Aras Kaya'nın EPOC testinin pozitif çıkması

Geçen yıl avrupa kros sampiyonasinda ingebrigtsen ile başa baş gitmişti, devşirme olmasına rağmen helal olsun demiştim ama maalesef bir doping vakası daha…
Fotografta hemen arkasından gelen Jimmy Gressier(metin fransızca o yüzden bazı hatalar var çeviride) :

"Doping… bir grup büyük zayıflar, tembel insanlar, kalpleri ve kafalarıyla antrenman yapmayanlar. Sonuçlarının bedelini ödeyen biz temiz sporcularız. Üst düzey sporda, dünyanın en üst düzeyinin küçücük bir parçası: Onlar hilebazlar! Ve sonra insanlar bana soruyor: "Neden madalya kazanamıyorsun? 10.000 dünyada neden sadece 13. oldun?” (…) Sebepten değil yürekten konuşuyorum, kusura bakmayın. Fransa’da yüksek mevkilerde bulunan insanlar, Fransa’da yeterince madalya kazanmadığımızı söylemek için bize büyük konuşmalar yapıyorlar… çünkü biz hilebaz değiliz! (…) artık yıllar sonra bir madalyayı geri almaya değmez. Kendimde yaşamak istediğim şey, sahada madalyanın verdiği duygu. Rol yapamam, hilecilere karşı koşamam: Adam yanınıza koşar, size alfabeyi okuyabilir, siz dişlerini gıcırdatırken nefes almaz. Bütün bunlardan bıktım… Haftada 150 kilometre antrenman yapıyorum, hayatımı atletizme adadım, her gün antrenman yapıyorum, başarmak istiyorum, Olimpiyat hayaline inanıyorum (madalya veya Olimpiyat unvanı), ama Böyle dolandırıcıları gördüğümüzde üzülüyorum… Ve yine, inanmadığım pek çok kişi var. Birdenbire ortaya çıkıyorlar ve bir gecede artık onları yenemeyiz. Biliyorum ki yarın hile yaparsam dünya şampiyonalarında, Olimpiyat Oyunlarında podyumda olurum… Bundan eminim! Bütün bunları söylüyorsam, hayatta asla hile yapmayacağıma dair içten bir inancım olduğu içindir. Bu yüzden saklanmıyorum, bu yüzden konuşmaktan ve hissettiğim her şeyi size söylemekten korkmuyorum :fist:.

7 Beğeni

Bir de şöyle bir olay var

7 Beğeni

İtiraf etmesi sonrası 4 yıldan 3 yıla inmiş cezası.

1 Beğeni

Sizce?Kişiden bağımsız , genel olarak doping ve madalya konusunda…

• Dopingle de olsa, kürsüye çıkınca ülkemizi tanıtmıştır.
  • Dopingle kürsüye çıkacağına dopingsiz sonuncu olmasını tercih ederim

0 oylayanlar

1 Beğeni

Aman Allahım bu çok korkunç zaten devşirmeyi tasvip etmiyordum birde bu durum bizi mahvetti. Utanılacak yanımız kalmadı ama yetkililerde utanma duygusu olmadığından Türk vatandaşı olarak utanıyoruz…

7 Beğeni

Yetkililerinde cezai işlem almasını diliyorum ve talep ediyorum artık arınmalılar Türk sporundan.

3 Beğeni

Yetkililerde dediğin şeyden olsa devşirme sporculara ağırlık vereceklerine spora katkı sağlarlar. Her ülkede devşirme sporcu var fakat “ağırlık vermesi” çok sinir bozucu

5 Beğeni

Rezillik,kepazelik allah kahretsin hepsini

4 Beğeni

Herkeste var diye bizde de var olması gerekmiyor ben hiç bir şekilde tasvip etmiyorum özellikle atletizm sporcularımızın durumunu gördükçe vicdanım sızlıyor ötesi yok. Madalya vs yerin dibine batsın şeref ve onur bu kadar alçalmamıştır. Artık halk olarak hesap sormamızın bilincinde olalım lütfen…

4 Beğeni

Olayı kesinlikle tasvip etmiyorum hele koca ülkeden sporcu çıkaramayıp dışarıdansporcu ihraç etmek ayrı bir utanç sebebi ama bu Steroid işi malesef olimpiyat veya uluslararası müsabakalarda başarı elde etmek için olmazsa olmaz işlerden biz malesef yakalanmama işini beceremiyoruz daha öncede çok defa yakalandik yoksa diğer ülke sporcuları yapmıyor vs çok masumca düşünceler

3 Beğeni

Konudan bağımsız, forum içerisinde ırkçı ithamların böyle kolaylıklar kullanılıyor olması hiç yakışmıyor demek istiyorum

6 Beğeni

Londra olimpiyatları sonrası dopingin devşirme, cinsiyet,doğduğun yerle ilgili olmadığını gördük.Tepki devşirme olmayan atletler için de benzer olurdu.Karaoğlan diyerek Bülent Ecevit’i bağrını basmış millet. Dopingi yaptığını kabul etmesi de olumsuzluklar içinde iyi birşey.
Benim tepkim madalyaya odaklı anlayış, ne ilk ne son.

5 Beğeni

Atletizm hakkında bilgim yok ancak bisiklet dünyasinda herkes kullanıyor. Netflix’de ikarus belgeseli var sporla ilgilenen herkes izlemeli bence

2 Beğeni

Rica etsem bu tabiri düzeltir misin? Niyetinizin iyi olduğundan hiç şüphem yok fakat yanlış anlaşılmaya çok açık bir tabir

3 Beğeni

Biz Türkler hiç ırkçı olmadık olmayizda bu tabir Anadolu da kullanılan olumlu bir samimiyet kelimesi niyetim de dediğiniz gibi kötü değil artı bu sporcu dediğim kelime gibi değil mi niye olduğu şeyden rahatsız olunsun bana birisi beyaz oğlan dese rahatsız olmam öyleyim çünkü konunun daha farklı yerlere de gitmesini istemem bu forum öyle bir yer değil ondan dediğiniz gibi kelimeyi sileceğim
bazı şeyleri yazı ile anlatmak zor yüzyüze konuşma imkanımız olsa daha iyi ifade edebilirdim

4 Beğeni

Ufak bir anektod ekleyeyim; Ben buğday tenli olmama rağmen Büyükannem hep kara oğlan diye seslenirdi zamanında… Büyükannem ırkçı mıydı yoksa? Yapmayın ya konuyu gülünç hale getirmeyin…

4 Beğeni

:slightly_smiling_face:

Ülke yanlış anlaşılmaya çok müsait

2 Beğeni

Ülke ve dünya saçma sapan bir hal almış durumda

4 Beğeni

Bu arada kimse deginmemis ama Aras Kaya’nin yani Amos Kibitok’un aslinda Kenyali olmasi nedeniyle olayin Turkiye baglantisindan cok Kenya baglantisi akla daha cabuk geliyor. Son donemde Kenyali kosucularda yayginlasan doping meselesinin bir parcasi olabilir.

7 Beğeni

Burada yapilan yorumlardan bagimsiz olarak sunu soylemek isterim. Afrikali atletler yuksek rakimda yasadiklarindan dolayi kirmizi kan hucreleri diger sporculara gore daha buyuk bundan dolayi da kan hematokrit degerleri dusuk. Hematokrit degerlerinin dusuk olmasi sonucunda kan viskositeleri cok cok dusuk,kan damarda dolasirken neredeyse bir direncle karsilasmiyor. Bundan dolayi Afrikali atletler hizli kosmak icin fizyolojik olarak cok yetenekliler. Eger siz bir atlete EPO verirseniz kirmizi kan hucre sayilari dolasim sisteminde artacagi icin kan yogunlugu yukselir yani kan yuksek viskositeli hale gelir,dolasim sisteminde kan yol alirken daha fazla direncle karsilasmis olur. Tum bunlardan dolayi EPO bir cok kisinin iddia ettigin aksine bir avantaj saglamaz. Doping hicbir kosulda hicbir sonuc uretmez.

2 Beğeni