Astımı olan biri nasıl koşmalı?

Merhabalar, kosuya yeni basladim. Ancak alerjik astimim oldugu icin nabzim arttikca cok nefes nefes kaliyorum. Nefes acligi cekip oksuruyorum. Nasil baslamaliyim acaba? Programim nasil olmali? Nihai amacim akcigerlerimi acmak. Onemli ise 26 yasindayim, boyum 1.72 ve 63 kiloyum

2 Beğeni

@aglayaivanovna Koşuforum’a hoşgeldin :raising_hand_man:
Alerjik astımı olan biri koşamaz değil (profosyenel atlet Galen Rupp).
Amaç akciğeri açmak ise koşu dışında nefes egzersizlerini araştırabilirsin .Şu kadar saniye nefes al,şu kadar saniye de nefesi yavaşça bırak diyen google playde nefes egzersizleri var.(100.000 üzerinde indirilen uygulama).
Soğuk hava, polen de tetiklermiş astımı.Buna göre kendi fiziksel özelliklerini bilerek, uygun hava koşullarında daha yavaş tempo ile koşmak, belki yürümek ve koşuyu adım adım yavaşça sürdürmek gerekebilir.
Sağlıcakla kalın :+1:

1 Beğeni

Hoşbuldum çok teşekkürler, cevabınız için. O zaman yavaş yavaş hareketten hızlıya doğru gitmeliyim. Nefes egzersizlerinden ise haberdar değildim. Atlet olmasına şaşırdım zira bu konuda genelde nabzını yükseltme tepkisi almıştım. Bu yönde çalışmalarımı idame ettireceğim.
Hoşçakalın :slightly_smiling_face:

Siz yinede nabzı yükseltmeden, kendinizin neye tepki verdiğini gözlemleyip nefes egzersizleri yapıp ve/veya uygun şartlarda hafif yürüyüş koşu ile kendinizi yönlendirin.
(Yağmur sonrası toprak kokusu, deterjan kokusu vs)