Apple Watch Ultra

İlk saatim Samsung idi. Hala gordugum kadari ile ayni sorunlar suruyor saatte. Dokunmatik ekranin ozellikle kosanlarin saatlerinde ne yazik ki verimli oldugunu dusunmuyorum. Garmin konusunda benim de sevmedigim seyler var ama bana apple veya diger bu ise odakli olmayan firmalar degil de Coros daha sempatik geliyor. Daha uretken olduklarini dusunuyorum. Bizim ihtiyacin parlak ekran, tasarim veya teknolojiden ziyade, optimum teknoloji ve veri oldugunu dusunuyorum. Garmin in esas sorunu veriyi bize kisitli sunmasi oldugunu dusunuyorum. Misal Statshunters.com tarzi bi is yapabilmesi hatta fazlasini verebilmesi gerekirdi.

2 Beğeni

Garmin’in Nokia olmasını beklemek pek mantıklı değil. Garmin esas gücünü denizcilik ve havacılık sektörü için ürettiği ürünlerden alıyor. Elimde Garmin’in finansalları yok ama yüksek ihtimal multispor saatler adamların kendi ürün portföyünde “niş” kategorisindedir.

4 Beğeni

Bez üzerinde optik sensörün çalışmasını yadırgamam çünkü ışığın yansımasına dayalı olarak çalışıyor. Ben oksimetreye kağıt sıkıştırarak ölçüm yapmıştım :blush:

Dediğin gibi, Forerunner 45 ve 55’in de ekranda kullanılmayan alanları çok büyük. 245’in kibar çizgisini bozdular bu bağlamda.

Konuyu fazla saptırmadan şu şekilde devam edeyim; şimdilik saat piyasasında durum aşağıdaki gibi. Fakat Ultra modeli ile birlikte, 2 ayrı saat kullanan kişilerin bir kısmının tamamen Apple Ultra’ya geçeceğini düşünüyorum. Yani spor yaparken Garmin veya Polar takıp geri kalan saatlerde Apple Watch kullanan sporcuların bir kısmının tek saate düşeceğini ve Ultra’yı tercih edeceğini tahmin ediyorum.

1 Beğeni

2.jenerasyonda Apple Watch Ultra eğer 30 saat civarında bir GPS takibi sağlayabilirse Garmin, Coros, Polar bunların hepsi Fenix vb segmentlerinde büyük bir pazar payı kaybeder. Bu segment saatlerin kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu saatin gerçek kitlesi değil.

Ayrıca WatchOS 9 ile beraber Apple Watch giriş seviyesinde forerunner vb serisi tercih eden kullanıcılarının kafasını karıştırmaya başlayacaktır. Böyle bir ihtiyacım olsa Forerunner alt segmentler yerine bir Apple Watch alırdım. Bunun en temel sebebi fiyat. Bugün oldukça başarılı bulduğum yeni nesil SE modeli 5-6 bin lira seviyesinde. Garmin’in giriş seviyesi donanımsız saatleri ile neredeyse aynı.

Fenix serisi vb. saatleri gerçekten outdoor faaliyetlerini üst düzey seviye de hakkını vererek yapanlar kullanmaya devam ederler. Zaten Apple da bu kitleyi hedeflemiyor.

Diğer bir konu ise uzun süre kullanımdaki kararlılık. Apple bu konuda çok iyi işler yapıyor. Garmin ile neredeyse her yazılım güncellemesinde bir sorun yaşıyorum. Yepyeni saatimi pil problemlerinden dolayı yine servise gönderdim. Yazılım sorunu çıktı. Artık her güncellemeye şüphe ile yaklaşıyorum. Coros mesela bu konuda çok daha başarılı.

Sıkı bir Garmin ve Coros kullanıcısı olarak durumu böyle görüyorum. Apple WU için en büyük handikap sadece Iphone kullanıcılarına hitap edecek olması.

3 Beğeni

İşte bunu Apple telefonda, yazılım ile pil performansını açık açık zayıflattığı tescillendi.Nereye gidiyor dünya, bize ne oldu :grin:

2 Beğeni

garmin nokia gibi olur mu bilemedim, urun portfoyu sadece akilli saatlerden olusmuyan, zamaninda navigasyon cihazi ureticisinden bugune evrilebilmis bir sirket en nihayetinde…oyle bir beklentim olsa uzun vadeli aciga satis emirlerini dizerim bu arada :slight_smile:

2017’de 700m USD’nin altinda olan operating income’i 2021’de 1.2milyar usd’ye cikmis…hiise basina dividend’i 2017’den beri buyuyor, ve yine ayni senden beri devamli pozitif nakit akisi sagliyor (2020’de 950m USD gibi cok ciddi bir rakam, 2021’de 705m USD’ye dusmus…bu rakamlar free cash flow rakamlari yani bayagi bayagi kasaya girenler…

alt is birimlerine baktigimizda ise 2021 icin konusuyoruml

fitness 1.5b USD ciro, 373m USD operating income
outdoor 1.3b USD ciro, 481m USD operating income
havacilik 700m USD ciro, 192m USD operating income
denizcilik 875m USD ciro, 244m USD operating income
araba 600m USD ciro, -71m USD operating income

fenix, instinct, tactix, enduro, descent, marq serisi saatler outdoor’un altinda konumlanmis durumda…ilave olarak el cihazlari, golf cihazlari ve kopek gezdirme cihazlari da yine outdoor’da…apple’i dogrudan rakipleri arasinda goruyorlar…bundan dolayi da zaten patent isine onem veriyorlar, ve 1700 tane patentleri var…yani sadece saat uretip cekilmiyorlar…kumule olarak bakarsak yatirimin geri donusu sp500’un cok uzerinde, nasdaq 100’un biraz altinda kalmis…

finansal olarak saglikli gozuken bir sirket, r&d harcamalari yillik ciro artisi kadar artiyor ki bu da bence saglikli bir gosterge…elbet apple’in gucunu goz ardi edemeyiz fakat, apple’in tum odak noktasinin akilli saat oldugunu pek dusunmuyorum, o sebeple o gucu ne kadar odaklayacak emin degilim…bir de ozellikle amerika’da (finansallarin cografi dagilimini bulamadim) kullanicilar "specialization"a onem verirler ve satin alim gucu yuksek de olunca, gunluk hayat icin apple watch alip, spor yaparken garmin kullanmak cok absurd bir durum olmayacaktir…hollanda’da yasiyorum garmin’in kendi ulkesi degil fakat spor yapan arkadaslarimda bir kac farkli garmin’i olanlar var, adam trail’e cikarken fenix takiyor, yolda kosarken forerunner takiyor, bisiklette zaten farkli cihazlar var falan…

11 Beğeni

Elinize sağlık, güzel bir analiz yapmışsınız. Garmin’in denizcilik ve havacılık ile ilgili ekipmanlar ürettiğini biliyorum fakat bu alanda ne kadar prestije sahipler veya ne kadar başarılılar çok bilgim yok açıkçası. Ben sadece akıllı saat pazarındaki paylarından bahsediyorum. Rakiplerinin hepsi son 1 yılda büyürken Garmin gerilemiş. Bu kafayla giderlerse daha da düşeceklerini düşünüyorum.

Yeni modeller ile birlikte yeni özellikler çıkarıyorlar ancak tasarım geriye doğru gidiyor ve en önemlisi sensör teknolojisinde kayda değer bir gelişme yok; oksijen sensörü halen çok kötü, uyku ölçümü rakiplerine göre geride, nabız sensörü ise halen istenilen noktada değil.

Avrupa’daki satın alma gücü konusunda katılıyorum. Fakat Apple Watch şarj süresini çözdüğünde çoğu kişinin 2-3 farklı saat takmak ile uğraşacağını düşünmüyorum. Desfit, DC Rainmaker gibi incelemeciler bile Garmin tarafından sponsorluk almasına rağmen (bu konuda 100% objektif olduklarını düşünmüyorum) Apple Watch kullanıyor.

1 Beğeni

Odak noktaları akıllı saatten ziyade Iphone bence. Akıllı saati kullanıcıyı Iphone ve Apple ekosistemine hapsetmek için kullanıyorlar diye düşünüyorum.

2 Beğeni

Teknolojik cihazlarda sağlanan düşük güç tüketimi ve uzun batarya ömrü, pek çok incik boncuk ayar ve konfigürasyon gerektiren şeyler ile yapılıyor. Eskiden Windows Mobile telefonuma Android kurmayı başarmıştım. Ama cihazın üç hafta giden pili, hiçbir şey yapmadan bir saatte bitiyordu. :slight_smile: Çünkü güç tüketimini düşürecek sürücüleri ben yazamadığımdan tüm donanım hiçbir şey yapmasa bile tam güç çalışıyordu. Halbuki kullanılmayan her şeyi kapatmam ya da frekansını düşürmem gerekiyordu. Yapabilsem telefonu ben üretirdim zaten. :slight_smile:

Saatlerde de böyle incik boncuklar var. Mesela kullanılmayan donanım uyutuluyor. İşlemcinin bellek blokları bellek kullanımı düşük iken kapatılabiliyor. Uyutulan donanımların GPIO portları kapatılıyor. Ekranın sadece gereken kısmındaki görüntü yenileniyor, diğer alanlarda değişiklik yapılmıyor. Veri yardımcı çiplerle sensörlerden alınıp ana işlemci uyandığında tek seferde işleniyor vs. Bir yazılım güncellemesinde eklenen bir özellik başka bir şey ile çakışınca bunlara engel oluyor ve Garmin geliştiricileri de bunun ne olduğunu anlayamayabiliyor. Son dönemde de mesela, Strava segmentlerinin dakikada bir eşitlenmesi gibi bir pil problemi yaşayanlar var. Biri bir noktalı virgülü unuttu ya da yanlış yere koydu belki… :yawning_face:

5 Beğeni

tek tek rakiplerinin durumuna bakmadim, fakat garmin’in amerikan firmasi olmasi sebebi ile finansal raporlari cok net ve kolay ulasilabiliyor o sebeple garmin uzerinden gidiyorum…2022 ikinci ceyrek’te 6%'lik bir satista gerileme var (ki bunun kaynagi fitness segmentindeki 34%'lik dusus, rakamlar 2021’e gore)…bunun en onemli sebebinin 2020 sonrasinda, 2021’de yasadiklari cok ciddi buyume olarak gosteriyor sirket yoneticileri…bir bakima normalizasyon gerceklesiyor olarak aciklamislar…daha yuksek kar marji olan outdoor segmentinde buyumeye devam ediyorlar ve daha da onemlisi r&d yatirimlari, muhendislik departmani sebebi ile artis gostermis…yeni bir teknoloji uzerinde calistiklarini soyleyebiliriz bu durumda…elbet piyasanin buyuk oyuncusu olarak yeni girenlerin hedefi olacak ve pazar payi kaybetmesi en olasi firma…fakat gerek olcek ekonomisi gerekse de sirket kulturunde sahip olduklari donusebilme yetenegi bence garmin’i ayakta tutacaktir…

ben de apple’in, apple watch’i kendi ekosistemine baglilik saglama araci olarak tuttugunu dusunuyorum…sirket telefonu olarak iphone kullanan arkadasim, hazir iphone var diye apple watch aldi…is degistirdi ve yeni sirketi samsung verdi…gitti kendisine iphone aldi…bir benzeri de babam, apple watch hediye etmistim, iphone’u vardi…simdi telefon degistirmeyi dusunuyor ve saatini kullanabilmek adina yine iphone alacak, eli mahkum…

baslik bu arada bayagi bayagi yatirim basligi gibi oldu, kusuruma bakmayin…

3 Beğeni

Finansal konulardan çok anlamıyorum, sadece satış grafiklerine şöyle bir baktım da; Apple ile arasında çok ciddi pazar payı ve satış hacmi farkı var. Apple, Garmin’den 5 kat daha fazla cihaz satıyor ve pazarın neredeyse 1/3’üne sahip durumda.

Garmin, listedeki en eski ve köklü firmaların başında gelmesine rağmen, hedef kitlesi sporcular olmasına rağmen, dünyada nabıza dayalı veri konusunda uzman olan Firstbeat Analytics şirketini satın almasına rağmen beklenen atılımı yapamadı ve sensör doğruluğu bakımından, özellikle Apple’dan oldukça geride.

İnsanların Garmin tercih etmesinin başlıca sebepleri; uzun batarya süresi, ayrıntılı antrenman verileri ve biraz da alışkanlık. Apple tarafında en büyük eksiklik batarya süresi ve sporcuların beklentisini karşılayacak kadar veri sunulmamasıydı. WatchOS 9 ile birlikte Apple bir dünya yeni özellik getirdi ve arada batarya süresi hariç pek bir fark kalmadı diyebilirim. Düşünün ki bir akıllı saat, spor saat etiketiyle satılan ve çok ciddi paralara satılan bir cihazdan daha iyi nabız ölçüyor, daha iyi uyku ölçüyor, daha iyi oksijen ölçüyor ve daha doğru veriler sunuyor. Burada bir gariplik yok mu ?

Ekosisteme bağlama konusuna çok katılmyorum. Şu an piyasada iphone ile uyumlu çalışabilen ve direkt cihaz üzerinden arama yapılabilen saat modelleri var; Garmin Venu 2 Plus veya Huawei Watch GT 3 gibi. Sadece mesajlara yanıt verilemiyor. İnsanlar memnun olmasa sırf ekosisteme bağlı kalmak için tercih yapmazlar. Ben Garmin Venu 2 Plus kullandım, telefona bağlı olduğu müddetçe Siri’ye istediğimi yaptırabiliyordum.

Dediğim gibi, tahminlerimi finansal yapıya göre değil de direkt ürünlerin kalitesi üzerinden yapıyorum. Garmin de mutlaka AR-GE tarafında boş durmayıp bazı özellikler üzerinde çalışıyordur. Ancak bence şu anda kötü yönetiliyor. Halen FDA’dan EKG onayı alamadılar. Üstelik çıkardığı yeni modellerin ekran kalitesi geriye doğru gitti.

2 Beğeni

ben ozellikle bilekten nabiz olcme konusunun belki alim gucunden kaynakli olarak biraz fazla abartildigini dusunuyorum…tanidigim garmin’i olan herkesin (turk veya yabanci) mutlaka gogus bandi da var…daha kotu olcuyor olmasi elbet bir sorun, fakat satis adedi uzerinde bir etkisi yoksa garmin bu konuya kaynak ayirir mi bilemiyorum…yeni jenerasyon sensor kullanan polar vantage m2 de beni mutlu etmedi mesela nabiz konusunda…bence belli bir seviyenin ustunde kalmasi (nabiz icin) kabul ediliyor ve daha da iyisi icin pek kaynak ayrilmiyor…

firstbeat satin almasi sonrasinda, 2022’de artan arge harcamalarini da dusununce bence garmin birseyler planliyor…belki biraz daha yavas gidiyordur ama planliyordur…rakipleri icin bir benchmark noktasiydi, isler o zaman daha kolay oluyor urunu al ters muhendislikle coz, bir tik daha iyisini yap…ama liderken bunu gelistirmek daha zor…bu arada yorumlarimi ben apple haric icin konusuyorum, apple sahip oldugu buyukluk ve ekosistem destegiyle tek bir yazilim guncellemesi ile hepimizi apple watch’e mahkum edebilcek agirliga sahip…lovemark olmayan urunu yok gibi, insanlarin airtag’leri icin bile (30-35eur’luk bi cihaz sonucta) yaptiklari kisisellestirmeler vs. kolay kabullenilebilcek seviyede degil :slight_smile: o sebeple apple tartisma disi benim gozumde, eger konsantre olurlarsa…ama ben konsantre olmayacaklarini dusunuyorum, ultra’nin performansi orda belirleyici olacaktir…eger tercihler degismeye baslarsa, o zaman basta garmin olmak uzere tum gps saat ureticileri kara kara dusunmeleri gerekir…daha kotu olduklari icin, karsilarinda cok buyuk bir dev oldugu icin…

2 Beğeni

955, Fenix 7X ve bisiklet için Edge 530 kullanıyorum. True up asla çalışmıyor. Tüm cihazlarda perfomans verilerim farklı ve eşleşmiyor. Temel antrenman verisi haricinde hiçbir şey eşleşmiyor.

Saate HRV, Training Readiness vs vs koyuyorsun. Ama farklı cihazlar kullandığında her şey değişiyor.

Saat sana o gün yapman gereken antrenmanı öneriyor. Tüm dinlenme,uyku, antrenman yoğunluğu ve tipi vs verilerine göre bunu yaptığını düşünüyorsun ve önerilen antrenmanı yapıyorsun. Koşu sonunda antrenman modelini kendisi önermesine rağmen sana bunun verimsiz bir antrenman olduğunu daha fazla anaerobik veya aerobik antrenman yapman gerektiğini söylüyor.

Nabız sensörü konusu benim için hiç bir şey ifade etmiyor. Ben de göğüs bandı kullanıyorum. Günlük hayat ve dinlenme nabzı ölçümleri çok sıkıntılı değil.

Yeni yazılım güncellemesi geldi. Multiband cihazlar gps sinyali bulamıyorlar. Dün her zaman koştuğum yerde 10 dk sinyal bekledim.

Her güncellemede pil ömrüne acaba bir sorun yaratacak mı gerginliği var. Apple ile ağırlıkla bu konuda dalga geçiyor Garmin ama kendi tarafında bu en zayıf noktalarından biri. Girip Garmin forumlara “battery drain” diye aratın çıkan sonuçlara şaşırırsınız.

Ben de günlük hayatta ağırlıkla Apple Watch kullanıyorum (SE). Apple’in tüm ekosistemindeki cihazların ne kadar ahenk içerisinde çalıştığını görünce WU ilgimi çekmiyor diyemem. Düşünsenize sync diye bir olay yok.

Apple’a gelene kadar bence Garmin’in Coros gibi arkasında büyük bir tehdit var. Pace 2 ve Apex Pro kullandım. Gerçekten çok başarılı ve stabil cihazlar. Kullandığım süre boyunca gelen tüm güncellemeler cihazları çok daha ileri götürdü. PR tarafındaki başarılarını herkes görüyor.

Son dönemde fazlasıyla yüzme ve bisiklete merak saldığım ayrıca çok seyahat ettiğim için halen Garmin kullanıcısıyım. Pil ömrü benim için önemli bir konu. Coros burada Garmin’i aratmıyor ama özellikle yüzme konusunda Garmin’e yaklaşamadı henüz. (Garmin bile çok iyi değil eminim çoğunuz tecrübe etmişsinizdir) Apple ile hiç denemedim. Tüm gün kullandıktan sonra akşam antrenmanlarına %40 civarı bir pil ile başlamak istemem açıkcası. Bisiklet tarafında ise Garmin neredeyse tek şu anda.

Geçmişte iki defa güncelleme sonrası oluşan arızalar sebebiyle saatimi garantiden değiştirdiler. İki defa da yeni cihazlarımda güncelleme sonrası oluşan pil tutarsızlıkları sebebiyle teknik servisten hizmet aldım. Baytekin gerçekten benim çok iyi hizmet aldığım ve başarılı bulduğum bir firma. Ama nereye kadar saat değişimi yapabilirler? Yeni saat geldikten sonra bu tutarsızlıklar devam ediyor neticede.

Tüm bu olumsuzluklara rağmen Garmin’in eli hala güçlü. Ama benim bakış açıma göre kullanıcı deneyimi her şeydir. Bu böyle devam ederse benim tercihim olmayacağı kesin.

Bu alanda rekabeti hepimiz beraberce izleyeceğiz.

(bu arada analizler çok ilgimi çekti teşekkürler @erinc )

10 Beğeni

Aslında bizim gibi spor ile uğraşan herkesin harici göğüs bandı var, ben de kullanıyorum. Fakat nabız bandı olmadan çalışmak büyük rahatlık. Herkesin harici cihaz kullanmasının sebebi de zaten optik sensörlerin işlerini yeterince iyi yapamaması; Apple ve Huawei hariç…

Onu geçiyorum, antrenmanda harici sensör takmaya razıyım, eyvallah. Fakat hayat sadece koşmaktan veya yürümekten ibaret değil ki. Zaman zaman başka işlerle de meşgul oluyoruz ve bu aktiviteler sırasında ben doğru bir nabız verisi görmek istiyorum. Bana 1.000 usd’ye saat satıyorsan, işyerinde koli taşırken nabzım 150’lere çıktığında senin cihazın 90-100 göstermeyecek. Koli taşımaya hazırlanırken harici nabız bandı takıp etkinlik başlatmayacağım değil mi :blush: Veya merdiven çıkarken… Veya yayladan damacanalara su doldurduktan sonra, onları aracımdan evime taşırken nabız bandı takmak ile uğraşmamam gerekli. 100 dolarlık Huawei saat bile bu aktivitelerde doğru nabız gösteriyor. Bir Huawei dahi olamıyorsan zaten bu sektörden çekil yani, sen git havacılık ve deniz cihazları üretmeye devam et.

Bence Apple çoktan konsantre oldu bile, tek eksik batarya süresi kaldı. Hatta şu an özellik olarak fazlası bile olabilir. Garmin AR-GE çalışmaları yürütürken Apple da boş durmuyor; saatten kan şekeri ve tansiyon ölçümü teknolojisi ile ilgilendiğini söylüyorlar. Benim tanıdığım Apple isterse o saate anjiyo özelliği bile getirir :blush:

1 Beğeni

Apple ne kadar atılım yapsa da kendi ekosistemi dışına çıkmadığı sürece lider veya rakipsiz olması mümkün değil Samsung kullanıyorum Samsung bile Samsung cihazlarda daha stabil çalışıyor ki telefonum Xiaomi, bu bile sinir bozucu niye ben herşeyi tek bir markadan almak zorunda olayım ki artı kendi adıma Apple saatler çok çirkin kare saat mi olur :grin:

4 Beğeni

Listedeki noise neyin nesidir diye baktım hindistanda çerçöp ürünler üretiyormuş ve garmini geçmiş.

2 Beğeni

Apple saatlerin tasarımını ben de hiç sevmiyorum :blush:

2 Beğeni

Hindistan değişik bir yer, nüfus da çok fazla biliyorsunuz. Fiyatlar da uygunsa ki muhtemelen öyledir, satışların büyük çoğunluğu domestik olmuştur diye tahmin ediyorum.

1 Beğeni

Geçtiğimiz hafta biriktirdiğim parayla Garmin Forerunner 245 alan ben bu yorumları görünce şok…

3 Beğeni

Bu arada biraz konu dışı olacak ama, Ebay dışında İngiltere’de 2. el akıllı saat alabileceğim bir site bilen var mı ? Ay sonunda bir arkadaşım gelecek. Uygun bir ürün bulursam getirtmeyi düşünüyorum. Buradaki fiyatlar malum; kargo, gümrük, vergi, distribütörün kar marjı derken cihazın fiyatı arşa çıkıyor.

1 Beğeni