Asics 2000 ve kayano

Selam arkadaşlar 4 yıl kadar önce asics gt 2000 kullandım. Sonra bir çok marka model kullandım ama hiç gt 2000 kadar rahat hissetmedim. Hafif içe basma sorunum var. Şimdi asics gel kayano almak istiyorum. kayano’da da içe basma konusunda gt 2000 gibi mi? Bilgisi olan arkadaşların yardımını bekliyorum. Bu bilgiler ışığında karar vereceğim.

asics, gt2000 ile kayano arasında çok fazla teknolojik farklılık uygulamıyor…kayano daha pahalı bir serisi ve biraz daha fazla kaliteli malzeme sunuyor…eski gt2000 modellerine göre kayano flytefoam kullandığı belki benzer ağırlıklarda daha fazla destek sunuyor olacaktır…gt2000 kullanmadım, fakat kayano22’lerimle hala daha koşarım ve oldukça rahat ayakkabılar (son 100km’si kaldı)…henüz yeni kayano26 modelini çıkardılar o sebeple özellikle yurtdışında eski modelleri ucuza bulma şansınız olabilir…yarışta kullanamayacaksanız nolursa olsun bir iki model eskiden gitmeyi tavsiye ederim, hem çok ciddi teknoloji değişikliği genelde olmuyor, hem de çok daha hesaplı bir alışveriş yapmış oluyorsunuz…eğer ayakkabıların birbiriyle karşılaştırmalarını merak ediyorsanız https://runrepeat.com/ranking/rankings-of-asics-running-shoes adresinden faydalanabilirsiniz (ben de kendi kullandığım ayakkabılar için yorum yazıyorum ilgili sitede)

1 Beğeni

Teşekkür ederim çok bilgilendirici oldu özellikle önerdiğini siteyi her zaman dikkatle takip edeceğim.

Ciddi olarak koşuya başladığım 6 yıl içinde “asics kayano” ve “dynaflyte” ayakkabılar le koştum.
Genelde en iyi koşu ayakkabısı olarak görülen asics çeşitleri ayak yapısını destekleyecek teknikte üretiliyor.
Ayaklarımız genelde, derecesi farklı olarak içe-dışa basmakta veya nötr olabilmekte anatomik olarak. Ayrıca kilo durumu, sürat, koşu zemini gibi çeşitli kategoriler için ayakkabılar var.
Benim bildiğim GT200 serisi ve KAYANO içe basan ayak yapısı-pronation için öneriliyor. Bu nedenle ayak bölümlerini buna göre destekleyecek destek parçalar kullanılmakta. Dışa basan ayak anatomisine sahip koşucular-supinators, ise Cumulus en yaygın; Nimbus ise ortaya basan ayaklar için.
Ayrıca ayakkabıda en önemli ve hissedilebilecek değişiklik drop-size denen ayakkabının topuğu ile burnu arasındaki yatay yükseklik farkı. Bu kullandığım asics’lerde 6-12 mm. En son aldığım KAYANO 24’da 10 mm; topuk 10 mm havada kalıyor. Bununla birlikte aldığım “altra escalante” ise sıfır drop. Benim değerlendirmeme göre “sıfır drop” koşmak için çok daha rahat geldi, bu hafta yaptığım koşulara göre. Hafifi içe basmada ne kadar etkili olur deneyip görmek lazım.
Sorunun yanıtı özet olarak GT2000 ve KAYANO aynı sınıfa hitap ettiğinden “erinc” kullanıcı belirttiği gibi KAYANO’da sorun yaşamazsınız diye düşünüyorum. Ancak fazla yastıklama, kilo ve diz sorunu için iyi olsa da sürat açısından o kadar etkili değil diye okuyorum.
Fiyat olarak “erinc” katılıyorum; örnek normalde ilk çıktığında hep 159 $ olarak lanse edilen kayanolar iki yıl sonra yarıdan fazla düşüyor, benim Kayano-24 60$'a geldi.
Sağlıcakla,
Cengiz Yardibi

4 Beğeni

Teşekkür ederim çok açıklayıcı bir cevap, Kayano’yu gönül rahatlığıyla alabilirim. Zaten içimden Kayano almak geçiyordu. Sağolun.

Arkadaşlar yazdığınız gibi gt2000 ve Kayano hafif içe basanlar için üretilmiş. Ben bu bilgiler ışığında Kayano’ya karar verdim. Fakat Kayano ayağımın adınıda hatırlayamadım ama bilekteki kemiğime dayandı ve rahatsız etti. Bende Gt 2000 6. Seri aldım. Demekti pahalı olan her zaman size uygun olmayabiliyormuş.

ayakkabı seçimi inanılmaz kişisel bir şey…ben her zaman şuna inanırım, iyi marka diye bir şey yok, bunu bir kenara koymak gerekir…ben asics kayano’dan memnun kaldım diye asics’in başka bir modelinden de memnun kalacağım anlamına gelmemeli…ve her ayakkabının kullanıcısının yaşadığı tecrübe kişisel o sebeple de mümkün mertebe deneyerek alınmalı…umarım gt2000’den memnun kalırsınız…

Evet haklısınız, iyi temennileriniz içinde teşekkür ederim.