Ayakkabı, Bisiklet ve Spor Malzemelerinin Fiyatları Daha Ne Kadar Yükselebilir

Arkadaşlar hepinize iyi günler dilerim.
Konu başlıktanda anlaşılacağı gibi spor malzemelerine yapılan (Sadece bana mı pahalı geliyor bu rakamlar anlayamadım) zamlarla ilgili.
Şimdi şuanki kurlarla bir bakalım.
Dolar : 7,03
Euro : 8,37
Pound : 9,25
Gram Altın : 460
Evet durum bu. Kurlar yükseldi, yükselmeye devam ediyor. Peki fiyatları gerçekten kurlar mı belirliyor? Fiyatlar çok fahiş değil mi?
1.350 TL’ye Adidas ultra boost 20, %30 indirimle bile 944 TL’ye düşmüş.
Nike Zoom Fly 3 1.099, 90 TL
Nike Pegasus Turbo 2 1.149,90 TL
Markalı ve kaliteli ter tutmayan koşu aletleri, koşu şortları, bisiklet formaları ve mayolar neredeyse 250 TL civarlarında fiyatlara satılıyorlar. Hız sensörleri, Trainerlar vs, vs her şey çok uçuk fiyatlara satılmaya başlandı. Eğer bir sponsor yada indirim kuponu yoksa artık outlet mağazalar bir 550 TL fiyat çeker oldular.
Bu daha nereye kadar gider. Yurt dışı asgari ücret ile karşılaştırınca (Avrupa ülkeleri için ortalama 1250 € civarı.) en az 10 tene aladıkları ayakkabılardan 2 tane alabiliyorsun. ÖTV ne kadar uygulanıyor bu ürünlere arkadaşlar.
Çok basit bir fiyat örneği vereceğim size şuan kullanmış olduğum Garmin forerunner 735XT saatimi Kanada’da yaşayan kuzenim bana hediye almıştı geçen sene. 1400 Cad asgari ücretmiş. 265 Cad’a aldı. Burada saatin satış fiyatı hala 2.500 TL.
Akıl alır gibi değil inanın bu fiyatlar. Ederi bu fiyatlar değil. Nasıl oluyor bu iş.

6 Beğeni

ederi mi değil yoksa yüksek vergi yükü ve değersiz yerel para biriminin bir sonucu mu ?

4 Beğeni

Nike Zoom Fly 3 1.099, 90 TL.
Runnerinn fiyatı 1080TL. X ülkesinde 500TL alınabilecek ürün bizde 1000TL değil. Ederi bu fiyatlar ama benim için bu fiyatlarda tabiki bu ayakkabıları incelemiyorum bile.

Motorola telefon örneğin 150 dolar iken bizde 900 TL olması gerekirken 1700TL.Bu ÖTV , gümrük, kayıt vs nedenlerle.Ancak 150dolarlık adidas x modeli yerine yerine 60-80 dolarlık adidas y modelini yurt dışındaki yabancılar da oncelikli tercih nedeni yapabilir.Yurt dışındaki koşuforum üyelerimiz nasıl bir tercih yapıyor merak ettim.Amazon sayfasında 150 birim yerine 75 birim ayakkabı alıp düşük maliyetli tercihi gözlemledim.
Hayat pahalı, herkesin baktığı aralık farklı.170-250TL araliginda ayakkabi bulurken 230-320TL aralığında diledigim ayakkabıyı bulabiliyorum.
Garminler Kanadadan daha pahalı, amazfitler daha uygun runnerinn sayfasından.
@Kahomen fiyat konusunda haklı olduğunuzu da ekleyim. Alternatif, fiyat olarak düşük alt model, başka markalar en azından ayakkabı için bulunmalı (sağlık açısından).
Sağlıcakla kalınız :+1:

3 Beğeni

Özetle bizim alım gücümüz düşük, o da yetmiyormuş gibi uygulanan vergi fazla. Bu yüzden günlük giyime yönelik olmayan markalar pazara girmek için can atmıyor. En son New Balance battı ve çekildi. Nike, Adidas dışında da koşuya yönelik yaygın ağı olan firma yok. Bu markaların da elle tutulur koşu modelleri (hepsi de değil) sadece belirli mağazalarda var. Pazar maalesef bu!

Atletik koşu ayakkabı pazarı (Amerika verileri) pazarın yüzde beşinden az. Yani buraya getirip satmaya değmiyor. Pırlanta ve yatta gümrük vergisi sıfır, outdoor malzeme ve spor ekipmanında yüzde otuz.

Bisiklet, saat, trainer vs için de durum farklı değil. 3000 dolarlık bisiklet, tüketiciye ulaşana kadar vergi ile 4500 dolar oluyor. Kur, operasyonel maliyetler, piyasa güvensizliği ortada.

Dahası mevcut kur, kamu bankalarının sürekli döviz satışı ile böyle. Şu an pahalı dediklerinizi arayabilirsiniz de.

Şikayetiniz duygusal kısmında haklısınız ama hedef aldığı rasyonel yön belirsiz gibi…

11 Beğeni

İyi günler. Cevabınız için teşekkür ederim.
%30 gümrük vergisi (Araştırdım bazı ürünlerde %50’ye kadar çıkıyormuş bu vergi).
Bunun bir de %8 KDV’si var (Bazı ürünlerde gene %18 olarak alınabiliyormuş)
ÖTV varsa zaten durum iyice vahim.
Bundan tam 1,5 yıl önce vomero 14’ü 450 TL’ye aldım. Şuan 650 TL ile 800 TL civarında satılıyor.
Zoom fly flyknit ayakkabımı 399 TL’ye aldım. İnanın 5 ay hadi 6 ay olsun. Şuan ayakkabı 550 TL ile 600 TL arasında satılıyor.
Bisiklet fiyatları ise tam hüngür hüngür ağlamalık.
Neyse. İyi geceler.
A’dan Z’ye her şey pahalandı zaten.
Amaaaan.
Sapanca ultra yarışına 300 TL istiyorlar. Yol parası, yemek, içmek belki kalmak bile gerekecek
Al sana minimum 1500 TL.
Bu fiyatlara alışacağız yavaş yavaş.

6 Beğeni

An itibariyle €/TL 8,4115 ve $/TL 7,0773 .
Türk Lirası son 1.5 yılda Euro karşısında %41, USD karşısında %35
Son 6 ayda Euro karşısında %26, USD karşısında %18
Değer kaybetti.

Operasyon maliyetlerindeki ciddi artışları da dikkate alırsanız bu fiyatlarda şaşılacak bir şey yok.

Türkiye’nin büyümesi ise yukarıdaki rakamlara rağmen halen hane halkı tüketimi odaklı bir büyüme. Aslında bu ne kadar yanlış tartışırız ancak method kesinlikle yanlış. Tüketimi düşük faizli kredi ile borçlanmaya imkan tanıyarak desteklemek yerine, dar gelirli insanlara ciddi parasal destek ve her sınıftan tüketimi ciddi vergi indirimleriyle güçlendirmek gerekli.

Ancak ekonomik yapımız buna uygun değil. Meşhur CDS’lere baktığınızda risk primi 1 yılda %70 büyüdü. Ekonomimiz kırılgan ve şu an güncel veriyi teyit etmedim ama bildiğim kadarıyla Fitch, Moody’s ve SP gibi kurumların değerlendirmelerine göre kredi notumuz yatırım yapmaya elverişli ülke durumunda değil.

Türkiye ekonomisi TİT, (Turizm, İnşaat ve Tekstil) geliri odaklıdır. Tekstil ve turizm zaten pandemi sürecinde ciddi zarar aldı. İnşaat ise düşük faizli kredilerle destekleniyor ancak kırılganlıktan payını alacağını düşünüyorum. (Sıkıntılı kredilerin çoğu bu sektörlerde)

Yakın bir zamanda uyanıp USD’ın 10 ve üzeri, Euro’nun ise 12 ve üzeri olacağını göreceğimi düşünüyorum ben.

Bu noktada yönetimsel olarak söylenecek çok söz var ancak burası yeri değil.

Özetle bu durumu mantıklı ve sayısal zeminde açıklayabiliriz. Yakın zamanda düzelmeyeceğini öngörebiliriz. Daha kötü olacağını bekleyebiliriz.

Her ne kadar TUİK 07/2020 TÜFE’yi %11.76 açıklamış olsa da.

(Not: Bankacı, İktisat veya Finans Uzmanı değilim. Sadece neden böyle oldu sorularına rasyonel cevap arayan biriyim.)

6 Beğeni

İyi günler yanıtınız için çok teşekkür ederim.
Bugün 115 üründe gümrük vergilerinin indirildiğini okuyunca baya mutlu olmuştum. Ne varki mutluluğum kalıcı olmadı. İndirilen gümrük vergilerinden biraz daha fazla toplu konut fonu vergisi konmuş. Toplu konut fonu vergisi? Yani tüketiciye gümrük vergisinden indirim yok, zam var.
Gülüyorum artık.
:sweat_smile:

3 Beğeni

Mümin Güneş yeterli açıklamayı yaptı , yarın sabah bugünün fiyatlarını arayacak duruma gelebiliriz…

• TL nin değeri dibe vurdu.!!
    10 sterlin 100 tl oldu bu ülkede , başka bir şey demeye gerek yok sanırım…
3 Beğeni

Yeni normalimiz hayırlı olsun.SPX’in sitesinde artık fiyatlar euro üzerinden :joy: :joy: :joy:

2 Beğeni

Hayırlı olsun gerçekten.
Yıllardır Asics Kayano ile koşuyorum, Spx’in sitesine şuan 104.45 Euro’ya satılıyor. En azından euro kısmını görmezlikten geldiğimde fiyat kısmı gayet güzel😁

1 Beğeni

Düzelmiş. TL görünüyor fiyatlar.

Tabi konu açıldığından bugüne TL ortalama %3,5 daha değer kaybetmiş. SPX’de ne yapacağını şaşırdı demek ki.

2 Beğeni

Bende hala euro olarak görünüyor fiyatlar(web sitesine pc üzerinden girdiğimde)
Bu arada yazdıklarımın; fiyatların euro olması sebebiyle SPX’i eleştirdiğim manasına gelmediğini belirtmek isterim, yanlış anlaşılmak istemem. Bu kadar yukarı hareketli bir piyasada yurtdışından gelen malın doğrudan yabancı para ile etiketlendirilmesi bence doğru bir karar.

2 Beğeni

Ben öyle değerlendirmedim Halil Bey. Ne yapacaklarını şaşırdılar demek ki derken samimi bir ifade kullanmıştım sanırım yanlış anlaşıldı. Ticaret yapan insanlar olarak hepimiz ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız.

2 Beğeni

Türk Lirası’nı koruma kanununa göre döviz ile satış yapmak yasak. SPX’in yurt dışı satış sitesi yanlışlıkla Türkiye’ye aktif filan olmuştur.

2 Beğeni

Teknik olarak döviz ile satış yapmıyorlar Okan Bey. Fiyatları döviz olarak belirleyip satın alındığı tarihteki kur ile dönerek satışını TL yapıyorlar. Bu şekilde kurdaki dalgalanmadan korunmaya çalışıyorlar. En azından ben bu şekilde biliyorum.

3 Beğeni

İki katını gördük.Seneye bu zaman bu postu da aynı şekilde cevaplamam umarım.

4 Beğeni

Nisan ayında 520 tl’ye aldığım ve fırsatlar başlığında da paylaştığım New Balance 1080 v10un fiyatı 2 katını geçmiş durumda. Güncel fiyatlar “keşke zamanında bir kaç tane alsaydım” dedirtiyor.

4 Beğeni

Ön görünüz doğru çıktı

4 Beğeni