Ayak bilekliği ile koşmak

Merhaba, yaklaşık 7 ay önce sağ ayak bileği Talus kemiği başta olmak üzere kısım kısım kemik iliği ödemi teşhisi konuldu. Doktor koşuya ara vermem ve eklem bölgelerini güçlendirmem gerektiğini söyledi. Bu zaman zarfında günlük egrizleri yaptım ve 3 ay hiç koşmadım. Yaklaşık 2 aydır düşük tempo koşmaya başladım, ayak bileğimde ki ağrılar eskisi gibi olmasa da hafif hafif kendini hissettiriyor. Son kontrolde doktor https://www.medikalsatici.com/Mueller-4547-Capraz-Sargili-Ayak-Bilekligi,PR-2735.html bu ürünle koşmaya devam etmemi, koşuya ara vermeme gerek olmadığı 2 ay kadar bu ürünle koşmam ve kontrole gelmemi söyledi. Ürünü henüz edinmedim. Almadan önce yapılmış inceleme varmı, koşu için hangisi daha uygundur araştırdım ama hiç bir kaynak bulamadım. Tecrübeli bir çok kişinin kullanmış olabileceğini düşünerek yazdım, aramızda kullanan varmı, önerebileceğiniz marka model varmı, koşarken konfor önemli. Önerileriniz için simdiden teşekkür ederim. Bu durumdan biran önce kurtulmak ve duzunli antremanlar yapmak için sabırsızlanıyorum…

0 Likes

O bilekliğin Össür marka olanını kullandım;bende de Talus’ta aseptik nekroz, bağlarda zayıflık ve tendinit vardı. Yani sağ ayak bileğim darmadağındı, spora dönmem beş yıldan fazla sürdü. Bilekliğin faydasını çok gördüm ama kendi deneyimim üzerinden tavsiyem:

Vücut istemsiz de olsa sakat tarafı korumak istiyor, buna ilave bileklik de koşu mekaniğini değiştiriyor (hareketi çok kısıtlandığı için) asimetri artıyor. Önce bol bol yürüyüş. Kilo fazlası varsa kilo verin, önce bileklik ile yürüyüş ve bisiklet; bağları ve yardımcı kasları güçlendirmek için de denge egzersizleri var, onları yapın. ( Ayrıca boş vakitlerde Theraband ile de calisabilirsiniz.) Koşmak için acele etmeyin derim, bisiklet ve eliptik ile kısa sürede form kaybetmeden geri dönersiniz. Sonra da yumuşak zeminde ve/veya iyi yastıklamalı ayakkabı ile bir süre eğim ve düzensiz yüzeyden uzak düz koşu. (Koşu mekaniğini düzeltmek için çimde veya toprakta kısa koşuların, 2-3k, çok faydasını gördüm.) Sonra vücudunuzu dinleyerek kademeli yüklersiniz. Akut dönemde buz ve hiperbarik oksijen tedavisi de faydalı. Başlangıçta bir fizik tedavi uzmanı ile çalışmak hızlı yol almanıza yardım eder. Geçmiş olsun :v:

PS. Bendeki bileklik biraz eski de olsa duruyor, İstanbul’da yaşıyorsanız verebilirim.

3 Likes

Cevabınız için teşekkür ediyorum. Anladığım kadarıyla çok ciddi bir sakatlık atlatmışsınız, bununla geçmiş olsun. Ben 30 yaşında spora başladım, başlama biraz hızlı olduğundan eklemler kaldırmadı ve sağ ayak bileğimde hafif olmak suretiyle kemik iliği ödemi oluştu. Araştırmam ve doktorun dediği dikat edilirse 5 aya tam kapasite koşuya başlayabilirim. İşte bu zaman zarfında bileklik şart… tabi dediginiz gibi 2 aydır bilekler ve eklemleri güçlendirmeye yönelik egzersizler yapıyorum. Yaklaşık 1 aydır theraband ile çalışıyorum, eliptik bisiklet denemedim onuda yarından itibaren antremanlara eklerim. Dediğiniz gibi çokta acele etmiyorum koşmak için, Allah uzun ömürler verirse bundan sonraki hayatımın bir parçası olarak duruyor gibi…
Önerdiğiniz ürünü listeme aldım, teşekkür ediyorum. Bu arada Ankara’da yaşıyorum, çok teşekkür ediyorum.

0 Likes