Ayak tarağı sorunu

Merhaba Arkadaşlar,
Bir konu hakkında görüş ve yardımlarınızı rica ediyorum.

Ben topuk vurarak koşan birisiyim.
Hemde bariz bir topuk vurucusyum.
Ayakkabılarımın tabanlarının hiç orta ve uç kısmı aşınmaz.
Hep topuk kısmının en arka tarafı ve hep topukların dış kısmı aşınır.
Ayakkabılarda topuk dış kısımlarının aşınma durumunda overpronation mu yoksa underpronation mu oluyor tam bilmiyorum.

Herneyse; benim asıl sorunum;
Ben hep topuk vuran birisi olduğum halde, uzun koşularımda, özellikle asfaltla karışık uzun koşularımda hep ayak taraklarımın alt kısımlarıda (ayak tabanın ön kısmındaki parmaklara bağlanan bölüm) ağrılar oluşuyor.
Hatta İznik’de sol ayak tarağının alt kısmı, tam parmaklardan hemen önceki yumru kısım olduğu gibi su topladı ve hatta yarışın sonuna doğru bu su keseleri patladı.

Hiç topuk bölgesinde ağrı, sızı olmazken, ve hatta ayak yanlarında, parmaklarda, ayak ortasında ağrı, sızı, su toplaması olmazken niye hep ayak taraklarının alt kısmında ağrılarım ve hatta su toplamalarım oluyor sizce?
Bu önlemek için ne yapabilirim?

Teşekkür ederim

Selam İsmail. Onca seneden sonra seninle İznik’te karşılaşmak güzel oldu gerçekten. İZnik için tekrar tebrik ederim.

Diz ve aşağısında, özellikle ayakta yaşanan sorunların temelde kişiye özel biyomekanik ile alakalı olduğuna inanıyorum. Özel donanımlı adım ve basış analizi merkezlerinden birine giderek analiz yaptırmak, sonuç olarak sana uygun özel yapılmış bir tabanlık kullanmak önemli iyileşmeler sağlayabilir. Ben uzun zaman ara verdiğim koşuya bu şekilde başlayabildim. Ayrıca probleme özel tavsiye edilecek özellikle izometrik kas egzersizlerini ihmal etmemek gerek.

Sevgiler.

1 Beğeni

Şuradaki hareketli resimlerde nedeni görmek mümkün. Topuk, orta veya ön ayakla yere inmek fark etmez, eğer adım sırasında yerle temasta çok küçük de olsa ileri bir hareket varsa tabanda su toplaması olur. Bu adım mekaniği ile ilgili.

1 Beğeni

@ismaileren yalnız değilsin.Uzun mesafe asfalt koşularında, özellikle bayır aşağı bölümlerde bende de aynı sıkıntı oluyor.

1 Beğeni

Teşekkür ederim. Bu sayfayı detaylıca inceleyeceğim. 130k’yı tek tırnak kaybı olmadan tamamladığım halde ön-ayak altındaki su toplamaları yüzünden acı çekmek benim için iyi ders oldu. Bu konuda da ders almak lazımmış. Herbir ultra insana yeni yeni şeyler öğretiyor :slight_smile: