Ayağımın altındaki can yakan ağrı

Fotoğrafta belirttiğim yerde muhteşem bir ağrı başladı. Nasıl tarif edebileceğimi tam bilmiyorum ama dilim döndüğünce açıklamaya çalışacağım. Koşarken belli bir kilometre sonra 6-7 km civarlarında SOL ayak parmak uçlarım kendini içe çekmeye çalışıyor sanki. Sinire baskı olurmuşçasına geriye çekilmeye çalışıyorlar. Adım şeklimi acayip şekilde bozuyor ve koşumu bıraktırıyor. Soğuktan mı desem bilemiyorum çünkü diğer ayağımda böyle bir ağrı yok. Uyuşuyor sanki ayak parmaklarım koşarken iki büklüm oluyorlar istemsizce. Çok değişik bir durum. Doktora gitmeyi planlıyorum, başına gelen varsa yardımcı olmasını rica ediyorum. Doktora gitmeden birkaç tavsiye uygulayabilirim. Teşekkürler!

Ekleme: Gün içinde hiçbir şekilde ağrımıyor. Koşuya başladıktan 6-7km sonra başlıyor.

Inkedel-ayak-uyusmasi_LI

Havaların soğumasıyla genelde ayakkabı tercihleri bota dönüşüyor.Bu ağrı belki ayakkabı değişimiyle çıkmış olabilir.Ayak parmaklarınla yerdeki bezi havluyu kavramak, tutmak, parmak uçlarını içe dışa hareket ettirmek denenebilir

1 Beğeni

yazın kullandığım ayakkabı. kışın da aynı ayakkabıyı kullanıyorum maalesef bütçemden dolayı.

Geçmiş olsun, bende de aynı yerde ağrı başladı. 10 mm drop olan yeni bir ayakkabı aldım. Sizin tam işaretlediğiniz yerde ayakkabıda yukarı eğim başlıyor. İlk giydiğimde çok şaşırmıştım, sanki her adımda düşüyorum gibi hissediyordum. Satıcı (pek güvenemedim kendisine), oradan güç alındığı için koşarken daha rahat edildiğini söylemişti ancak benim de aynı bölgede ağrı oluştu. Özellikle de sol ayağımda.

Sizin de drop kaynaklı ağrı olmuş olabilir mi? Bendeki ağrı şu bölgede yoğun:

aynen tam orada ağrı var. çok kasılıyor sinire baskı varmışçasına içeri çekiyor kendini. Ne marka ayakkabı aldınız? gidip bir deneyeyim

Ben Asics aldım. Çoğu modeli aynı drop seviyesinde. Rahatlık konusunda sıkıntı yok ama ayağın o bölgesinde garip bir hissiyat var. Siz de bir deneyin isterseniz.

1 Beğeni

Kullandığım ayakkabı asics nimbus 20. sanırıö tam tersi bir model aramam gerekiyor

Yani ayakkabı ile alakalı olmayabilir. Benim aldığım Excite-6 modeli idi ama denerken Kayano da denemiştim, drop meselesi birebir aynı idi. Belki de koşuya yeni başlama kaynaklı olabilir.

koşuya başlayalı bayaa bir zaman geçti aslında. bakalım. ayakkabıyı ikinci el olarak satıp Nike a geçiş yapmayı düşünüyorum

O zaman Nike Pegasus 35 veya 36 öneririm. Yalnız kalıpları biraz dar. Benim ayağım taraklı olduğu için rahat edememiştim. Yüksek numarasında da topuktan çıkıyordu.

1 Beğeni

hayaller flyknit hayatlar pegasus :frowning:

Taban çökmesi olabilir mi acaba? Genelde o rahatsızlık bu bölge kaynaklı oluyor. Geçmiş olsun.

bende de aynısı oldu spor hekimine gittim sorun yok dediler ayakkabı değişimi ile geçti şükür

Sorun kendi kendine geçti çok şükür. Yardımcı olan herkese teşekkürler

1 Beğeni

Metetarsalji dedigimiz agrıdır.
Koşucularda sık görülür.
Ayak bileginin pozisyonu ile ilgili olur. Ayaklar içe bakıyorsa ve kuvvetle muhtemel soleus kası kısalıgında ; koşarken ayagın yerle temasında eşit dagılım olamadıgından bu tip agrılar çıkar.
Degerlendirip önce gergin kasların gevşetilmesinin ardından dogru pozisyona getirecek kaslara kuvvetlendirme yapılır. Üstesinden gelinir:))
Bekleyince de geçecektir elbette. vucut her daim kendisini iyileştirir. herşeyin ilacı zaman:))

2 Beğeni

düzeldi sanırım. şuan başka problemlerle uğraşıyorum. varsa da hissetmiyorumdur :smiley:

Buna şükür o zaman.
Bu işi profesyonelce yapmak ve sürdürülebilir olmasını istiyorsak bence işin saglık kısmını atlamamak lazım.
Recoveryler, koruyucu egzersiz programları ve ekipmanları kullanmak şart.
Bi çok kez tekrarladıgım gibi de sizi sporda tutabilen; doktor ve fizyoterapist ile sıkı ilişkide olmak güzel olacaktır.

2 Beğeni

koşudan anlayan bir fizyoterapist ile sürekli iletişim halinde olmak çok isterdim lakin buralarda ünlü olmuş bir doktorumuz yok. Bursa da ikamet ediyorum. Tavsiyelere açığım

Bursa’da benim bu konuda kefil olabilecegim bir tanıdıgım yok:/ üzgünüm cidden

1 Beğeni