Aleksandr Sorokin ve yeni 24 saat yarışı

Yeşil ışık teknolojisi kullansa daha iyisi olamazdı dedim içimden.(tırstım)
10. Saat için Facebook’da değer görmeyince ne oluyor anlamadım.
@sryz bu adamlar için insan değil diyorlar ya, insan değiller :upside_down_face:

Son turlar 1874m 9dk 4,8dk/km pace. Yemek mi?bir şekilde fazladan yavaşlama öncekinde de bunda da olmuştur olur ?

Sorokin yarışı bıraktı.
12 saat onun için kısa bir süre.
Bir sakatlık yok gibi duruyor.
Hedefi yskalayamayacağını anladığı için bıraktı galiba

5 Beğeni

Bir aciklama goren duyan oldu mu? Ben hicbir yerde bulamadim.

1 Beğeni

Strava’daki paylaşımında “Lunch run 24h trying, but DNF, body said not this time, sorry everyone” kısa notu var sadece. 4:26 pace ile 165 km koşup herkesten özür dilemesi de ayrıca ilginç olmuş tabi.

5 Beğeni

yaristan sonra tek gordugum bu. instagramda da bugun gayet sakin recovery uygulamaktan bahsediyor ama tam ne oldu net degil…

https://instagram.com/stories/ultrarunner_aleksandr_sorokin/3194562180124309365?utm_source=ig_story_item_share&igshid=MTc4MmM1YmI2Ng==

3 Beğeni

Litvanya medyasında oldukça detaylı açıkladı. Özetle şöyle.

"Doğrusu ne olduğunu tam bilmiyorum, daha fazlasını yapmaya vücudum izin vermedi. 130 km’den sonra vucudum kendini kapatmaya başladı ve düzeltmek için hiçbir şeyin işe yaramadığını fark ettim. Sonuna kadar dayansam 270-280 km olurdu ama hedefler farklıydı. Yıl sonunda tekrar denemek için vücudumu korumaya karar verdim. Geçen seneki Avrupa şampiyonasında rekoru kırarken çok rahat kosabiliyordum, bu kez nedense vücudum izin vermedi.

Daha önce hep en önemli şeyin istek ve motivasyon olduğunu ve benim yaptıklarımı herkesin yapabileceğini soyledim. Şimdi bazı insanlar sonuna kadar koşmadığım için beni eleştirecekler, sadece rekorları düşündüğümü söyleyecekler. Belki de bunda gerçeklik payı vardır. Bu eğer son yarışım olsaydı sonuna kadar dayanıp 270 km koşardım ama yıl sonunda Dünya şampiyonası beni bekliyor. Eğer vücudum toparlarsa ve zihinsel olarak hazır olursam orada tekrar deneyeceğim. Belki de dünyaya (gerçeklere) dönme zamanı gelmişti. Bazen yere düşmek gerekir. Bu açıdan iyi bir deneyim oldu. "

Kaynak

19 Beğeni

Yiannis 303 km koştuğunda 4:17 ile başlamıştı.
Her ne kadar kontrollü yavaşlama planlanmış olsa dahi bence 3:52 ile başlamak Sorokin için dahi hızlı oldu.
8.inci saatte rekorun 25dk önüne geçmiş olmak, aynı zamanda fazla hızlı gittiğinin de bir habercisiydi.
Sonuç “hızlı giden atın şeyi seyrek olur” atasözünde olduğu gibi oldu.
hızı iyi ayarlamak lazım

6 Beğeni

Nietzsche " güzel şeylerin sesi kısık olur" der. Bence popülerlik ve fazla göz önünde olmak Sorokin’in tabiatını bozdu. " Ben normal bir insanım…" deyip duruyor.Öyle olmadığını bittabi biliyoruz ama biraz kendi haline bırakılmaya ihtiyacı var bence.

3 Beğeni

Kendisine Ayari Kacanlar Podcast 69. Bolumu oneriyoruz :stuck_out_tongue_winking_eye:

4 Beğeni

Aslında tam tersine 319.5 km koştuğu geçen seneki Verona yarısına göre oldukça yavaş başladı. Yukarıda yazmıştım, yarış öncesinde “bu kez daha dengeli gitmeye calisacagim” demişti ve aslında bu sözünü tuttu.

Geçen sene 100k’yi 6:49’da geçmişti, bu sefer 7:03’de geçti. Hedef bundan sonra daha az yavaşlayarak aradaki farkı bu civarda tutmak, ikinci yarıda da kapatıp pozitife gecmesiydi. Ama yavaşlamaya devam ediyordu, 100 mili geçen sene 11:12’de geçmişti, bu yıl 11:45 civarında geçti. Yani yavaş başlamasina rağmen giderek kapanması gereken fark sürekli açılıyordu.

“Rekorun 25 dk önünde gittiği bilgisi”, geçen seneki yarışın aynı saatine göre 25 dk önde olduğu anlamında değildi. Eğer 24 saat boyunca sürekli aynı pace ile gideceği varsayilirsa (pratikte imkansız), o durumda kaç dakika önde olduğunu gösteriyordu. Bunu tam anlatamadikları için herkes çok hızlı gittiğini düşündü. Yoksa ilk saniyeden 12. saate kadar geçen seneki rekor koşusuna göre hep daha yavaş koşuyordu.

Sorokin’in 100k rekoru 6:05
Geçen sene 319.5k koşarken 100k spliti 6:49
Bu yılki 100K spliti 7:03.

Dolayısı ile kendisine göre çok hızlı değildi.

16 Beğeni

Rekor kırdığı yarışta 3.58 ile başlayıp 5.10 la bitirmiş, ortalama 4.30 ları yakalamıştı.Bu defa @aykutc 'nin dediği gibi 4.07 ile biraz daha temkinli başlayıp 166km sonunda 4.26 ortalama ile gidiyordu.( 3.58 ile 4.07 farkı bizim için devasa ama Sania için !? emin olamadım )Ancak uzun koşanlar bilir ; bazen beynin ısrarcı olduğu, " ne yapıyorsun!?" dediği anlar gelir.Sorokin’in fiziksel olarak en dayanıklı olacağı ve rekorunu geliştirebileceği bir kaç yılı daha varken bu yarışta beynin konfor baskısına yenildi bence.

3 Beğeni

1-2 Aralık 2023 Dünya şampiyonası Çin (veya Tayvan) Taipen’de .Bu dönemlerde yanlış anlamadıysan gece 13, gündüz 18 derece santigrat sıcaklık.

Kenya’da antrenmanlara başladı yakın zamanda.
:alarm_clock: Alarmı kuralım :man_running:

1 Beğeni