Atletizm Federasyonu da aynısını yapar mı?

Selamlar, Türkiye Bisiklet Federasyonunun geçtiğimiz günlerde, zaten sayıları bir elin parmaklarını geçmeyen Gran Fondo yarışlarına katılan katılımcılardan aldığı 10 lirayı 50 liraya çıkarttığını ilan eden açıklamasını duymuşsunuzdur.
Konu ile ilgili Cumhuriyet gazetesinin köşe yazarlarından Feyzi Açıkalın’ın yazısını aşağıya bırakıyorum.
https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/feyzi-acikalin/harc-mi-harac-mi-1768359
Sizce Atletizm Federasyonu da bu örnekten feyiz alıp benzer bir girişimde bulunur mu?

3 Beğeni

10TL kısmını bulamadım, 50 TL için duyurularda var.
2020 yılı gran fondo talimatına göre;
https://www.bisiklet.gov.tr/Sayfa/TURKIYE_BISIKLET_FEDERASYONU_2020_YILI_GRANFONDO_YARIS_TALIMATI-3293.aspx

1.“2020 Yılı içerisinde yapılacak olan 3 adet Gran Fondo yarışmasında katılımcılardan toplanacak katılım
ücretinin %50 miktarı Elazığ ve benzeri bölgelerde depremden etkilenen depremzede gençlerimize bisiklet
dağıtımında ve bisiklet sporunun geliştirilmesinde kullanılacaktır.”

2.Yarışmacılar, her bir Gran Fondo yarışma ücreti olarak kısa ve uzun parkur için 100 TL ödemek zorundadır.
(İlan edilecek banka hesabına yatırılacaktır)

• Öğrenciler (öğrenci belgesini ibraz etmek durumundadırlar) ve 60 yaş üstü kategorilerinde her bir
    yarışmaya %50 indirimli olarak 50 tl ödeyeceklerdir.

Sonuç:100TL, 50 TL ifadelerini gördüm.Nette 10TL ücretin alındığına dair federasyon yada bisiklet forum sayfası göremedim.Ben bu yarışlara katıldım, 10TL alıyorlardı diyen varsa aydınlatmış olur.Kısaca gazetedeki yazar 100TL’yi 10TL anladı yada 10TL alındığı döneme ait veri/ekran görüntüsü sunmalıydı(kimseye güvenmiyorum).

1 Beğeni

2017 yılına ait 10 TL ücreti bisiklet forumda gördüm.Ama en azından Haziran 2020’de zaten 100TL olan ücret şimdi 50TL olunca, sanki 10TL’den çıkmış gibi haber yapılması da gazetecilik açısından etik gelmiyor.Nedir sayıların insanoğlundan çektiği, her yere çekiyoruz🙂

1 Beğeni

Berkem Ceylan Twitter’da paylaşmış. Bundan sonra Gran Fondo düzenlemek isteyen organizatörler federasyona sporcu başına 50 TL har(a)ç ödemek zorundaymış. Bu ücret normal olarak sporculardan alınan katılım bedeline eklenecek. Görseli ben de ekliyorum aşağıya.

1 Beğeni

Ama bu ücret 2020’de gran fonda için vardı,yeni değil ki. Bu ücret alınmalı alınmamalı tartışılır.

1.Bisiklet federasyonunun ilan sayfası
https://www.bisiklet.gov.tr/Sayfa/TURKIYE_BISIKLET_FEDERASYONU_2020_YILI_GRANFONDO_YARIS_TALIMATI-3293.aspx

2.Atletizm federasyonu da 6.g maddesine gore organizatörlerden ücret alıyor, haliyle koşuculardan.

3.Neyi değiştirir kısmı: duyuru kısmı dogru, 50TL kısmı doğru ama sorun olan gazetede yanlış veya eksik verilme şekli.

4.Fedarasyonlar amatör sporculardan ücret almasın.Bunu da diyebiliriz, karşı tez sunanlar da çıkar.Durum bu, taf’da da var.

1 Beğeni

Konuşmalarda bahsi geçen her iki federasyon da özel organizasyonlardan ücret almaktadır. Başlığa konu olan ve epey tepki çeken durum duyurunun kullandığı dil ve ücretin 10 lira dan bir anda 50 liraya çıkarılmasından kaynaklanıyor. Atletizm federasyonu bu konuda daha insaflı davranıyor ama ücret alıyor.
Yine yukarıda bahsedilen 100 TL Bisiklet federasyonun bizzat düzenleyeceği ‘‘Gran Fondo’’ yarışları için yarış ücretidir. Özel yarışlardan alınacak yani başlıkla alakalı olan ücret değildir.

2 Beğeni