Ayakkabı temizliği

Diyelim patikada koştunuz. Ayakkabı, toz, çamur, ter içinde kaldı.Hatta patlayan su toplamaları ve ufak kanamalarla leş gibi oldu. Ayakkabınızı nasıl temizliyorsunuz? Doğrudan çamaşır makinesine atılmıyor, çamur içinde. Suyla yıkayayım desen bayağı uğraştırıyor, fırçayla vb. Var mı bulduğunuz güzel bir formül, hem uygulaması kolay, hem hijyenik hem de ayakkabıyı koruyan?

2 Beğeni

Koşudan sonraki leş halimle banyoya ayakkabılarla beraber giriyorum.Önce ayakkabıları, sonra kendimi yıkıyorum :smile:

Eskiden banyoyu temizlemek zor geliyordu ama ayakkabı yıkamasam da zaten vücudumdan yeteri kadar toprak çıktığını gördükten sonra ha eksik ha fazla farketmez dedim.

Öyle özel veya pratik bir sistemim yok.Zaten bir çift ayakkabı en fazla 5 veya 6 ay dayandığı için özel bir koruma uygulamıyorum.

2 Beğeni

Duruma göre bazen sadece dışını, bazen de hem dış hem içini sıcak su ile yıkıyorum. Sadece sıcak su ve gerekirse fırça kullanıyorum. En basitinden benimle beraber duş alıyorlar diyebilirim :slight_smile: Sonrasında fazla suyunu elle sıkıp ( dili ve bağcıkların geçtiği kısımlar ) bir süre oda sıcaklığında, sonrasında eğer hava uygunsa açık havada kurumaya bırakıyorum. Çamaşır makinesini kesinlikle tavsiye etmiyorum.

2 Beğeni

Ayakkabı üzerinde fazla çamur varsa lavaboda çamuru döküyorum. Sonra çamaşır makinesi kısa program , deterjan var yumuşatıcı olmayacak şekilde atıyorum. Sıkma yaptırmıyorum

1 Beğeni

Bahçede hortumla çamurunu akıtıp elle deterjansız olabildiğince temizleyip öyle kullanıyorum.Deterjan kullanmıyorum.Sanki deterjanla yıkarsam uzun koşularda bana ayaklarda sorun olarak dönmesinden korkuyorum.

1 Beğeni

Kovaya atıp fazla çamuru döktükten sonra durulayıp gazete kağıdı ile kurumaya bırakılabilir. Çok inatçı bir çamur (yaprak, çam iğnesi, çakıl vs vs) varsa eski bir diş fırçası ile kovanın içinde tabanı temizlenip öyle durulanabilir.

Her ne kadar spor mağazalarında forumlarda vb yerlerde aman spor ayakkabınızı çamaşır makinasına atmayın, ömrünü kısaltır, zarar verir vs. deseler de onca mağaza gezdim hiçbiri bana ayakkabı içinde oluşabilecek mantarları temizleyecek bir ürün sunamadı! Ben şöyle bir yol izleyerek çamaşır makinasına atıyorum, aldığım sonuçtan da memnunum.
Gerekli Malzemeler
1- Bolca Havlu 2- Kirli bir çift spor ayakkabı 3- Çamaşır makinası sabunu 4- İki adet yastık kılıfı 5- İplik ve makas
Kirli ayakkabıları ayrı ayrı yastık kılıfının içine at, yastık kılıflarını iple bağla, çamaşır makinesinin içine havluları yumuşak bir zemin oluşturması için diz. sonra paketlediğin ayakkabıları makinaya koy. Çamaşır makinasına makina sabununu doldur ve 30 derecede hassas şekilde yıka.İş bitince
Kuruması için ayakkabılarını hafif güneşli bir yerde kurumaya bırak.

Arkadaşlar, koşu ayakkabıları asfalt veya patika üzerinde koşmanın ürettiği onca darbeyi yüzlerce ve hatta binlerce km savacak şekilde üretiliyorlar.

O yüzden çamaşır makinesi bir koşu ayakkabısına zarar veremez. Ben yağmurlu çamurlu günlerde her koşudan sonra çamaşır makinesine atıyorum ayakkabımı. Hemde öyle kılıf vb korumalar olmadan. Şimdiye kadar da hiçbir sıkıntım olmadı. Olmazda.

Ayrıca yoldan topladığınız bakterileri mikropları çamaşır makinesinde yapacağınız yıkama kadar temizlemek elle yapılan temizliklerde pek mümküm olmaz bence

Eve çamurlu ayakkabı getirmek istemiyorsanız, poşet yerine su geçirmez ve daha uzun süre dayanıklı ayakkabı çantasını öneririm. http://www.kosuyorum.net/product.asp?id=1450#.VXIf6o0w_IU

@ismaileren Kesinlikle çamaşır makinesinde yıkanmaz, soğuk ya da sıcakta olsa çamaşır makinesindeki darbeler bağlantı ve yapışma yerlerinden ayakkabıya zarar verir. Hiç bir ayakkabıda çamaşır makinesinde yıkanır yazma. Nereden duydun nereden bunu yazdın anlamadım. 10 yıldır koşuyorum, 3 yıldır spor malzemesi ithal ediyorum ilk defa duydum bunu. Yanlış bilgi vererek kafa karıştırmayalım. Ayakkabı üreticilerine de sor hiç biri önermez…

Ayakkabıyı soğuk su ve tırnak temizleme için satılan fırça ile musluk altında yıkayın , içindeki tabanı da katlamadan soğuk su ile temizleyin kurutun…

Çamur olduğunda her seferinde, diğer zamanlarda en geç ayda bir koşu ayakkabılarımı çamaşır makinasında kisa programda 30 derecede o günkü spor kıyafetlerim ile birlikte yıkarım. Ayakkabıların tabanlıklarını(yapıık olmayanların) çıkarıp makinaya koyuyorum. En önemli konu kurutma, makinada 600 devirde sıktırdıktan sonra güneş görmeyen gölge bir yerde kurumasını bekleyin. Kışın kalorifer veya isıtıcılardan uzakta oda sıcaklığında kurutun.
Ben çok uzun zamandır uyguluyorum yıkama işleminden hiç bir zarar görmedim hatta daha çok dayandığını gördüm. Çükü ayak teri ayakkabıyı erken çürütüyor,

Bunu biryerde okumadım. Sadece kendi tecrübemi aktarıyorum. @ilkinsan 'ın da söylediği gibi defalarca defalarca çamaşır makinesi ile ayakkabılarımı yıkadım. Bazen 2 veya 3 çiftini beraber makineye attığım oldu. Ve hiçbir ayakkabım zarar görmedi. O yüzden ben çamaşır makinesinin temizliğinden ve hijyeninden vazgeçmeyi düşünmüyorum.

Mizuno’nun mujin modelini trail ayakkabısı olarak aldım fakat memnun değilim. Tatilimin başında bir kere sahilde koşayım dedim bir ıslandı tatil boyunca kurumadı ve ondan sonra da koku yaptı. İki kere çamaşır makinesinde sıvı deterjanla yıkadım koku geçmedi ( küf kokusu gibi ). Forumda bir yerde koku yapan ayakkabılarla ilgili bir çözüm okumuştum nerede olduğunu bir türlü bulamıyorum. O çözümü paylaşan ya da çözümün ne olduğunu hatırlayan var mı?