Amsterdam Maratonu 2023

Amsterdam Maratonu 2023
Hayatimda kostugum ilk, ve son, maraton oldugu icin bir yaris ve organizasyon raporu yazmak istedim, ilerleyen senelerde planlayanlar icin yol gosterir.

Kisaca bahsetmek gerekirse, IAAF’tan Platin status alan bir organizasyon, bagisla degil hakkiyla :slight_smile: 1975’ten beri de duzenleniyor, ve dunyanin en hizli maratonlarindan bir tanesi…Ulusal kanal NOS’ta, Eurosport2’de iki farkli spor kanalinda daha canli yayini var Hollanda’da…Parkur rekoru erkekler icin 2021’de Tamirat Tola tarafindan kirildi, 2.03.39 ile, kadinlar icinse Almaz Ayana tarafindan 2022’de 2.17.20 ile kirildi…Gecen sene erkeklerde kazanan ise 2.04.49 ile Tsegaye Getachew…

1. yasimdan once maraton kosmak istedigim icin kayitlarin acildigi ilk gun olan 31 Ekim 2022’de kaydimi yaptirdim, ki bu cok akillicaydi cunku yogunluktan dolayi iki tane start bolgesi var, bir tanesi stadin icersinde, digeri startin disarsinda. Ben erken kayit oldugum icin stadin icersinden (Olimpiyat Stadi) baslama ayricaligina sahip gruptaydim. Ayni akilli yaklasimi konaklama icin yapmamis olmamin bedelini ise havaalanina yakin bir otelde konaklama yaparak odedim. Sorun oldu mu ? Zaten burda yasadigim icin ve ulasim agina hakim oldugum icin cevabim hayir, fakat sirf bu yaris icin geleceklere ekstra stress yukleyebilecek bir konu. Tavsiyem kayit yaptirdiktan sonra aninda stadin etrafindaki otellerden rezervasyon yaptirmak. Ilk baktigimda 100 EUR civari olan gecelik fiyatlar, yarisa 2-3ay kala baktigimda 350 EUR civarinda seyrediyordu…Cogu otelde de yer kalmamisti…Yarisin kayit maliyeti 95 EUR idi…Ben ilave olarak madalyaya sure islenmesi, foto ve video paketi de satin aldim, toplamda 125 EUR civari bir sey odedim sanirim…Bu hizmetleri daha sonra da alabiliyorsunuz ama bir tik daha pahali oluyor…Otel konaklamasina 115 EUR odedim, yasadigim sehirden git-gel, otelden git-gel icin de herhalde 50-60 EUR toplam toplu ulasim parasi odemisimdir…Eger maliyet sebebi ile stada yakin yerlerde otel tutmamayi tercih edecekseniz, mutlaka ulasim agina bakin, internette time schedule da var, kimi hatlar daha seyrek olabiliyor cunku, aktarmasiz ulasiminiz olsun, kafaniz rahat eder (simdiden bi tiyo daha, stada en yakin durak Amstelveenseweg duragi, otoyoldan sehir ici yoluna giderken bir cep olarak kurgulamislar, bulmasi bir tik zor olabiliyor…

Organizasyon yaz aylarina kadar pek hareketli degil…Sold-out olmasi da benzer zamana denk geldi…Sonrasinda ise donem donem gonderdikleri maillerle ve sosyal aglardaki hesaplarindan yaptiklari paylasimlarla bilgi guncellemesi yapiyorlar…Yarisa iki hafta kala katilimcilara 30-40 sayfalik bir pdf iceren mail gonderdiler, o pdf’te tum bilgiler yer aliyor, start/finish alanlari, parkur, ulasim, beslenme istasyonlari vs. Yukarda bahsettigim gibi, iki tane start bolgesi var fakat finish herkes icin Olimpiyat Stadi’nin icersinde oluyor…Start’a ulasim konusu cok zor degil, Amstelveenseweg metro istasyonu var cok yakininda, yine 1.5km civarindaki mesafede de Amsterdam Zuid tren istasyonu var…Yaris gunu ulasim komple degisiyor, mesela metro istasyonu 10.00’dan sonra sadece cikis yonlu calisiyor olacak diye bilgilendirmislerdi, size desteklemeye gelecek kisi o metro istasyonunda inemeyecek demektir bu, fakat gerceklesen tam tersi oldu, yaris sonrasinda metro+tren dusunmustum, otobus+tren yapmam gerekti…Burdan bir puan kirabiliriz sanirim…Isteyen herkes Olimpiyat Stadi’nin kapali tribununde kosanlari izleyebiliyor…Ulasim icin en guzel tavsiye 9292 uygulamasini indirmek, o ilgili gun ve saat icin en ideal ulasimi sunacaktir…

Gelelim Expo’ya…Yaris 15 Ekim Pazar gunuydu fakat Expo alanine 12 Ekim Persembe gunu actilar…Amsterdam’da yasamadigim icin oncesinde gitme sansim olmadi, ancak 14 Ekim’de gidebildim…oldukca derli toplu dizayn edilmis bir alan yaratmislar ve organizasyonun uygulamasini indirdiginizde gogus numaraniz ve satin aldiginiz diger hizmetler listeleniyor boylece bunlari teslim almaniz bayagi hizli oluyor…Gogus numarami ve tshirtumu almam tahminen 5dk falan surdu, ki oldukca yogun olan Cumartesi ogleden sonrasinda gidebilmistim…Benzer durum diger servislerde de puan kazandirdi, asagida bahsetcem…

Gelelim parkur’a…Yaris Amsterdam’da fakat Amsterdam merkezine asla cikmiyorsunuz (o kadar turistik bir sehrin merkezini kapatamazlar)…Olimpiyat Stadi’ndan ciktiktan sonra Vondelpark’tan gecip Amstelveen’e yoneliyorsunuz…Fakat sonrasi bir tik sevimsiz, ki zaten Hollandalilar bu sebeple pek sevmiyor parkuru, 13-14km itibariyle artik sehir disinda yerlesim olmayan dolasiyila desteksiz bolume giriyorsunuz ve bu bolumden cikmak 13-14km kosmak gerekiyor, tekrar yerlesim alanine ulasmaniz 28km itibariyle oluyor. Parkurun bu kismi Amstel’in dogu tarafindan Oosterpark’a goturuyor sizi, Torontobrug’u da gectikten sonra yolunuz Museumplein’e gidiyor ve yarisin ilk 4km’sini tersten kosmaya basliyorsunuz…Finish bahsettigim gibi Olimpiyat Stadi’nda…Farkli start alinsa bile (her iki alanda da farkli hedef gruplari var ve kontroller oldukca iyiydi), yaklasik 1km itibariyle parkur birlesiyor…Parkurun en cok neyini sevdigimi yazacak olursam, kesinlikle Vondelpark, Museumplein (Rijkmuseum’un icersinden geciyorsunuz) kismi oldukca guzel…Dogaya cikip kosmak nerdeyse tum kosularini benzer yollarda yapan birisi olarak sakinlestirici bir etki yaratti fakat “Amsterdam” havasindan uzaklasmis oluyorsunuz…Baska turlu zaten sehirde 42km parkur yaratamiyorsunuz (devasa metropol olmadigi icin)…Alternatif olarak ben ne yapmaya calisirdim, belki Johan Cruyff Arena tarafini dahil etmeye calisirdim, belki IJ Tunnel’den gecirip Centraal’in arkasindan dolandirip Leidseplein uzerinden Museumplein’e indirirdim parkuru ama dedigim gibi bu kadar turistik bir sehirde komple kapamak olurdu bu…Parkur boyunca sayisini tam hatirlamiyorum ama 7-8 defa muzik yapan gruplar (cheer-zone diyelim) vardi ozellikle yerlesimin olmadigi bolgede 2 tane olamsi guzel olmus…Parkurdaki beslenme noktalarina gelirsem…10 tane beslenme noktasi vardi parkurda…Bunlarin 7 tanesinde su, sporcu icecegi, sunger ve muz varken, iki tanesinde sadece su ve sunger, bir tanesinde de su, sporcu icecegi ve sunger vardi…Finish’te de herkese sporcu icecegi (bardak degil sise olarak), su ve muz dagitildi…Bu arada 3.00-5.00 sureleri icin pacerlar var, ve finish’te gonullulerin olustrudugu bir masaj alani da…Gonulluler demisken, Hollanda Fizyoterapi Dernegi uyelerinden olusuyor masaj yapanlar…Ayni zamanda maraton bitirenlere yagmir icin kalin plastikten yapilan ortu de verdildi, ki ben startta da kullanmistim kendi aldigimi ve su kaybindan oturu daha sonra ihtiyacim olursa diye bir tane de finish icin getirmistim yanimda, masaj sonrasinda ona da ihtiyacim oldu ama thermal ortuler yagmura karsi korumuyor (bu konuya da degincem)…iyi oldu acikcasi vermeleri, guzel dusunce…Masaj Expo’nun yapildigi yerdeydi, 48 tane masa kurmuslar, ve 2dk bekledim sadece, toplamda da yarim saate yakin bir masaj surdu…Ilk basta soruyorlar, yeterince su ictin mi, usuyor musun diye…Bana cay ikram ettiler mesela…sadece calflerim icin masaj istedigimi soyledim, gayet de iyi oldu…

Drop-off alani yaris icin stadin hemen disina kurmuslardi, ve sansima, benim start grubumun girisinin de hemen yaniydi…Start gruplarindan iki tanesine stad disindan direkt giris vermisler, diger gruplar (en hizli iki ve en yavas iki) sadece stad icersinden giris yapabiliyordu, orta hizdaki iki grup da isterse stad icersinden giris yapabiliyordu…Start disindan baslayacaklar icinse drop-off alani kendi start noktalarinin hemen karsisindaydi…yani iki farkli start bolgesi icin iki farkli drop-off alani olusturmuslar…Ki benzer uygulama yari maraton ve 8k yarisi icin de gecerli…boylece gereksiz kalabalik olusturmadilar hic bir yerde…Sanirim stad icersinden 10bin’e yakin kisi basladi (toplam maraton katilimcisi 24bin, toplam organizasyon katilimcisi 45bin diye bir rakam gormustum daha once), esyalarimi birakirken hic sira beklemedim…Biz kosarken bos oturup instagramda gezmedikleri icin, her drop-off cadirini harflere gore bolmusler, ve her kisiye de o harf icin 100 kisilik canta sorumlulugu vermisler (toplamda benim oldugum yerde 50’ye yakin kisi vardi)…Cantalari da tasnifledikleri icin, daha siz masaya yaklasirken gorevli gogus numaraniza bakip cantanizi almaya gidiyor…o sirada biraz titredigim icin (bu konuya deginecegim) burda da cay ikram etmislerdi…Toplam katilimci sayisini goz onune alinca cok smooth bir surecle kendinizi startta bulabiliyorsunuz…Stadyumun disinda yemek alanlari da var bu arada, madalyanin islenmesi icin de yine stadin disina cikiyorsunuz, ve gogus numaranizdaki isaretleme ile bu hizmeti alip almadiginizi kolayca ayirt ediyorlar…bu sayede de hizli ilerliyor sira…Ben acikcasi standa yaklasip gogus numarami gosterdim, madalyami verdim, standin arkasina dolandiktan sonra yaklasik 1dk gibi bir bekleme surem oldu…Sureci toplam katilimci acisindan bakmak gerekir, toplamda 45bin kisi civarinda kayit olan var, kac kisi katildi/bitirdi bilmiyorum fakat bu rakamin buyuklugunu goz onune almaniz gerekiyor…

Organizasyon fiziken orada bulunamaycak destekcileri de dusunmus…Uygulamasini indirirseniz istediginiz kosucuyu canli olarak takip edebiliyorsunuz…Bu hosuma giden bir ozellik oldu…Bu arada kendi ana sayfanizi istedigin gibi olusturup isterseniz cok hizli sekilde yaris bilgilerine, sonuclarina vs. ulasabiliyorsunuz…

Kendi perspektifimi yazacak olursam, kendime verdigim bir sozdu hayatimda bir kez cok anlam ifade ettiginde maraton mesafesini kosacagim diye…bir kac hafta icersinde 42. yasimi kutlayacakken, 42km kosmak oldukca anlamli gelmisti bana, ve bunu Amsterdam’da yapabilme sansina sahipken gerceklestirdim…Zevk aldim mi ? kesinlikle…Ama yari maraton icin soyledigim gibi, asil zevkli olan kisim idman kismiydi…kendimi ne kadar zorlayabilecegimi (mesafe olarak) gorebilmek, bunu profesyonel ve ozel hayatim etkilenmeden yapabilmek gercekten buyuk bir ozguven yaratiyor…bir suredir calistigim kocumla beraber, yaz tatilini de dusunerek 20 haftalik bir plan yapmistik…her 4 haftada farkli phase’e giren, ve bir onceki donemi gozden gecirerek sekillenen bir program…daha once aylik 200km baremini gectigimde cok sevinirken, Agustos’ta 300km’yi, Eylul’de 330km’i kosturan bir program…ve en nihayetinde beni saglikli bir sekilde finish’e tasiyan bir program…Kafamda bir sure hedefi yoktu, idmanlarimi elbette bir sure hedefine gore yaptim fakat yarista nasil hissedersem oyle gidecektim…Ne yazik ki isinma yapamadim cunku yagmur bastirdi hemen kendimi tribunlerin altina attim…Start kalabaliga ragmen sakindi fakat ozellikle ilk 5-6km’de sehir icinde yollar daralip genisliyor, bu bazen takilmalara bazen de cok yavaslamalara sebep oluyor…Yapacak bir sey yok, sonucta trafik altyapisi ile ilgili bir durum…Parke tas kisimlari genellikle cook eskiden duzenlendigi icin (henuz her sene yollari ve kaldirimlari degistirip parayi cukkalayan belediye baskanlari yok) zaman icersinde araba izlerine gore egimli oluyor, yapabiliyorsaniz mumkun mertebe yolda kosun…Tam Amstel kenarinda ruzgara karsi kosarken tipik bir Dutch weather olarak bir yagmur bastirdi…yaklasik 4-5km siddetli yagmur altinda kostuk…o islak, 8-10 derece hissedilen sicakta hic iyi olmadi…Hollanda’da yarisiyorsan her an yagmura hazirlikli olmalisin, bunda bir sorun yok…Fakat 2km boyunca dolu yagisi bence biraz ekstrem bir durumdu…30km’de kendimi dinledigimde fena degildim, oturdugum pace’de gidecek gibi duruyordum, fakat 32-33km civarinda (ki idmanlarda da bu mesafeyi hic gecmemistim, biraz daha Kenya usulu idman yapmak iyi olabilirdi sanki) ayni eforu harcarken yavasladigimi hissettim…Pace kaybi oyle az buz olmayinca da alternatif bir plana gecmeye karar verdim, o ana kadar 3.16-3.17 cikacak gibi duruyordu…Madalyami isletene kadar da sureme bakmadim…Madalya’da 3.19.45’i gorunce mutluluktan havalara uctum cunku sub3.20 olursa cok sevinirim diyordum idmanlarda…Bunun da gelmis olmasi harika bir sey…Kipchoge’nin dedigi gibi maratonu tamamladiktan sonra hayatta herseyi basarirsiniz…Hissettigim tam olarak da bu…

Ilk firsatta hazirlik doneminin ve yarisin bana ogrettikleri ile ilgili bir video gelir…

Bu da benim yaris raporum olarak kayitlara gecsin…

16 Beğeni

yazmayi atladigim bir konu olmus, finish’teki su hizmeti…bardak veya sise yerine, sayisini fark etcek durumda olmadigimdan tahmin edemedigim kadar musluk duzenegi kurmuslar…7 tane jel uzerine kana kana su icebilmek cok guzeldi…hem daha basit ve cabuk bir yontem olmus (cevreye zarari da daha azdi) hem de cok tatmin etti…

3 Beğeni

İşyerlerinde corona dönemi damacana yasaklanmıştı. Bu musluklardan kendi şişelerinize mi dolduruyorsunuz, avuçla mı içiliyor; merak ettim.

2 Beğeni

Tüm organizasyon tek demir tas :smiley: Türk usulü :slight_smile:

3 Beğeni

ister avucla ister siseye doldurarak…ama tum organizasyon icin tek demir tas degildi, bir sirada 4-5 musluk vardi, onlu arkali 8-10 adet eder…kac sira vardi maraton finish’i uzerine hatirlamiyorum fakat hic sira beklemedigime gore oldukca yeterli sayida olmali…

1 Beğeni

Tebrikler :tada: Detaylı rapor için de teşekkürler.

Ancak ben şu kısmı anlamadım. Bir daha maraton koşmam anlamında mı yoksa bugüne kadar koştuğum son maraton anlamında mı?

4 Beğeni

hepsi bir arada aslinda…

hayatimda kostugum ilk maratondu…ve son maraton olacak…bir daha bu mesafeyi kosmayacagim…

2 Beğeni

Never say never :space_invader:

Tebrik ediyorum bu arada, hedefler ulaşılmak için var.

7 Beğeni

suraya da birakayim linki;

4 Beğeni

Ben de ilk maratonumu Amsterdam’da koştum ani bir kararla :slight_smile:
İstanbul maratonu hedefliyordum bir anda bilet bulunca Amsterdam’a döndüm.

O yüzden bu konuyla ilgili ben de bir şeyler yazayım. Maraton mesafesi sakatlığa ve son anda değişikliğe oldukça açık olduğu için bilet satan platformlardan, son dakika çok uygun fiyatlara bilet bulmak kolay. Mesela ben maraton bileti + tshirt için Ticketswap üzerinden aldığım bilete 37 euro ödedim. Tabi son dakika bilet bulurum diye başka bir şehirden/ülkeden kalkıp gelme planı yapmak kolay değil ama ben zaten Hollanda’da yaşadığım için bir sorun olmadı.
Organizasyon ve destek kötü havaya rağmen çok güzeldi ama bence bu sene çok kalabalıktı. Geçtiğimiz sene yarı maraton mesafesi koşmuştum ve her şey çok güzeldi. Bu sene neredeyse 42km boyunca daralan yollar ve kalabalık yüzünden birilerini geçmeye çalıştım. İlk maratonda mesafeden çok beni bu yordu :slight_smile:

Onun dışında keyifle, sağlıkla ve en önemlisi ertesi gün sorunsuz yürüyebilecek şekilde maratonumu tamamladım (3:36:02) ile. Bir daha maraton koşarsam muhtemelen Amsterdam tercih etmem ama her sene yarı maratona katılma planım var:)

5 Beğeni

İlginç bir hizmetmiş ticketswap. Kayıtlar kapandıktan sonra bile bu şekilde bilet alabildiniz anladığım kadarıyla. Konser vb etkinlikler için anlıyorum ama maratonda nasıl yaptınız? Kayıtlı bir koşucunun isim değiştirmeden bib’ini mi satın aldınız yoksa resmen sistem üzerinden size mi aktardı?

1 Beğeni

Evet kayıtlı bir koşucunun ismini değiştirmeden bib satın aldım ama o kaydını yarış gününe kadar başka birine aktarabiliyor.
Sadece bib basıldıktan sonra alırsanız onun ismiyle koşuyorsunuz ama yarış sonuçları sizin adınıza oluyor sistemde :slight_smile: (Ben Thomas olarak koştum)

Tshirt bedeni de farklıydı ama fuarda tshirt değişim bankosunda kendi bedenimle değişim yaptılar hızlıca.

3 Beğeni

ilk başlardaki kalabalık gerçekten ciddi boyuttaydı…hatta nerdeyse Amstel’e varana kadar hep bir kalabalık içersindeydik…

bir hafta sonrasında neyi farklı yapardım diye düşünüyorum da, sanırım daha uzun süre 3.20 pacer’larıyla beraber koşar rüzgara daha açık olduğumuz kilometrelerde arkalarında saklanırdım…gerçi yeni bir mesafede son km’lerin etkisini bilmediğim için riskli bir strateji de olurdu gibi geliyor bana, hala daha lesson learnt kısmına bunu ilave etsem mi bilemedim…

ama kesin farklı yapardım diyeceğim şey kesinlikle alphafly olurdu, o da aklımda kalmaması adına…

şimdi baharda bisiklet yarışlarıyla (iyi bir bisiklet takipçisiyim ve bir çok yarışı da yerinde izliyorum) çakışmayacak bir yarış bulmak gerekiyor…en kötü Mayıs’ta Breda Maratonu var, orda bir yarı maraton koşar pacerlik yaparım :slight_smile:

3 Beğeni