Ayak su toplamasına karşı tabanlık önerisi

Arkadaşlar merhaba aranıza yeni katıldım. Ayak tabanım çok hassas koşu sırasında özellikle tabanı ince olan ayakkabımla 15-20 dakikada ayak tabanımda baş parmak ve onun alt kısmında büyük bir bölge su toplayıp deride kopma oluyor. Pudra ,krem, pamuklu kalın bant vb yöntemler denedim yanığa bir çözüm bulamadım. koşu stilimden kaynaklı olabilir ancak kalın tabanlı ayakkabımla biraz daha uzun süre koşabiliyorum fazla zarar gelmiyor yaklaşık 3-4 tane yeni ayakkabımı bu yüzden giyemiyorum. Tabanı kalınlaştırsam bu sorun çözülebilir. Bunun için sıcağı azaltacak tabanlık kullanan var mı 2-3 cm kalınlık falan ısıyı azaltabilir internetten araştırdım ama keçe taban dışında başka bir model bulamadım önerisi olan varsa yardımcı olursanız sevinirim.

1 Beğeni

Hocam benim su toplama problemlerimin cogu yanlis corap secimi nedeniyle oldu hic goz onunde bulundurdugum bir sey degildi ama degistirince butun derdim bitti siz de bir deneyin derim

Hocam Nike Squad Crew çorap kullanıyorum aynı sonucu aldım. Profesyonel çoraplara o kadar para verip sonuç alamamaktan korkuyorum açıkcası.

Yok yanlis anlamayin illa da alin diyemem ama iyi tabanliklarin da fiyatlari yabana atilmayacak duzeylerde corapla cozulmezse en kotu guzel bir kosu corabiniz olur :slight_smile:

Bu kitabin ucretsiz pdf hali internette vardi sanirim bir okuyun derim guzel bir kaynak
3 Beğeni

Geçmiş olsun, hiç yaşamadığım, duymadığım ve bilgim olmayan bir durum ama nedense vazelin önermek geldi içimden. Koca karı ilacı misali bir çok şeye iyi geliyor (benim açımdan) :smiley: (koşuya başlamadan kullanıp deneyebilirsiniz)

1 Beğeni

Teşekkür ederim onuda denedim ama yine aynı sonuç aldım.

1 Beğeni

Merhaba, belirttiğiniz sorunun 15-20 dakikada meydana gelmesi ilginç geldi bana. Bizde aynı hale geliyoruz ama yaklaşık 8-10 saat sonra ve arazi şartlarında. Ayak tabanınızda geniş bir alanda bu kadar kısa sürede bu kadar bir sorun oluşuyorsa koşudan keyif almak imkansızdır. Ayak analizinizi yaptırıp ayakkabı seçiminizi gözden geçirseniz, sıcak değilde belki başka bir şey vardır sorun oluşturan. Uzun saatler süren antrenman ve ultralarda ayağımdaki hassas yerleri, jel bant, kinesiyo bant gibi şeylerle takviyelendiriyorum ve yanımda da devamlı yedek bulunduruyorum. Geçmiş olsun size.

1 Beğeni

Çift çorap giymeyi denermisiniz birde :blush:

1 Beğeni

Teşekkür ederim cevabınız için. Sıcak havadan olduğunu düşünmemin sebebi kışın veya soğuk havalarda bu kadar kısa sürede ayağımda yaralanmalar olmuyor. Yaşadığım şehirde analiz yaptırabileceğim yer yok o yüzden çözüm olarak ayakkabı tercihim kalın tabanlı olacak ağırlığına katlanırım artık.

1 Beğeni

Denedim olmadı. :grinning:

2 Beğeni

Hangi tür zeminlerde, zaman ve mesafede koşuyorsunuz?

Merhabalar, ben de yaklasik 2 yildir kosuyorum. Ne yazik ki cogu dogruya yanlislar yaparak ulastim. Duztabanim, ayaklarim tarakli ve bas parmak egriligim var. Bu sartlarda dogru ayakkabi secmeyince su toplamasi kacinilmaz gibi. Gerci bu durum daha cok parmaklarda yasiyordum. Parmaklar icin sorunu bantlama ve sonrasında parmaklara gecen corap ile 2 saatten uzun suren kosularda astim. Taban altinda su toplama 2 3 kez basima geldi. En kotusu trabzon yari maratonunda oldu. Yarisi bitirdim ama tabi agrisi sizi gunler surdu. Hep ayni bolge olunca orayi da bantlayarak sorunu astim. Sonrasinda parmaklara gecen kosu corabinin ona da iyi geldigini farkettim. Lakin yarislarda isi saglama almak icin yine bi kat plaster bant gececegim uzerine. Umarim siz de bi cozum bulabilirsiniz.

2 Beğeni

Koşarken ayagın ilk yere teması muhtemelen çoklukla o bölgeden oluyor. ayak bilegini dışarıya baktıran kaslar fazlalıkla çalışıyor olabilir.
Normal kişilerde ayak parmaklarının hemen hepsinden eşit temas isteriz.
Dışarıya baktıran (Paraneol) kaslarda gerginligin olabilir, buna baglı içe çeviren kaslar güçsüz kalıyor olabilir.
Geçmiyor ise bir de bu açıdan degerlendirmek lazım.
Şimdiden geçmiş olsun

1 Beğeni

Ayak başparmak su toplaması sorununu tamamen çözen bi ürün buldum. Özellikle başparmak icinde tekrar eden su toplamalarına kesin çare oldu. Muhtelif sitelerde bulabilirsiniz, tırnak batması sorunları için de birebir olacağını sanıyorum.

Uzun kosularda parmak havasız kalınca sorun olur mu diye düşenenler olacaktır. 37km ye kadar kosular yaptım, gayet sorunsuz.

1 Beğeni