Ayakkabı tavsiyesi (Yol koşusu)

İzmirden merhabalar,
Yol koşusu yapıyorum. Maksimum yarı maraton koşuyorum.
ayaklarım taraklı ve dışa basıyorum. Buna uygun ayakkabı arayışım var.
Tecrübesi olanlardan tavsiye alabilirim.
Malum mağazalarda tezgahtar arkadaşlar pek bilgili değil bu konularda.

Teşekkürler.

1 Beğeni
  1. ve en güçlü tavsiyem Asics gel-nimbus, 2. tavsiyem ise Nike vomero olur sizin için.
1 Beğeni

boy ve kilonuz nedir?
hedef yarı maraton süreniz veya en iyi 10k süreniz nedir?
ona göre tavsiye verelim

1.80 boy , 81 kilo.
Ben fıtı fıtı koşarım , yarımaratonu en hızlı 1 saat 50 dk koştum.
Ortalama 2 saatte bitiriyorum.

1 Beğeni

her gün giyeyim, bol km yapayım tarzı ayakkabı için Nike React Miler 2 tavsiye ederim.
İnterval günü için, tempo günü için ve yarış günü için Nike Zoom Fly 4 öneririm.

2 Beğeni

Sadece koşu için bakıyorum, nike zoomfly uyar bana.
Asics gel kayano ve nike zoomfly arasındayım.
Gidip deneyeceğim.

Çok farklı ayakkabılar. Kayano ile Nike React Miler aynı kategoride.
Kayano ve Miler yüksek km yapmak için destekli Modeller.
Zoom Fly hız yapmak için yarış ayakkabısı.
Kayano station wagon. Zoom fly spor araba

1 Beğeni

Kayano içe basanlar için diye biliyorum.

1 Beğeni

İçe basanlar daha çok desteğe ihtiyaç duyar.
O yüzden yüksek destekli ayakkabılar aynı zamanda içe basanlar için ayakkabı diye de satılır

1 Beğeni

Soru “dışa basıyorum” diye sorulduğu için yazmıştım, nimbus dışa basanlar için sanırım.

1 Beğeni

İzmir istinyeparkta asics mağazası buldm.
Gidip deneyeceğim artık.

Adidas Ultraboost
Adidas Solar Boost
Nike Pegasus
Asics Cumulus
Asics Nimbus
New Balance Fresh Foam 1080
Mizuno Wave Rider

Serileri “dışa basma/underpronation/supination” için önerilen, piyasada bulabileceğiniz modeller…

İçe değil, Dışa bastığınıza eminseniz, Kayano filan aman ha, tam tersi ayakkabılar…

2 Beğeni

şimdi bu ayakkabı firmaların yarattığı bir düşünce şekli.
İçe basan için ayrı, dışa basan için ayakkabı olmalı şeklinde hiçbir bilimsel çalışma yok.
bunun bilimsel bir ispatı veya dayanağı yok.
bir nevi pazarlama stratejisi.
ben içe basan birisi olan dışa basan kişilere önerilen ayakkabılarından çok kullandım ve hiçbir sakıncasını görmedim.

ayakkabıları az destekli veya çok destekli şeklinde ayırmalıyız.
Hız yapmaya uygun veya yavaş koşulara uygun ayakkabı şeklinde ayırmalıyız.

firmaların yarış modellerine baktığımızda (alphafly, next% falan) asla içe basma veya dışa basma muhabbeti yok mesela.
niye yok diye düşünmeliyiz.

4 Beğeni

Nike react Miller 2 için runrepeat neutral diyor.
Nike mağazası da aynısını dedi ve bana nike air structure modelini önerdi. Fakat runrepeat sitesi bu ayakkabı için de neutral diyor.
Adidas solar glide 4 st stablity ayakkabısı diye aldım ve fakat bir kullanıcı videosunda bacaklarda ağrı yaptı dedi ve sipariş ettiğim ayakkabıyı direk geri gönderdim. Çünkü Asics gt1000 ile uzun koşu sonrası yaşadığım uzun süreli recovery problemini yaşamamak için iyice araştırıyorum artık. Bana asics in içten destekli Kayano vs çok ağır geliyor, gt1000’deki problem sonrası kayano’da da aynı problemi yaşayacağım diye bir endişe var. Bence Asics’in ciddi şekilde yastıklama problemi var. Brooks için çok ağır yorumları var. New balance içten destekli ayakkabı Türkiye’ye getirmiyor, çok mağdurum :sweat_smile:

1 Beğeni

“Expect a lesser chance of experiencing inward rolling of the foot as the Nike Air Structure boasts its broad sole. Released in the first formative years of the visible Air units, the Nike Air Structure is designed to cater to runners with overpronation (excessive rolling of the foot)”

Nike air structure ve nike air ZOOM structure için overpronation yazmakta.Farklı model yada yanlış görme olabilir mi?
Burada da zoom:
https://runrepeat.com/nike-air-zoom-structure-23

1 Beğeni

Run repeat sitesi neutral diyor

1 Beğeni

23 modeli stablity ymiş ilginç

1 Beğeni

Bir modeli beğeniyorsun, 90 puan diyor.Sonraki model 77 puan oluyor; burada da overpronation dışında puan değişimi de göze çarpıyor :raising_hand_man:t2:

1 Beğeni

Bilemiyorum belki yanılıyorumdur fakat bence içe basan, dışa basan vs. ayakkabı olayı kapitalist bir durum gibi. Kendimden örnek vereyim. Ben 35 yaşında koşu sporuna başladım içe basan biriyim ve yürümeye başladığım andan itibaren 34 yıldır içe bas basa vücudum kendini buna göre orantılamıştır. Kaslar, tendonlar, kemik yapısı vs şimdi düz basayım diye vucudumun bu basış formuna aykırı bir ayakkabı kullanmak daha da zarar verebilir yada hiç fayda sağlamaya bilir gibi geliyor bana. Yanılıyor muyum?

3 Beğeni

stalility ayakkabıların amacı ayağın dıştan içe yuvarlanmasını azaltmaktır.
o yüzden bu ayakkabıların dıştan içe doğru, yani enlemesine esnekliği daha az olur.
esnekliği artırıp daha yumuşak bir ayakkabı yapıldığında ayakkabı artık stability değil, neutral sınıfa geçer.
bunun bilincinde olarak tercihinizi yapın.