Aleksandr Sorokin - 100 km rekoru ~~denemesi~~

Aleksandr Sorokin 14 Mayıs’ta kendi evinde, Vilnius, Litvanya’da, özel bir etkinlikte 100 km dünya rekorunu kırmayı deneyecek. 1 millik bir rotada tur atacak. Ona eşlik edecek baska koşucular da olacak rotada (Hoka’nın Jim Walmsley için düzenlediği yarış gibi yani).

17 Beğeni

@spinodal Paylaşım için teşekkürler. Bu tür rekor denemelerinde kafama takılan bir konu var. Senin ve diğer ultra maraton koşan arkadaşların yorumları merakımı giderebilir. Bir rekor denemesinde parkurun en ideal şekilde seçilmiş/tasarlanmış olması çok doğal. Haliyle yükseklik kazanımı asgari düzeyde tutuluyor. Ancak Sorokin’in parkuru dörtgen, yani her milde 4 adet 90 derecelik dönüş demek bu. 100km’de 250’ye yakın sert dönüşün mesafe ve/veya süre anlamındaki negatif etkisi aşikar. Walmsley’nin rekor denemesinde de sert dönüşlerin olması (hatta bir dönüşte omuzunu çarpıp yarmıştı) ve rekoru ne kadar az farkla kaçırdığı düşünülürse, bu tarz dönüşler açıkçası canımı sıkıyor. Bu tarz detayları düşünmüyor olmaları imkansız ama mesela neden 8 şeklinde bir parkur seçmiyorlar/tasarlamıyorlar? Selamlar.

13 Beğeni

Alışık olmalı. Oval bir pistte de, keskin dönüşlerde de var.

4 Beğeni

Benim iki kurusum:
Muhtemelen parkur belirlerken baska kriterler de gundeme geliyor. Kolay ulasilabilir olmasi, seyirci kaldirabilmesi, sponsorun talepleri, izinler, organizasyonun detaylari vb. Hepsini masaya koyup bir optimizasyon yapinca ortaya bu cikiyor olabilir diye dusunuyorum. Yani Vilnius’da olasi adaylar arasinda belki de en az donuse indirebildikleri yer burasidir. Hedef tabii rekor ama baska etkenler de var yani. World Athletics ya da Olimpiyat komitesi ya da Litvanya devleti gibi daha farkli bir kurum olsa arkasinda olasilik sayisi da epey artar sanki.

4 Beğeni

https://www.instagram.com/reel/Cr_cO0PtJGy/?igshid=NTc4MTIwNjQ2YQ==

Yalniz cok acaip kilo vermis. Sonucu insan merak etmiyor degil. 2 yuksek irtifa kampi, giden kilolar… Cok acaip bi adanmislik. Bi taraftan da bu mesafeler icin bu kadar kuru olmak da bi soru isareti gelmiyor degil?

5 Beğeni

Gecerli rekor 6:05:41 (Sorokin)
Onceki rekor 6:09:14 (Nao Kazami)
Jim Walmsley 6:09:26 kosmustu

Sorokin ne yapar?

• Rekoru kirar ve 6 saatin altinda kosar
  • Rekoru kirar ama 6 saatin altina inemez
  • Rekori kiramaz ama yaklasir
  • Yarisi tamamla(ya)maz

0 oylayan

4 Beğeni

Rekor için ortalama pace 3:39,4 inanılmaz.

3 Beğeni

Canlı yayın youtube linki:
@spinodal’in başlıktaki ilk yazısındaki linktede bu bağlantı varmış; ara sıra canlı yayın var mı diye kendime soruyordum.

3 Beğeni

3.15-3.20 gibi seyler var gordugum kadariyla, sanki cok daha fazlasini isteyecek gibi

2 Beğeni

Canli canli gozlerimle gordum, izledim kosarken :smiley: Hic de oyle 3:39 gibi gorunmuyordu :smiley:

https://www.instagram.com/p/CcsYB_StgD3/

6 Beğeni

100KM rekoru şöyle tanımlamak daha güzel oluyor bence :

2.5 Maraton - Her biri 2:34 koşuluyor
5 Yarı Maraton - Her biri 1:17 koşuluyor

6 Beğeni

Böyle tanımlayınca bana olduğundan daha kolay görünüyor rekor. Onbinlerce kişinin yapabildiği süreler bunlar, Sorokin ise 2.5 tane yapıyor işte. Kazın ayağı öyle değildir muhtemelen ama ben öyle algılıyorum.

1 Beğeni

Demek ki görmek yetmiyor aynı hızla peşinden gitmek lazımmış

@orhanm anlamak için bir km’yi o tempo da koşmak gerek. Ben koşunca kalbim fırlayacakmış gibi çarpıyor o ise bunu yüz kez yapıyor.

2 Beğeni

Böyle parçalayınca bana çok daha zor geldi. Hatta rekora daha çok saygı duydum bu yüzden.

7 Beğeni

21km’de bir süre verildiğini gördüm.Sadece Sorokin’i göstermemeleri, 90.dakikada önceki yarışlardan kesitler göstermeleri,çekimler güzel.

İzlerken nedense bir huzur, sakinlik hissettim.
(kıskandım :slightly_smiling_face: )

Her geçişte km bilgisi var.
29,31km geçiş süresi 105dk15sn . Yaklaşık 3,6 yani 3dk36sn pace ortalama ile geçmişler.

Not:3,6 pace 6 saat 100km demekmiş.

57km için geçen süreyle giderse 6saat1dakikada biter.
.Rekor gelir, 6 saat altı için sakladığı bir enerji son 10km’de belki…

73,7km…6saat 4dakika temposu.
81,92km…6saat 4dakika47sn temposu…

3 Beğeni

Sanki cok sicak bir gun. Zora sokar isi. Ingiltere’de bulutlu ve serin bir gun vardi. Gerci orada da ruzgar vardi ama…
Parkur da cok kotuymus bu arada.

Temposu tam rekor temposu. 5:11:18 / 85.2 km > 219.74 sn/km (Rekor temposu 219.41 sn/km)
Görünen o ki 6 saat altını değil rekoru hedefliyor.

5 Beğeni

6.6km kaldı, 20sn civarı geride.
Destekleyen insan sayısı sokakta artmış.
Jim 100km rekor denemesi gibi ama rakibi kendisi.

100km 60,83 tur etmekte.Yaklaşık:
0,17x1644=280m fazla koşacak.Yada 280m geride de bir tur sayıcı var.

Kafasına su dökmesini anımsattı ekibi.Daha da hızlanmış olmalı, sürenin farkındalar.
17sn geride…son 1,7km…
Yanlış hesap:rekor geldi 8-10sn ile

2 Beğeni

6:05:34 koşmuş görünüyor. Resmi bir sonuç olursa 7 sn ile de olsa rekoru kırmış olacak. Hava sanki biraz fazla sıcaktı. Daha iyi koşullarda daha iyisini de yapabilir.

5 Beğeni

Sorokin her tur lab aldı, saatine baktı baktı baktı.Sonuç 4km’nin biraz üstü yani %4 hata.Coros Apex Pro.
Eskisi Polar vantege v veya v2 idi.Yüksek bina diplerinden geçiş de olsa koşucuyu zorlar yanıltır.

Suunto 9 ile 104km yapan diğer atlet.
https://www.strava.com/activities/9069395475

Garmin fenix 7x saatle 101,7km.
https://www.strava.com/activities/9069495731

Başlık güncellenir mi @spinodal , deneme başarıyla sonuçlandı. Artık rekor değil denilmesi sürpriz olur.

6 Beğeni

%21 haklı çıktı… 6 saatin altına inemedi ama rekor geldi. 100 km gibi bir mesafede 6 saniye ile rekor da çok acayipmiş. Ama tabii Walmsley gibi birkaç saniye ile kaçırmaktansa birkaç saniye ile kırmak yeğdir sanırım.

4 Beğeni