Asfalt koşu ve yanlış ayakkabı seçimi

Değerli forum üyeleri.
faydalı bir cok paylaşım okudum. Herkese ayrı ayrı teşekkür ederim. 2 yıldır patika ve dağ koşularına katılmaktayım. ilk tecrübem Demirkazıkta 15k idi. yaşadığım tek olumsuzluk yokuş aşağı koşuda dalak şişmesi de denilen diyafram krampları idi. sonuçta yavaşlayarak bitirilebildim. 2. koşum capadocia 30K(34k) oldu. yokuşta cok sayılmayacak bi kramp problemim oldu. kazasız belasız bitirebildim. bu sene yapılan iznik 50k patika koşusuna zevkle katıldım. ilk kontrol noktasında 19k daha önce hiç yaşamadığım sol diz yan tarafı fena zorladı. dinlenme noktasında bir majezik aldım. 500 m sonra ayağım rahatladı. 2 kontrol noktasında herhangi bir sıkıntı olmadı. son kısımda şehir içinde düşük tempolu 5 km kadar rahatlıkla finish yaptım. dizlerimde dinlenmeden sonra bir sıkıntı çıkmadı.
gordion yarı maaratonuna 20-25 gün sonra katıldım. 20k 2 saaat 15 dk bitirdim. asfalt ve yükseklik farkı olmadığından dinlenmeksizin sabit tempoda bitirdim. ancak birkaç gün sonra bu seferde sağ dizimde belli açılarda ağrılar olmaya başladı. dr gittiğimde dizin yaşına göre çok kötü dedi ve Mr istedi. koşmamam gerektiğini söyledi ara vermen gerekiyor dedi . merdiven inerken problem oluyor muhtemelen menisküs olabilirsin dedi. katıldığım yarışlarda hep farklı ayakkabılar kullandım. oryantiring ayakkabıları ağırlıklı. oryantiringi 5 yıldır yapmaktayım.
Değerli fikirlerinizden yararlanmak isterim. Temmuzda tuz gölünde yapılacak olan ultra maratona katılmak istiyorum. dizimdeki probleme göre tavsiyelerinizi bekliyorum( mr sonucundan sonra güçlendirme hareketlerine başlayacağım.)

2 Beğeni

Bu tarz ağrıları hep yaşadık ve yaşamaya devam ediyoruz güçlendikçe o mesafe veya hız için sorun yaşamıyorsun level yükselttiğinde benzer ağrılar farklı yerlerde tekrar edebiliyor ama zamanla geçiyor ben bu şekilde deneyimledim ama tabiiki esas olan doktorun dediğidir.

2 Beğeni

En iyi koşucu koşabilen koşucudur :running_man:

Aynı maratonda olduğu gibi uzun dönem ve bütüncül düşünün. Genel gözlemim yeterince dinlenmeden ve hazırlanmadan koşulara katılıyoruz, fazla hafife alıyoruz. Bunu yaptıysam o ne ki gibi…

Seneye yarı maratonu 30 dakika daha hızlı koşmaktansa 70’de finishi görebilmek bence daha keyifli olur.

Geçmiş olsun, acil şifalar :v:

3 Beğeni

Koşuların biraz aralı olması gerekiyor. bunu tecrübeyle öğrenmiş oldum. Teşekkür ederim.

Önemli olan keyif alarak yarışmak ve doğanın tadını çıkararak. teşekkür ederim.