Aladağlar Sky Trail ve Jr. Trail 2018 Yarış Raporları

Aladağlar Sky Trail ve Jr. Trail 2018 Yarış Raporlarımiza aşagıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.
Jr. Trail raporunu bizim için kaleme alan Mustafa ‘Gio’ Orhan’a ayrıca teşekkür ederiz.

SKYTRAIL 45K

JR. TRAIL 15K

7 Beğeni

Cemal Ünlü
12 Ağustos, 13:18 ·
ALADAĞLAR SKY TRAIL 45 K
ÖZET RAPOR
Konya dan Niğde,ye güzel bir yolculuktan sonra beş arkadaş Yunus Gürbüz,Mehmet Tunçtürk,Nail Özkan,Ferhat Semiz ve ben ,saat 16.00 gibi kalacağımız pansiyon Taurus,a (Bu konaklama yeri için çok güzel sözler söyleyebilirim ama 10 numara 5 yıldız ) ulaştık . Taurus,a sonra hepimizin bildiği gibi
yarış öncesi prosüdürler ,ama zorunlu malzeme konusunda sıfır tölorans,ve makarna partisi…Dağ otelinin çevreleri renga renk çadırlar ile kaplanmışken, uzaktan bakınca dev çiçek kümelerini andırıyordu. Tam bir panayır havası hakim olmuştu dağ otelinin her alanında…Koşu çevrelerinin çok iyi bildiği ,kürsülerine sıkca şahit olduğumuz başarılı örnekler de aramızdaydı.Elbette aynı çevrenin sosyal medya da çok bilinen temsilcileri de’’ Aladağlar,sız olmaz’‘demiş olmalılardı.Malum dakikalardan sonra ,yataklarımızda idik…Uyku ile barışık olanlarımızın yanında ,uykusu ile küs (!) olanlarda hiç az olmamış o gece :slight_smile: Ve 0.3.00 de ben, Yunus ,ve Ferhat 45 k,cılar, uyanmış ,diğer 2 arkadaş 15 k koşacaklardı ,15 k,cıları uyandırmama tedbiri ile hafif kahvaltı,sonra start alanına varış ve son zorunlu malzeme kontrolü ve sıfır tolerans…( bu konudaki haklılıklarını sonraki dakikalar da gördüm ) Ve start ile zifir karanlık ta başlar heyecan…SOKULLUPINAR 00:40:40 05:10:40 dakikada patika ortalaması ile 5km tamamlandı.Ve çıkışlar başlar.CELIKBUYDURAN 02:34:24 07:04:24 12 km enerjinin tazeliği ile aşılmış,guruplar yerini tek sıra dizilişe (2 kişi zaten aynı yerde olamıyordu) bırakmış ve ,piyano resitali gibi tıkı tık,tıkı tık, baton sesleri , kulağımızda sessizliğin karşı sesi oluyordu.Tepe bir türlü görünmüyordu…Artık yavaş yavaş amelimizle :slight_smile: baş başa kalmaya başlamıştık.Dağcılık tekniğine yakınlıkta tırmanışı yapmaya başladığımızda , bitme anlarımız oluyor,oksijensizlik enerjimizi emiyordu sanki…Neyse ki çok güler yüzlü cp gönüllüleri,bizlere moral takviyesi yapıyorlardı.Zirveye ulaşınca şahsen ben aşağılara bakamadım :slight_smile: resmen baş döndürücü idi.Ve MTA ZIRVE ,si…Çık ,çık bitmedi…Artık 5. 10 adım tırman ,nefeslen modun da idik…Tırmanışlar da değişen tek şey çarşak zemini oluşturan taş parçaçıklarının boyutlarıydı.Bazı çıkışlar mucur gibi ,bazı çıkışlar ,büyük küçük hangi büyüklükte istersen ,) zemin yapısını oluştururken,tek ortak noktaları ayağınızın altından sürekli akıyor olması idi.Sanki buzda tırmanıyorsunuz…Biraz abartılı ama öyle…:slight_smile: Evet MTA demiştik değil mi.Sanki Matruşka gibi.’'Tamam ‘‘dediğin anda bir tepe daha…Bundan önceki tırmanışların hepsin de oldu gibi burayı da zik zak çizerek tırmanıyorduk…Aslın da koşmaya gelmiştik ama bir türlü bu olmuyordu.:slight_smile: Bazen arazi size engel oluyor,bazen de gücünüz DUR diyordu…Ve as solistimiz DAVLUMBAZ geçidi…Buraya bu 07:57:31 12:27:31 20° sürelerde gelebilmiştim.Davlumbazı çıkın sonra yarış bitti,son tırmanışınız deniyordu…Ve gücünüzü buraya daha fazla ayırın deniyordu…Tabi kaldı ise :)Elbette 7.05 saatte başaranımız vardı ama biz…Ve as solistimizle tanışma vakti gelmişti…Dağın eteklerinden yukarıya bakıyorsun,üstüne inip gelecekmiş gibi görünürken,dev kaya parçalarının aralarından ,kovuklarından geçiyorsunuz…Arada bir patikamsı alanlar falan derken,solistimizin eteklerine varmıştık…Batonu ile çıkan bir arkadaş ile yavaş yavaş hazırlanıyor, gıda desteğini taze güç olarak devreye sokuyordu.Sanki hepsi nafile…Yada ,buna rağmen inanılmaz sert…Nasıl mı…Mesela tepede bir silüet gördüm…Kuş sandım…Tepeye çıkınca gördüm ki bize destek olacak dağcı görevlilermiş…Neyse dağın eteklerine inelim yeniden…:)Zemin yapısı 2 cm çapından başlayan ve 1. 2 mt çaplı kaya parçacıklarından oluşuyor…Dikliği için derece falan demeyeceğim…Dik merdiven neyse o…Ayağını bastığın anda kayıp yuvarlanıyor arkanda bir kişi var sa,direk ona yuvarlanıyor…Sağ tarafınız da sabit kayalar var ve tek şansın,o kaya delikerinden tutarak çıkmak…Aksi taktirde ,düşünmek bile istemezsiniz.Eğer dengeyi bir kayberderseniz kendinizi aşağılarda belki bulursunuz :slight_smile: Bu alanlarda görevliler zaten eksik değil.Bu bölümler için,’‘dört ayaklı çıkış ‘’ demişlerdi ve o anları yaşıyorsunuz…Kayalara tutunarak adım at ,nefes al,adım at nefes al ,şeklinde Bir ara saatim 1 km 35 pace ile çıktığımı göstermişti sanki.Ve zirveye yaklaştık ça gördüğüm kuşlar insanlara dönüşmüş …’‘gayret’’ nidaları gönderiyorlardı.Çift el tutunarak zirveye yaklaşmıştım.O bölgelerde zeminde ki kayaların sabit olanlarından destek alıyordum.Yukarıdan destek ile beraber nefes alımlarımı ve tutunma noktalarımı söylüyordu dağcı arkadaşlar…Ve TEKEPINARI 08:55:26 13:25:26 19° 1 .Artık bundan sonrasının hiç anlamı kalmadı…İlginç olan şu idi benim için.En zor olanı ,en keyifli olanıydı…ARPALIK 09:19:57 Sa13:49:57 18° Bu bölgelerin hakkına girmeyelim…Finish 09:46:37 14:16:37 18 Davlumbazdan sonra yarış bittiği için buralar koştuğumuz inişleri çıkışları olan ,dere yatağı ve patikalardan ibaret idi.İşaretlemeler son 1 km ye kadar mükemmel idi ,gerçekten çok emek çekildiği belli idi,ama son 1 km de finişi zor bulduk…Pek çok kişinin serzenişi vardı…Neyse ,o da nazar karşılasın dedik…Sahi ,biz koşmaya gitmiştik ,ama koştuğumuz değil ,tırmandığımız daha etkilenmiş anlattık değil mi. Bu arada 2 şansızlık yaşayan arkadaşlarımız vardı…Kolu kırılmış bir bayan koşucumuz ,ve ayağı kırılmış bir başka koşucu arkadaşımız vardı…Kendilerine kısa sürede sağlıklarına kavuşup,daha güçlenmiş olarak aramıza katılmalarını diliyorum. Cp noktalarında bulunan güler yüzlerin ile bizlere moral kaynağı olan bütün insanlar teşekkür ediyorum…İyi ki varlar…Organizasyon sahibi arkadaşlara da teşekkür ediyorum…Not :Yüksek irtifalı koşular da ,mümkün ise o irtifalara önceden alışmış olmak,bu koşuyu çok daha eğlenceli hale getirebilir…

2 Beğeni

http://bikosuadana.com/index.php/2018/08/11/aladglar-sky-trail-jr-15k-yaris-raporu-dilem-kocak/

1 Beğeni

Bu da benim:

5 Beğeni