Atletizm/Yol Yarışı/Ultramaraton Yayın Akışı ve Hatırlatıcı [Sürekli güncellenir]

At yarışı gibi oluyor İspanyolca dinleyince. İç kulvardan gülbaturun atağı var son 100 metre havasında geçiyor.

4 Beğeni

Of ya Eskiden bi bold pilot vardı efsane

5 Beğeni

Bold Pilot , Halis Karataş’tan daha asildi hattâ… Yumruk şampiyonu

3 Beğeni

Kadınlar 10k dünya rekoru! Agnes Jebet Ngetich 28:46. Kadınlarda ilk defa 29 dakikanın altına inildi. Asıl acayip olan ilk 5 km geçişinin 14:13 olması. Bu süre 2 hafta önce kırılan yeni 5k dünya rekoruna eşit. :thinking:

9 Beğeni

Agnes Jebet Ngetich’in koşu formuna baktığımız da ve literatürdeki bir çok kaynağı okuduğumuz yada bilinen, konunun uzmanı isimleri dinlediğimiz zaman, sporcunun koşu formu yanlış:slightly_smiling_face:
Resmen öne eğilerek koşuyor ve kol çekerken kollar merkezden uzak. Ama atlet bu formla rekor kırıyor :slightly_smiling_face:
Normal şartlarda hızlı koşarken neredeyse beden 0 hatta eksi derecede açıyla form alır/ almalı. Bakınız 100/200 metre sprinterler. Kol konusu biraz tartışmalı. Yani, eğer bedenin doğalında kol çekerken, kol vücuttan bir miktar uzaklaşıyorsa bunu, koşarken merkeze yaklaştırma çabası daha fazla enerjiye mâl olacağını için tercih edilmiyor. Bakınız bir çok elit atlet.
Velhasıl bir çok primer bilgi, Agnes Jebet Ngetich’in performansına rağmen yanlış mı ? Yoksa Agnes olması gereken formda koşsaydı daha mı hızlı koşardı?
Mert hocam tecrübelerinizden faydalanmak isteriz.

6 Beğeni

Organizasyonların sıklığı mı?Koşucuların kendilerini geliştirmeleri mi?Rekorların egale edilip,yenilenme süresi kısaldı gibi

2 Beğeni

En buyuk etken ayakkabilar

5 Beğeni

Daha önce de yazmıştım ayakkabının katkısı görmezden gelinemez Ama bunun yanında Gelişen teknoloji,hava kirliliği,gıdalardaki faydalılığın düşüşü…Buda olumsuz bir etken Olumsuz etkenlikler daha çok sağlık üzerine…İyi bir koşucunun sağlığı da iyi diyemeyiz Koşularda kullanılan hiçbir malzemelerin ayakkabı vs vs koşucuya zarar vermesini istemediğim gibi performanslarına da zerre kadar katkısı olsun istemem
Konu çok göreceli şahsi fikrimdir Herkese gelişimli sporlar Sağlıcakla

3 Beğeni

TRT Spor Yıldız-Sevilya Maratonu.
10.30’da canlı yayın başlamış-80dk daha var bitime-.
Türk atletler de var.

5 Beğeni

Sezgin Ataç ilk maratonunda 2:08:39’la Türk sporcuların koştuğu en hızlı üçüncü maratonu koştu. Olimpiyat slotunu 29 saniyeyle kaçırdı, çok yazık oldu.

7 Beğeni

Enteresan bi karakter Sezgin Atac. En hizli devsirme olmayan Turk yari maraton derecesi de onda bildigim kadari ile. Fakat daha ilginci gecen seneyi sakatliklarla gecirdi, bi ara instagramda sporu biraktim vs edebiyatlari yapti. O surecin sonunda boyle bi derece gelmesi muazzam. Sanirim ondan hizli bi Yavuz Agrali var. Olimpiyat barajini asmis olmali(acaba?) bu derece ile tahmin ediyorum.

Duzeltme: 2.10 alti kosan ilk isim olmus devsirme olmayan atletler icinde. Barajı ne yazık ki 30 sn ile kacirmis :frowning:

6 Beğeni

Benim gözümde Türkiye rekoru kırılmıştır maratonda.

TAF Haberi:
Sevilla Maratonu’na katılan Milli sporcu Sezgin Ataç, Etopya’da yapmış olduğu hazırlıklar sonrasında Sevilla Maratonu’nda 2:08.39 koşarak yarışı tamamladı.İlk defa maraton koşan ve Olimpiyat kotası olan 2:08.10’u geçemeyen Sezgin Ataç, Atletizm tarihinde Türkiye doğumlu atletlerin içerisinde maratonda dereceyi koşan sporcu oldu. 30 saniye ile olimpiyat kotasını kaçıran Milli atlet Ataç, Paris 2024 olimpiyat kotası almak için çalışmalarına devam edecek.

4 Beğeni

https://www.youtube.com/live/glfgYl8jVic?si=h2RRag0PCNBvlkMN

Başına geç oturabildim. Trans Gran Canaria Canlı. Erkeklerde Raul Butaci (?) liderliği almış görünüyor. Zach Miller 4. Sırada.

Kadınlarda ise Courtney Dauwalter kaldığı yerden devam ediyor.

Edit: Çekimler ve yarışın ön sıra mücadelesi çok keyifliydi. İkinci sırada bitiren Miguel Heras fitmoruk etiketini hak etti diye düşünüyorum @spinodal :slight_smile: 49 yaş çok geç olmasa da bu seviyede bir mücadele için erken de değil sanırım :slight_smile:

6 Beğeni

Marco Olmo’yu hatirlayalim :slight_smile:

Evet haklisin, oldukca fit bir moruk. :wink: Bu arada 49 degil yaa. Tam ayni yastayiz. Hatta ay bile ayni. Neredeyse ayni gun dogacakmisiz :smiley: 48 yasindayiz su an :smiley: Agustosta 49 olacagiz.

8 Beğeni

Ikinizden de iki ay kucuk olarak ( Ekim 75) “moruk” sinifina girmiyorum, ne kadar mutlu oldum simdi :=)

4 Beğeni

Osaka maratonu koşulmuş bugün.

Resmen tomografi çekmişler,detaylı anlatmışlar yarışı.
Yaz olimpiyatları maraton tarihinde 6 kez yarışan ilk isim olabilecek biri varmış. Fit moruk konusuna denk geldi.

Otomatik Çeviri:
26. sırada yer alan Hirabayashi’nin iki katı yaşındaki 42 yaşındaki Moğol NR sahibi Ser-Od Bat-Ochir, kariyerinin 4. en iyi derecesi olan 2:10:10 ile 27. sıraya yükselirken, 1:02:46 ile bir Moğol tarafından gerçekleştirilen en hızlı 3. yarı maraton derecesini elde etti. Bu derece, 32 km’den sonra yarış dışı kalan üst sıradaki Moğol Olonbayar Jamsran’ı Paris sıralamasında geçmesi ve altı Olimpiyat maratonunda koşan ilk kişi olma hayalini canlı tutması için yeterli oldu. Ser-Od’un bir dünya şampiyonası maratonunun başlangıç çizgisinde olmadığı bir yıl gelebilir, ancak bugün itibariyle 2024 o yıl olacak gibi görünmüyor.

Translated with DeepL

Ek:Erkeklerde birinci 21 yaşındaki Kiyoto Hirabayashi 2:06:18 elde etmiş.Olimpiyata gidecek 3. Kişi olmak için 2:05:50 gerekliymiş.Üniversite rekorunu kırmış.Adidas pro ayakkabı yerine “Adidas Takumi Sen 9” ayakabısı varmış.Profosyonel ayakkabı ile ne kurdu, yağmur yağdıköa adamlar dinçleşiyoe,yağışlı hava varmış.

5 Beğeni

Muhtemelen hepimizin beklediği Tokyo Maratonu geldi. Türkiye saati ile Cumartesiyi pazara bağlayan gece 03:00 te başlayacak, ancak hangi kanallar verecek, bilgisi olanlar yazabilir mi ? Kipchoge ile birlikte 2,05 ve altında 15 atlet olacak (6 sı Japon,) Japonlar yapmış :slight_smile: Bu arada pacerlar bile şampiyonlar ligi

5 Beğeni

3ü için Eurosport gözükmekte.
https://www.eurosport.com.tr/watch/schedule.shtm👍
Türkiye Eurosport’u mu kontrol etmeli.(Zaten adres TR). TRT’de yok.

2 Beğeni

Eurosport 2nin yayın akışında görünüyor:

@fatihboyaci uyardı. Banttan yayın. Canlıyı da göremedim malesef.

Bu yarışta Kipchogeden daha da çok Sifan Hassan’ın performansını merak ediyorum.

Edit: yalnız 12de başlayıp 13:30da bitireceklerini nasıl ve neden planlamışlar anlamış değilim.

3 Beğeni

Banttan ve ozet olacaktir

4 Beğeni