Arka Adale (Hamstring) ağrısı

Merhabalar değerli forum sakinleri,

Yaklaşık 1,5 ay önce sol bacağımda şiddetli arka adale ağrıları başladı. (O bölgeyi özellikle dağ tırmanışlarında zorladığımı hissetmiştim ancak bu ağrı son yaptığım tırmanışın yaklaşık 3 ay sonrasında başladı.)

Sakatlığım başlayana kadar yaklaşık 5 ay boyunca her hafta toplamda ortalama 40-46K koşuyordum. (Her kosu min.10K olmak üzere)

Doktorum zorlama sebebiyle kas ağrısı olduğuna karar verdi. Ağrı tam olarak geçene kadar zorlayıcı aktiviteler yapmamam gerektiğini belirtti. Yaklaşık 2 hafta boyunca kas gevşetici ve ağrı kesici kullandım.

1.5 ay geçmesine rağmen hala o bölgede aralıklarla çok hafif bir ağrı hissediyorum. Tekrar doktora gittiğimde herhangi bir görüntülemeye gerek olmadığını ancak o bölgede ağrı tamamen geçene kadar koşmamamı gerektiğini belirtti.

Fakat ben artık koşmaya başlamazsam çıldıracağım. Bu bölgede benzer problem yaşayan ve iyileşme süreci hakkında bilgisi / önerileri olanlar var mıdır?

Çok teşekkürler,
Saygılar,

Hocam merhaba,
Buna benzer vaka yaşadım. Gönül rahatlığıyla koşunuz ama 10k değil.
Önce ufaktan başlayın ağrı hissederseniz bırakın.
Hamstring üzerine yoğunlaşır, 10k dan kalan zamanı burayı esneterek, yoga daki çeşitli hareketleri ekleyerek eğlenceli hale getirin.
Koşu sonrası bölgeye soğuk uygulamayı eksik etmeyin ve motivasyonunuzu yüksek tutun, eminim iyi olacaksınız.

1 Beğeni

Selamlar

Kendi tecrübelerime dayanarak söyleyeceğim. Defalarca rampa koştum şu zamana kadar ama hiç ağrı çekmediğim için tam bilmiyorum ama şunu söyleyebilirim size. Her koşudan sonra duş yaparken duşun sonunda ortalama 5 dakika boyunca buz gibi suyla orayı rahatlatırım ardından duşumu bitiririm.
İkinci olarakta; koşarken kompresyon çorabı kullanıyorum. O tarafa bi etkisi olur mu bilmiyorum ama piskolojik olarak beni rahatlatıyor

1 Beğeni

Öncelikle çok geçmiş olsun… Bol bol esneme hareketleri ve yoga yapın. Malesef benimde bir türlü geçmeyen bacak ağrılarım var. Bu ay sonu marathon koşum var ve haftalık 50km üstü koşuyorum. Esneme ve yoga hareketlerinin çok faydasını gördüm. Birde spor masajı tavsiye ederim. Ağrı kesici ve kas gevşeticiler işe yarıyor ama sanırım en iyi tedavi ağrılar geçene kadar ara vermek.

1 Beğeni

merhaba. Foam Roller deneyebilirsin. fayda göreceğini umuyorum.

2 Beğeni

geçmiş olsun.
Kası kendi hareketliligi içerisnde iyileştirmek faydalı olacaktır.
6 hafta koşmadıktan sonra ilk antreman daha şiddetli agrıyla dönüş yapacaktır.
Yaralanmış bölge tamamen kanlandırılıp iyileşme başlatılacak.
sonrasında eccentirick yüklenme ardından konsantirik yüklenme ve sıfır agrı ile koşulacak.
Saygılar

1 Beğeni

Merhaba ;

nasıl olduğunu hiç anlamadığım bir şekilde temmuz ayında, sağ bacak Hamstring bölgesinde kasıntı başladı. Bir süre oturduktan sonra kalkıp yürümeye başlayınca sağ bacağımın arkasında müthiş bir zorlama oluyor, sonradan açılıyor. Koşarken hiç sıkıntı yok. Sabah akşam esnetme yapıyorum ama en ufak bir iyileşme yok. Hatta bu sabah esnetme yaptım bitti, sonrasında sanki hiç esnetmemişim gibi çok gergin, eğilemiyorum bile. Nasıl geçecek anlamış değilim.

Arka adelenin anlamsız agrıları gerginlikleri kök basısı düşündürür. Mr ile görüntüleme yapmakta fayda var.

2 Beğeni