Ayak basış biçimi (test-ölçüm)

Herkese merhabalar;

Eskiden Besiktas da ayakkabi almadan once kosu bandina cikaran nasil bastiginiza bakan ve ona gore ayakkabi veren bir dukkan vardi fakat maalesef kapandi. Bu tip bir yer acaba biliyor musunuz ? Ayak basisim ile ilgili kucuk sikintilar cekiyorum, kisiye ozel tabanlik yapan yerler de acaba kandirmaca mi yoksa gercekten ise yariyor mu? Simdiden tesekkurler.

Sevgiler,
Selim

1 Beğeni

Outrunner mağazaları kapandı maalesef. Zorlu Center’daki Nike mağazası ve İstinye Park’taki Adidas mağazası bu ölçümleri uyguluyor.

Ayak basış ve uygun ayakkabı ile ilgili forumda eski paylaşımlara bakmanızı öneririm. İçeriği detaylı ve gayet doyurucu.

İyi koşular dilerim.

1 Beğeni

Kanyon Asics’de de yapıyorlar. Ben Zorlu Center Nike’ta yaptırıp sonucuna göre ayakkabı almıştım. Gayet memnunum, bir şikayetim yok.

1 Beğeni

Kanyon Asics mağazası kapandı.

http://footbalance.com.tr tabanlık üretiyor , ayak analizi de yapıyor ama ayakkabı satmıyor işinize yarayabilir.

1 Beğeni

Evet bu firmayi gormustum ve bir videolarini izlemistim fakat cok bir guven olusmadi nedense. Siz kullaniyor musunuz biraz bilgi almak istetim ? Video cok hikaya gibi duruyordu :smiley:
Simdiden tesekkurler.

Merhaba,

Adidas, Geyik Koşuları’nda stand açarak postür ölçümü yapıyor, bilginiz olsun :slight_smile:

2 Beğeni

Ankara’da böyle bir mağaza var mı acaba ayakkabı satmadan önce test yapan?

Merhaba, test yapmıyor; ama en azından kendiniz test edebiliyorsunuz. Kentpark’taki Adidas’ta koşu bandı var. Ayakkabıyı almadan önce bantta deneme şansınız oluyor.

1 Beğeni

Nerede bu kentpark acaba?

Ankara’da Eskişehir yolu üzerinde. ODTÜ hizasında.
Dediğim gibi test yapmıyor, ayakkabıyı bantta deneyebiliyorsunuz. Geçen gün uğradım, tadilatta olduğu için bant kullandırılmıyordu; ama 3-5 güne hallolacağını söylemişlerdi.

Merhaba, güncel olarak ölçüm yapan bir yer biliyor musunuz? Konudaki yerler halen geçerli mi?

Merhabalar, ben de içe basış ve ark bölgesinin yüksek olması sebebiyle dizde problemler yaşıyorum maalesef. 3 ay önce Lifeonconcept ‘e gidip ölçüm yaptırdım, bir çok yerde bu ölçüm yapılıyor. Özellikle footbalance markasını çok duyduğum için oraya gittim. Şuan kullanıyorum ve gayet memnunum. Tabi ki ayak basış tedavisi değil bu, bir çeşit önlem amaçlı :+1:

2 Beğeni

Bu ayakkabı tipi olayına ve ölçüm olayına fazla takılmayın.
Güç antrenmanı yapmayı veya yaptığınız güç antrenmanlarınızı artırmayı deneyin.
Yeterli miktarda güç antrenmanı yaparsanız her ayakkabı ile sıkıntısız koşarsınız.
Güç antrenmanı olmadan hangi ayakkabı veya hangi altlık olursa olsun sakatlık kaçınılmaz oluyor.

2 Beğeni

Hocam maalesef her ayakkabıyla sıkıntısız koşulamıyor. Düz tabanım ve içe basıyorum.

Ek: Trailde stability ayakkabılarının faydasını şimdiye kadar görmedim ama yastıklamaya kesinlikle önem verilmeli. Hatta imkan olsa Hoka’nın Plush versiyonlarını denemek istiyorum.

Yolda ise ayak içini destekleyici ve yastıklamalı ayakkabılar kesinlikle kullanılmalı. Ayakkabıda değilse bile özel tabanlıkla ayak içi desteklenmeli. Zamanla bilekte, kemiklerde, dizlerde ağrı oluşuyor. IT Band 'a illaki merhaba diyorsunuz.

3 Beğeni

işte bunun asıl sebebi kasların iskelet sistemini koruyacak kadar güçlü olmaması.
Güç antrenmanlarına ağırlık verin. Bu şikayetleriniz azalacaktır

3 Beğeni

Duztabanim ve ice basiyorum. Ortopedi doktoru arkadasim senin sakatlanmaman mucize diyor, 4 yil boyunca herhangi ciddi bir kosu sakatligi yasamadim 2000 km hacimlerde, itb sorunu neredeyse hic yasamadim. Ben de bu durumu kosmaya baslamadan da yaptigim ve neredeyse hic ara vermedigim bacak kuvveti antrenmanlarina bagliyorum. Umarim bu sekilde sorunsuz kosmaya devam ederim.

Bu arada ayakkabida hic destek onceligim olmadi bugune kadar. Tam tersi bi cok desteksiz ayakkabidan da baya verim aldigimi diyebilirim.

3 Beğeni