Ayakkabı İnceleme Yorumlarım

yakında runrepeat.com sitesinde yayınlanacak Asics Metarun değerlendirme yazıma ilave olarak çektiğim videoyu paylaşıyorum…

2 Beğeni

bu ayakkabı satılmıştır…

daha önce ingilizce olarak yorumladığım Asics Metarun için dilim döndüğünce Türkçe video hazırladım…Benzer şekilde aktif olarak kullandığım diğer ayakkabılar için de inceleme yazılarıma ilave olarak videoları hazırladıkça paylaşıyor olurum…

3 Beğeni

https://www.wiggle.com/salomon-xa-discovery-gore-texr-shoes/?sku=102729220
https://www.sportsshoes.com/product/sal2120/salomon-s_lab-xa-amphib-trail-running-shoes/
en son bu iki ayakkabıyı sipariş ettim. ama aklım hala la sportiva ultra laptor da kaldı :slight_smile:

Merhabalar Erinc Bey,
Inov8 ayakkabilari hakkindaki dusunceleriniz nedir, daha once deneme sansiniz oldu mu? Ben Asics Gel DS Trainer’den Inov8 Roadclaw’a gectim ve epey memnun kaldim. DS Trainer’i hizli ve kisa idmanlarda, Roadclaw’i ise uzun kosularda begenerek kullaniyorum.
Ayagim normal basis sekline sahip, kilom da normal seviyede.
Tesekkurler.

hiç kullanmadım Inov8…ama ds trainer’ın almayı değerlendirdiğim ayakkabılardan bir tanesi olduğunu söyleyebilirim…

Merhaba erinc, forumun ayakkabı konusunda teknik bilgiye sahip önde gelen üyelerinden biri olduğun için öncelikle senin başlığın altında sormak istediğim bir husus mevcut.

Giriş seviyesi koşucular için; (ayak yapısını/basma tarzını düşünmeksizin aylık program dahilinde koşan, koşmayı ihtiyaç olarak gören elinden geldiğince kendini parkura atan)

1- Temel düzeyde kullanıcıyı memnun edecek ürünlerin öne çıkan özellikleri ne olmalı?
2- Antreman programında uzun koşusu 10k-20k arası olup maksimum yarı maraton hedefi koyan bu grup için kişinin fizyolojisi es geçilerek yapılacak en iyi f/p ayakkabı öneriniz var mı?
3- Çok çetrefilli olan ayakkabı seçimi konusunda, bu giriş seviyesi grup için decathlon ürünleri ilk etapta yetersiz mi olacaktır? (XX TL bütçe ayakkabı için ayırırsanız iyi olur diyebileceğiniz bir tutar varmı?)

Değerli görüş ve deneyim paylaşımların için şimdiden Teşekkürler.

3 Beğeni

selam, öncelikle güzel sözleriniz için teşekkürler fakat benden çok daha fazla tecrübeye sahip (yıl ve mesafe) üyeler var eminim onlar da güzel geri bildirimler paylaşacaklardır…ben kendi düşüncelerimi şöyle yazayım;

1. temel düzey koşucu deyince bu işe belli bir miktardan fazla kaynak ayırmayacağını varsayıyorum, o sebeple de verdiği paranın hakkını alacak bir ayakkabı olmalı…bunun için benim bakacağım ilk özellik dayanıklılık olurdu çünkü asfaltta bile koşulsa ülkemizdeki asfalt yolların kalitesi belli, yumuşak tabanlı ayakkabıların riskini almazdım…devamlı aynı ayakkabı ile koşulacağını düşünürsem de, belli bir amaç uğruna üretilen ayakkabılardan çok her işi yapan ayakkabıları önerirdim (mesela intervallerde veya yüksek hızlı idmanlarda kullanılacak yastıklaması düşük ayakkabı önermezdim, veya uzun mesafelerde konfor sağlamak için yüksek yastıklamaları ayakkabıları önermezdim)…
  2. f/p bakarken performans kriteri içersinde kullanıcı memnuniyetini de dahil etmek gerekir…ben kendi kullanmadığım veya birinci elden beraber koştuğum insanların kullanmadığı ayakkabılar hakkında konuşmayı pek sevmiyorum…ilk soru ile beraber bakınca aklıma gelecek ilk marka mizuno, ilk model ise wave inspire modeli olacaktır…ikinci model olarak da arkadaşımın kullanıp çok övdüğü nike react modeli var, fakat onun tabanı biraz yumuşak o sebeple asfaltın kötü olduğu, mıcırlı yollar denkleme girdikçe baş ağrıtabilir…
  3. decathlon ürünleri hakkında hiç bir fikrim olmadığı gibi, yukarda belirttiğim şekilde beraber koştuğum arkadaşlarım da kullanmadı…o sebeple yorum yapmam doğru olmayacak…
2 Beğeni

Değerli düşüncelerin için çok teşekkür ederim.

3- Decathlon ürünü der iken kasıt giriş seviyesi spor malzemelerini kast etmiştim. Atıyorum lotto, kinetix, slezencer vb. markanın koşu adı altında ürettiği serileri mevcut. Herhangi bir alışveriş sitesine giren biri “koşu” yazdığında 60 TL’ den 2.200 TL’ ye kadar seçenek karşısında ne yapacağını şaşırıyor. Bu sebeple genel konuşmak gerekirse atıyorum X tl altı ayakkabılar iyi değildir, bütçenizi Y TL’den yukarı tutun diye sadece fiyat ölçütü ile genel bir yorum yapmak mümkün mü?

2 Beğeni

açıkçası daha önce sorulsa, belki bu sporu yeterince sevip hayatının bir parçası haline getirene kadar düşük bütçeli ayakkabıların denenebileceğini yazabilirdim…fakat son 2 ayım acemi bir sakatlıkla geçti…ucuz olması adına seçilecek bir ayakkabının da ciddi sakatlıklara sebep olabileceğini biliyorum, bir kaç arkadaşım daha amatörce başlayıp koşuya çok da uygun olmayan ayakkabılar kulalnırken çektikleri ağrıları, ayakkabı değiştirerek geçmişe gömdüler…o sebeple şu anda bu sorunun cevabı olarak iyi bir markanın bir kaç sene eski modelinin alınmasını öneririm…mesela şu anda wave inspire’ın en güncel modeli 16, ama onun yerine 13 veya 14 modeli bulunup indirimde alınabilir…

ayakkabı seçerken öncelik model olmalı, akabinde o modelin 1-2 sene eski versiyonu ucuza bulunabiliyor mu ona bakılmalı (bütçe kısıtı adına)…

4 Beğeni

Çok kıymetli bir yönlendirme oldu benim için, tekrar teşekkür ederim.

1 Beğeni

Selam,

Nerde oturduğunuzu ve bütçenizi bilmiyorum. Eğer İstanbul’daysanız ve Viaport Kurtköy’e gitme imkanınız varsa Nike mağazasında 350-400 TL aralığında Pegasus 36, Vomero 14 ve React 2 bulabilirsiniz. Ben geçen hafta 350TL’ye Pegasus 35 Turbo aldım. Yakında bu fiyatlara bu ayakkabıları bulmak mucize olacak. Bence şansınızı bir deneyin

7 Beğeni

Aldığınız ayakkabıyı bir süre kullandıktan sonra memnun olduysanız, ucuz fiyata bulduğunuz zaman stok yapın.Özellikle eski sezona düştükleri zaman ciddi indirimler oluyor.Her zaman elimde 2-3 sene yetecek kadar ayakkabı oluyor.Tavsiye ederim.

11 Beğeni

fiyatlar oldukça iyiymiş…izmir’de yaşadığım için ne yazık ki ben faydalanamayacağım ama vomero da pegasus turbo da merak ettiğim ayakkabılardı…imkanım olsa denemek için alırdım…

1 Beğeni

Bir ben değilmişim :slight_smile:
bu arada trendyol’da 350-450 lira bandında nefis eski model asics ve nike modelleri var. Pegasus 35 410 lira örneğin.

2 Beğeni

İyi günler dilerim. Gerçek mi? Fake olma ihtimali var mı? Özellikle Nike’da neredeyse bire bir fake yapıyorlar. İnanın bire bir neredeyse. Özellikle vaporfly hayatta anlayamazsınız. Çok ufak yanları yapmamışlar ki oda fark edilmiyor inanın. Youtube sahte orjinal Nike karşılaştırmalar ile dolu.

3 Beğeni

@Sesilsahin epey.com sayfasından marka, ölçü, tür vs belirleyip o fiyat civarında bulunabilir.
(Genelde yaptığım hata şu; üreticinin web sayfasına bakmıyorum.Uygun indirimde ürün olabiliyor orada da.)
Malesef @Kahomen’ın hisleri ve benim o mağazaya olan şüphem haklı gibi.
Sikayetvar.com sayfasında bu konuda yeniden eskiye şikayetler var.
https://www.sikayetvar.com/trendyol/nike/orijinal
Ticaret Bakanlığı ya sayfa sahibi aracıya ya satıcıya ibretlik cezalar verecek ki yapana kar kalmasın.
Örnek vermek gerekirse 3 adet trendyolda A satıcısı ile ilgili orjinal olmayan ürün şikayeti okudum ve firma nike satmaya devam ediyor.
https://m.trendyol.com/nike/air-zom-vomero-14-erkek-siyah-spor-ayakkabi-ah7857-001-p-38271109?boutiqueId=316827&merchantId=107486

1 Beğeni

Ayni şekilde Nike Deposite Outlet ve Nike Olivium da çok iyi indirimler oluyor. Son 6 ayda 5 6 çift ayakkabi aldim en pahalisi 399 TL. En son Nike Zoom Fly Fk yi 249 TL ye aldım. Zoom Fly 3 ara ara geliyor. Numarası duserse onu da alacağım. Tekstil reyonlari da baya zengindir. Şort ve tshirtler sene içinde 50 TL ye kadar düşer ara ara. Rüzgarlık ve her çeşit yağmurluk 150 TL civarında yaz sezonunda ara ara bulunabilir. Nike bu bu tip mağaza bazlı fiyatlamalari yıllardır yapıyor. Ama dönem dönem hic ürün olmadığı da oluyor. Mesela şu an öyle bir dönem.

1 Beğeni

Trendyol’dan pegasus 35 turbo almıştım. Geldiğinde yahu bu orjinal değil galiba diye içime kurt düştü. Çıktım, koştum valla şahane dedim. 200K geçti geçmedi ayakkabı bildiğin yamuldu. Bayaa yamuldu ayakkabı. Bir arkadaşın Nike mağazasından aldığı pegasus 35 turbo ile karşılaştırdım ve sahte olduğundan emin oldum. Fakat o ayakkabı ile 400K kadar koştum. Sonra yıkayıp gündelikte kullanmaya başladım :smiley: Bir daha da Trendyol vs gibi online mağazalardan ayakkabı almaya tövbe ettim. Aklınızda olsun

4 Beğeni

Pegasus 35 ve Pegasus 35 turbolar çok riskli. Bende hepsiburada adlı siteden aldım. Ayakkabı geldi. Vomero 14 kullandım. Vomero 14’ten daha ağır. Nike’ın sitesini açıp baktım fotoğraflarda üst kumaş farklı içime sizin gibi bir kurt düştü benimde youtube’den videoları izledim. Ayakkabı bildiğiniz sahte.

2 Beğeni