Antalya Maratonu 2015 ardından

eleştirilerin büyük kısmı haklı bende geçen sene 21 koştuğumda son kısım yürüyenler arasından slalom yapmak zorunda kalmış ve çok sinirlenmiştim. adım adım konusunda biraz haksızlık yapıldığını ve bu tür oluşumların aslında koşu sevgisi ve alışkanlığını yaymakta çok yararlı olduğunu düşünüyorum. ancak bilirsiniz ki guruplar büyüdükçe kontrol zorlaşır ve bu da bazen istenmeyen sonuçlarıda beraberinde getirir.( aşırıya kaçan sovlar vs:) yinede eğer ilerde daha iyi organizasyonlarda koşmak istiyorsak bunun ancak o organizasyonda görev alanların büyük kısmınında günlük hayatında spor yapan insanlar olmasından geçtiğini düşünüyorum. dolayısıyla her nekadar spor adrenalin ve testesteronu tetikleyip bazen kendimize hakim olamadan fevri davranışlarda bulunsakta karşılıklı anlayış ve tolerans burdada kilit rol oynamalı

Bu arada, yarış fotoğrafları konusunda bir bilgisi olan var mı?

Facebook’ta bazı paylaşımlar görüyorum. Koşarken el salladığım objektifler de oldu ama henüz bir erişimim söz konusu değil fotoğraf ve video gibi kayıtlara.

Şurada bazı fotoğraflar mevcut. Ama RunnersWorld yayın hakları konusunda çok hassas olduğu için (:D) resimleri indiremiyorsun. Ayrıca ‘Barış Gider’ facebook ve instagram hesaplarında güzel albümleri var.

1 Beğeni

@onurkan Runatolia sitesinde normal şartlarda birkaç saat sürecek olan sonuçların aaçıklananması günler aldı. Bu durumda fotoğrafların yayınlanması aylar alabilir diyorum :slight_smile:

https://www.facebook.com/galip.turan.71/photos_albums şu beyefendi de bolca fotoğraf çekmiş ve sayfasında albümler halinde toplamış. Adım adım konusunda az bile konuştum çünkü burası yeri değil. Ben zaten kendilerine durumu ilettim ve diğer her platformda da seslendiriyorum bu konuyu Adım adım adı altında başkasının özgürlüklerine tecavüz ediliyorsa bu yapılanı nasıl adlandırmak gerekli. Koşu gibi görece kültür / görgü seviyesi yüksek bir sporda bu kadar egoist olmayı diğer insanları yok saymayı nasıl izah edebiliriz? Buyrun şu fotoğrafı açıklayın . Benim ne yapmam lazım. Bitişe 100 mt kalmış seslenecek nefes dahi kalmamış bu insanları alkışlayayım mı? Adım adım şov yapacaksa iyilik organizasyonu ise bu daha önce söylediğim gibi ayrı bir organizasyon düzenlensin hep beraber katılıp yürüyelim.Adım adım benim haklarım a tecavüz ederse her platform da haklarımı savunurum .

5 Beğeni

Yarışın ölçüm ile ilgili yüklenicisi departiming aynı gün saat 16:00 sularında sonuçları yayınlamıştır.Bu konuda tevatür yaratılması açıkcası bana biraz garip geliyor.

3 Beğeni

Aykut Üstündağ da fotoğrafları yayınlamaya başladı. erişmek için arkadaş olmak gerekiyor sanırım.
https://www.facebook.com/aykut.ustundag.75

2 Beğeni

@Cgokce ben departiming yüklenicisi burada öğrendim. Runatolia sitesinde bu Departiming ile ilgili herhangi birşey yok.
Eminim ki bu yarışa girenlerin büyük bir çoğunluğuda departiming sitesini bilmiyordur.
Herkes Runatolia sitesine baktı. Şu anda yeni açıklandı Runatolia sitesinde ve halen departiming sitesi hakkında bir bilgi yok.
Bu tevatür falan değil. Organizasyonu karalamak kötülemek gibi bir derdimde yok.
O yüzden içiniz rahat olsun.
Sadece gördüğüm aksaklıkları dile getiriyorum.
İstanbul Avrasya Maratonunda başka siteleri araştırmaya gerek kalmadan birkaç saat içerisinde sonuçları görebilmişken burada da aynı şeyi umdum sadece.

4 Beğeni

Arkadaşlar Aykut Üstündağ ve Galip Turan sayfalarına baktım ama kendi fotoğrafımı hiç göremedim.
Bunlardan başka Runatolia fotoğrafı yayınladığını bildiğiniz kişiler var mı?

İlk yarı maratonumu Runatolia 2015’de koşmuş oldum. 2 saat 25 dk’da bitirdim. Hedefim yürümeden bitirmek :smile: ve mümkünse 2saat 30dk’dan önce tamamlamaktı. Daha önce koşu organizasyonlarına katılmadığımdan ne bekleyeceğimi pek bilmiyordum. Eminim iyileştirilecek konular vardır.

Yarış için Antalya’ya yola çıktığım andan itibaren uçakta, otelde, şehirde herkes koşudan bahsediyordu. Güzel hatırlayacağım bir etkinlik oldu benim için ve şimdi acaba kangi koşuya hazırlansam diye plan yapmaktan kendimi alamıyorum. :smile:

5 Beğeni

Ben geçen sene koşmaya İstanbul (Haliç) Yarımaratonu’nda aşık olmuştum ve bu işi yapacağım demiştim.Eğer imkanın varsa Nisan 26 daki bu yarışı kaçırma.10 numara bir organizasyon olmuştu geçen sene.Bende eğer İznik’ten sonra fırsat bulabilirsem Haliç’e kesinlikle bir daha katılmak istiyorum.

1 Beğeni

ben de koşuya geçen sene İstanbul Yarı Maratonu ile başlamıştım. bu sene parkur değişmiş. yorum yapmak için erken ama Ayasofya, Yerebatan Sarnıcı, Sultanahmet Meydanı ve Gülhane Parkı’ndan geçmek keyifli olabilir.

http://www.istanbulyarimaratonu.org/genelbilgiler-yarimaraton.php

1. Parkur : Yenikapı Miting alanı başlangıç, sahilden Kumkapı, Gülhane geçilerek Sirkeci ışıklardan geri dönülecek ve yarış aynı istikamette devam ederek Yenikapı miting alanında başladığı yerde son bulacak.

Antalya Maraton güzergahında bir kontrol noktası :smiley:
2 ileri 1 geri biraz değişik bir tempo oluyor ama idare edeceğiz artık :slight_smile:

1 Beğeni

Antalya’ da yaşayan,koşan ve yarış düzenleyen biri olarak yarışla ilgili yazıları ilgiyle okuyorum. Eleştirilen bir kısmına ben de katılıyorum; örneğin bazı yardım koşusu yapan arkadaşlar bunun öncelikle bir yarış olduğunu unutup, halk yürüyüşüne çevirdiler, organizasyon bu zamana kadar gördüklerim arasındaki en kötüsüydü, yine tavşan atletler yoktu…vs örnekleri çoğaltabiliriz fakat aynı zamanda bu sene ilk defa bu yarışa Antalya koşu grubundan 50 kişi katıldı, yine bu sene ilk defa grubumuzun düzenlediği makarna partisine çeşitli şehirlerdeki koşu gruplarından 200’e yakın insan katıldı. Doğru, yöneticilerimiz bu etkinliğin gücünün ve potansiyelinin farkında değiller fakat inanın Antalyalı sporcular farkında ve başkalarına da anlatmak için elimizden geleni yapıyoruz. Önümüzdeki yarışlarda organizasyon kalitesi nasıl olur onu bilemem, ama şehrimizin sporcuları biraz daha fazla sahipleneceğine ve etkinliklere destek vereceğine kefilim, çünkü çığ gibi büyüyoruz. Seneye yine bekleriz :wink:

11 Beğeni

Bariş Gider var bir de.

1 Beğeni

Teşekkür ederim @Serdar Bey, nihayet Barış Gider’in sayfasında uzaktan çekilmişde olsa bir fotoğrafımı bulabildim.
Avrasya maratonu esnasında çekilen ve facebook üzerinde yayınlanan fotoğrafların neredeyse 3te 2si maratonculardı.
Burada ise maratoncuların fotoğrafları 10da 1 dahi etmez. Varsa yoksa YM ve 10k koşucularının fotoğrafları :slight_smile:

@RunOnuR Bey, Antalya güzel şehir. Antalya’ya yine gelmek isterim.
Ama sizinde dediğiniz gibi bunun bir yarış olduğunu unutup bunu yardım yürüyüşüne daha doğrusu şovuna çeviren çok kişi vardı.
Yöneticilerin de buradaki hataları görüp ders çıkardıklarını pek sanmıyorum.
O yüzden seneye bende bir yardım organizasyonu bulup, start noktasından bir yarışcı mantalitesi ile değil de bir yardımsever mantalitesi ile çıkmayı düşünüyorum.

Birde bu tip şeyleri sadece sporcuların sahiplenmesi yeterli olmaz diye düşünüyorum.
Km15’deki parktaki birkaç kişiyi saymassak tüm maraton güzergahı boyunca hiçbir seyirci yoktu.
Halk desteği şart.
Bir şekilde halkı seyirci olarak o yolun kenarına getirmenin yollarını bulmalıyız. Yurtdışı maratonlarında neredeyse tüm güzergah boyunca seyirci var. Bu halk desteği sayesinde oralarda yöneticilerde daha çok sahip çıkıyorlar olaya.
Bizde ise halkımız maalesef bizleri “Pazar sabahı sokak işgalcileri” gibi görüyor.
Halk desteğini arkamıza alamassak birkaç yüz koşucu sporcu olarak birşeyleri değiştirmeye gücümüz yetmeyecek maalesef

1 Beğeni

Keşke parkur öyle olsaydı. Start/Finişi Haliç’ten Yenikapı’ya aldılar ve gördüğüm kadarıyla sadece sahilde koşulacak, Sultanahmet, Ayasaofya ve Haliç yok maalesef.