyorum.

3 Beğeni

Son 3 ayakkabı değistirme ortalamam 2500k ustu. Bir energy iki ultra boost eskittim. Bir kere ayak tabanından sakatlık geçirdim ama o zamanlar 800k bir ayakkabı değistiriyordum. Koşuya yeni başlamış hem kendim hem ayak tabanım yeterince olgunlaşmamıştı.
Sadece performans beklentim olan yarışlarda ayakkabıya dikkat ediyorum. Zaten performans için yaratılmış ayakkabılar kendini 400k da imha ediyor. Çok dayanıksız oluyor.

2 Beğeni

Bu konu şurada epey konuşulmuştu
http:https://kosuforum.com/t/ayakkabi-ne-zaman-degistirilmelidir/803

2 Beğeni