Ayakkabı İncelemesi : Nike Moon Racer Klasik Vaporfly

Herkese merhaba, bu sefer de Nike Moon Racer modelini inceliyorum.
Öncelikle ayakkabının geçmişine dikkat çekmekte fayda var.

Görselde gördüğünüz ayakkabı 1972’de kullanılan bir model. Dönemin başarılı ABD’li atletlerinden Prefontaine’nin da kullandığı biliniyor. Tasarımcısı Nike’in kurucusu Bill Bowerman.Waffle makinesi kullanarak yaptığından dolayı taban kauçuğu waffle görüntüsüne sahip. Cortez modelinden de ufak alıntılar var.

Moon Racer ise 2018 yılında üretilen model. Üst kumaş bölümü tamamen 1972’deki modelden alınmış. Eski klasik modeli yaşatıyor. Taban bölümü ise breking 2 ile ortaya çıkan Vaporfly modelinin tabanı.

Burada teknik bilgilerine girmekte fayda var. Vaporfly ile fiziksel görüntü tabanda aynı ancak malzemeler farklı kullanılmış.

ZoomX köpük yerine React köpük mevcut ve karbon plakada bu modelde yok. Aslın da koşudan ziyade günlük kullanım için tasarlanmış bir model. Ancak 1972’deki ayakkabı ile koşulduysa bunun ile de koşulur tabi deyip yollara çıktım. Performansı hiçte fena değil. Yastıklaması çok iyi. Ama üst kumaş eski teknoloji olduğundan sıcak havalarda kullanmanızı pek önermem. Nefes alma oranı düşük. Kanvas kumaş kullanılmış.

Ayakkabının ağırlığı 42 numarada 230 gram. Birçok koşu ayakkabısına göre çok hafif diyebilirim.

Gündelik hayattan koşucu / sporcu stilimi yansıtmak istiyorum diyorsanız gayet güzel bir ayakkabı.

Koşulur mu? acaba diyorsanız marka koşu kategorisinde satış yapmıyor.

Gündelik kullanım kategorisinde satış yapılıyor. Tercihinize kalmış. Ben sizin için test ettim. React köpük olduğundan dolayı gayet iyi performansı var. Ancak köpük kalın olduğundan ve koşu için tasarlanmadığından ayakkabının dengesine çok dikkat etmemişler.

Biraz içe dönüyor hissiyatı var. Uzun koşularda rahatsız edebilir.

Koşmayı da ihmal etmeyin görüşmek üzere…

2 Beğeni