Antrenman sonrası vücut ısısının yükselmesi

Özellikle kışın ve akşamları yapılan spor sonrasında vücut ısımın normal seviyenin 3-4 derece arttığı ve uzun bir süre normal seviyesine inmedigini gece terlemelerine kadar olan rahatsiz edici bir durum ile karşı karsiyayim. Bu sebeple verimsiz bir uyku durumum var. Kilolu biri de değilim. Antrenmanlarimda recovery duzeyinde. Bu durum normal midir? Yoksa almam gereken önlemler mi var?

Vücut ısısının artmasından kastınız tam olarak nedir? İmkanınız varsa, rahatsızlık hissettiğiniz anda vücut ısınızı ölçebilirsiniz. Antreman sonrası nabzınız düşmüyor mu?
Duş alırken su sıcaklığını biraz daha azaltıp, evde kalın kıyafetlerini çıkartabilirsiniz. Yine de bir doktora görünmekte fayda var.

Vücut ısınız 40 dereceye mi çıkıyor? Ölçtünüz mü hiç? Yoksa nabzınız yükseldiği için terleme mi oluyor? İkisi çok farklı şeyler, tansiyonun da ölçülmesinde fayda var.

Koşarken çok kalın giyinmemekte fayda var. İlk çıktığımızda biraz üşümeliyiz. Zaten vücut koşarken çevre ısıyı yaklaşık 10 derece fazla hissedeceği için, ilk çıktığımızdaki sıcaklığı 10 derece fazla düşünüp, kıyafetleri ona göre seçersek, fazla terlememiş oluruz.

Vücut ısısı 38,5-39 civarı çıkıyor. nabız ve tansiyon normal değerlerde görülüyor. Havaların normal olduğu zamanlarda böyle bir şikayetim yok aslında. Galiba biraz kalın giyiniyorum, biraz daha hafifleteceğim giydiklerimi, kış şartlarında sabah erken veya akşam saatlerinde ankara’da koşmak biraz sıkıntılı olabiliyor. Değerlendirmeler için teşekkürler.