Apandisit ameliyatı sonrası?

merhaba,

yaklaşık 20 gün önce apandisit ameliyatı oldum. doktor 6 ay sonra spora başlayabilirsin dedi. o zamana kadar sadece yürüyeceksin dedi.
ben de günde yaklaşık 10 bin adımı tamamlayacak şekilde yürümeye çalışıyorum.
daha önce bu ameliyatı olan var mı aranızda? ameliyat sonrası spora ve koşuya dönüşünüz nasıl oldu?
evde zorlamadan kuvvet antrenmanları yapabilir miyim? hangi hareketleri tavsiye edersiniz? hangi hareketlerden uzak durmalıyım?

(bu soruları doktora soramıyorum, çünkü ne doktora ne de hastaneye telefonla ulaşabiliyorum. geçenlerde ameliyat sonrası bir sıkıntı yaşadım, telefonla danışayım dedim ulaşamadım. mecburen hastaneye gittik. randevusuz gittiğimiz için acilden girmeniz gerekiyor dediler.
acilden giriş yapınca da kan tahlili, ultrason, sonuçları bekleme derken yaklaşık 3 saat sonra bir şeyiniz yok, normal deyip gönderdiler.)

1 Beğeni

Öncelikle çok geçmiş olsun.
Takım fizyoterapistligi yaptıgım zamanlarda profesyonel futbolcu ve basketbolcu sporcularım aynı ameliyattan oldular.
Birebir sizinki ile aynı mı bilemem ama 6 ay oldukça fazla.
3 hafta tam isritahat etmeniz lazım, çünkü dikişleriniz ancak iyileşir.
Ikınmalı işlerden uzak durulacak. Ağır kaldırma, ani sprintler , ani yön değiştirmeler, yokuş yukarı zorlayıcı koşular, mekik,şınav hepsinden uzak kalmaya çalış 6 haftaya kadar.
Sonrasında ağrı kontrolünü yaparak koşmanda -uzun olmamak kaydı şartı ile- sakınca yok.
6 ay hareketsiz kalmak bir sporcunun kariyerini bitirir.
Saygılar

1 Beğeni

Bundan 4 yıl kadar önce bu ameliyatı olmuştum. Benimkisi riskliydi çünkü geç kalmıştım. 1 ay kadar dinlenmeni öneririm. Uzun yürüyüşlerin de şu süreçte sağlıklı olacağını düşünmüyorum. 1 ay sonra ufak ufak koşu-yürüyüş ile başlanabilir. 6 ay bana da biraz uzun bir süre gibi geldi. Doktor garantici yaklaşmış olabilir.

1 Beğeni

yorumlarınız için çok teşekkür ederim.

ameliyatım kapalı yöntemle oldu.
10 bin adım yürüyüşlerimi bir seferde yapmıyorum. mesela gündüz 5000 adım yürüyorum, akşam da bir 5000 adım daha yürüyorum. yoksa diğer türlü tek seferde çok yorucu oluyor.

doktor, zorlarsan fıtık olabilirsin demişti. öksürmek, gülmek, hapşırmak yasak demişti.
ilk 1hafta hapşırığımı tutarak kontrol ettim. artık hapşırıyorum, sıkıntı olmuyor ama sıkıntı olmadığından nasıl emin olabilirim?
diyelim ki farkında olmadan zorladım. bilmiyorum, ne kadar zorlamadan sonra fıtık olur? ya da fıtık olup olmadığımı nasıl anlarım?

1 Beğeni

Hapşırıgını tutmak daha tehlikeli bu arada. Fıtık dediği şey o dikiş attıgı yerin tutmaması ve devamında dışarıya bağırsak taşması.
Orayı elle ve gözle kontrol et. Dışarı doğru tabiri caizse ‘‘meme’’ yapmışsa ya da yapacak gibiyse fıtıktan korkabilirsin!

hapşırığı tutma dediğim; tam hapşırık gelmeden hemen önce burnu elle sıkma. ilk başlarda yapıyordum. artık gerek kalmıyor.
dikişlerin atıldığı yere baktım. şu an görünürde bir şey yok hocam. sadece çizgi şeklinde kurumuş kan/kabuk var.
ilginize tekrar teşekkür ederim.

İnternette araştırırken burayı buldum .15 yaşındaki erkek çocuğum açık apendist ameliyatı oldu.Yaklaşık 1 ay geçti.Basketbol oynayabilmesi ve dikişler ile ilgili koruma amaçlı Karın Fıtığı Korsesi Batın Göbek Fıtığı Korsesi Variteks 134 Fiyatları ve Özellikleri şöyle karın fıtığı korsesi kullansa zararı olur mu? Amatör oynuyor aşırlık kaldırma felan yapmıyor. Fikri olan var mıdır?

Merhaba. Öncelikle geçmiş olsun. Ben kapali ameliyat olmustum. Açık ameliyat daha ciddi sanırım. Spora baslama konusunda doktorunuzun bir yönlendirmesi oldu mu? Bana doktor 6 ay spor yasak demisti. Ama baska doktora sordugumda, gec bile kalmissin, baslayabilirsin dedi. Sanirim 5.ayda baslamistim hafiften. Korse kullanmadim. Ama benim görüşüm, eger daha yeni 1 ay olduysa, spora baslamak icin erken derim. Hic riske atmayin, 3 ay sonra yavas yavas baslasin. Yine de bir doktora sorun derim.

2 Beğeni

Basketbolda ozellikle ziplama, egilme, ani duruslar, hizli kosular oldugu icin karin kaslari cok calisir. Ameliyat sonrasi karin kismi güçlenmeden zorlamasin bence.

2 Beğeni

teşekkürler cevabınız için