Akıllı Saat Koşu

Akıllı Saat hakkında

Active 2 kullanmadım ancak Gear Fit 2 ve Forerunner 245 kullandım. Iphone ile Galaxy Watch saat deneyimi yaşayan yakın arkadaşım da oldu.

Aslında söylenecek çok şey yok. Akıllı saat alacaksanız Active 2, spor saat istiyorsanız FR 245.

• Active 2’yi her gün şarj etmek zorundasınız, FR 245 1 hafta civarı gider.

• FR 245’te akıllı özellik olarak sadece telefona gelen bildirimleri görebilir ve aramaları kabul edip/reddedebilirsiniz. Mesajlara cevap veremezsiniz (Android kullanıcısı iseniz kısıtlı cevap verebilirsiniz).

• Active 2 amoled ekran olduğu için göze daha çok hitap eder ve kapalı mekanlarda kullanımı daha zevkli olur. Ekran sürekli kapalıdır. FR 245’in ekranı ise sürekli açık olup, açık havada ve aydınlık yerlerde çok rahat okunur. Karanlık yerlerde ise aydınlatma devreye girer. Siyah renkleri mavimsi gösterir. Amoled ekran gibi canlı, renkli ve parlak değildir.

• Iphone kullanıcısı iseniz en iyi akıllı saat tercihi Apple Watch,

• Android + Samsung kullanıcısı iseniz en iyi akıllı saat tercihi Samsung marka herhangi biri,

• Android + Huawei telefon kullanıcısı iseniz en iyi akıllı saat tercihi Huawei Watch GT 2 Pro veya GT 2.

• X marka Android telefon kullanıcısı iseniz Samsung, Huawei veya Xiaomi marka akıllı saat tercih edebilirsiniz.

- Android veya IOS farketmez amacınız spor yapmak ve sağlık verilerinizi takip etmek ise, Garmin almak daha mantıklı olacaktır. Forerunner 245 veya Garmin marka herhangi bir saatin yapabildiği işi, Suunto ve Polar marka alternatifleri dışında hiçbir akıllı saat tam olarak yapamaz.

4 Beğeni

Evet, yanlış bilmiyorsam müzik çalan bütün Garmin saat modellerinde Spotify ve Deezer desteği var.

Rica ederim hocam, yardımcı olabildiysem ne mutlu. Apple, Huawei veya Samsung saatler de işinizi görür ancak en verimli kullanacağınız cihazlar Garmin olur diye düşünüyorum.

Mesela Huawei ve Honor marka saatler şarj konusunda hiç üzmezler ancak Garmin’deki gibi zengin antrenman metrikleri sunamazlar. En kötü yanı da Apple dışında hiçbirinin harici nabız bandı desteğinin olmaması. Forumda Huawei kullanan bir arkadaşımız koşu verilerini saatten uygulamaya aktarma konusunda sorun yaşıyordu. Xiaomi kullanan başka bir arkadaşın da cihazı su geçirmiş ve servis desteği alamamıştı. ( Su geçirmez özelliği olan ve içinde yüzme profili olan bir saat :slight_smile: ) Garmin’de böyle şeyler yaşamazsınız. Bana göre Garmin’de eksik olarak sayılabilecek bir kaç şey var. Birincisi oksijen ölçümleri çok doğru değil. İkincisi de uyku ölçümü Fitbit veya Huawei kadar iyi olmayabilir.

Forumdaki diğer arkadaşlar ne düşünür bilemiyorum.

Polar’ın basit, giriş seviyesi bir modelini kullanmıştım. Vantage M modelini Finspor’da inceledim. Suunto deneyimim yok. Ancak hem Suunto hem de Polar hakkında çok inceleme videoları izledim.

Garmin’ler özellik olarak daha dolu oluyorlar. Suunto ve Polar ise daha basit ama işini iyi yapan cihazlar.

Hangisi daha iyidir derseniz bu biraz kişisel tercihle ilgili bir şey. Suunto ve Polar cihazların arayüzlerini ve yazılımlarını biraz eksik buluyorum. Garmin saatlerin yazılımları bir Apple ya da Samsung kadar akıcı çalışmasa da, Suunto ve Polar’a göre daha hızlı ve sorunsuz çalışıyor. Özelleştirme seçeneği çok fazla. Mağazaya bir giriyorsunuz yüzlerce saat yüzü mevcut.

Onun dışında Fin’li üreticilerde saatlerin kontrast seviyesi ve kullanılan yazı fontları hoşuma gitmiyor. Forerunner 245’te kullanılan 240x240 piksellik ekranın, 320x300 piksel Suunto 9’dan daha güzel, renklerin daha canlı ve okunaklı görünebilmesi gibi. Diğerleri nedense ince yazı fontları kullanıyor. Basit gibi görünse de görselliği ve okunabilirliği ciddi derecede etkiliyor.

Mesela Suunto 9 tasarım olarak çok hoşuma gidiyor. Malzeme olarak da kaliteli. Ama yukarıda saydığım nedenlerden dolayı bir türlü çekici gelmiyor. Nedense ekranları Garmin’e göre hep daha karanlık, renkler daha soluk, yazı fontları ince ve okunabilirlik daha düşük seviyede. Yoksa onda da bir sürü özellik var.

Polar Vantage M, Vantage V, Ignite, Suunto 9, Suunto 5 hepsi güzel cihazlar.

3 Beğeni

Rica ederim. İnşallah diğer arkadaşlar da katkıda bulunur. Polar ve Suunto kullananlar vardı forumda :slight_smile:

FR 245’in iki ayri modeli var. Biri duz FR 245 digeri FR 245 Music. Adindan da anlasilacagi uzere music olan versiyonunda muzik var.

2 Beğeni

Fenix 3’ten Fenix 6 Pro modeline geçtim. Arasında GPS olarak bir fark görmedim. Yeni başlayan birisi için verdiği eğitim tavsiyeleri işe yarayabilir. (Bende “verimsiz” demesi moral bozmaktan başka işe yaramadı) Müzik olayını beğenmedim. Spotify müzik yükledim ama nedense telefon olmadan çalışmadığı zamanlar oldu. Bluetooth kulaklık (Galaxy Buds) kesik kesik çalıyor. Garmin forumda da bu konuda şikayetler gördüm. Saatin BT bağlantısının telefon kadar akıcılığı yok. Yüklü gelen haritalar çok işime yaradı. İş seyahatlerimde yabancı ülkelerde çok kolay rota oluşturup koşabiliyorum. Nabız ve diğer bilgiler için göğüs bandını tercih ediyorum. Ölçtüğü oksijen satürasyonu hiç bir işime yaramıyor.
Özetle saatten çok göğüs bandı vazgeçilmez benim için. Fenix 3’te işimi görüyormuş. Tecrübelerim umarım yardımcı olur.

1 Beğeni

Eğitim tavsiyeleri kısmı mükemmel düzenli bir hayat istiyor. Biraz orta çağ Avrupa’lısı gibi uyuyan biriyim. Birkaç saat uyur, sonra uyanıp yemek yer, PC takılır, iş yapar ve sonra uykunun ikinci kısmını yaparım. Sonra Garmin genelde ilk uykuyu kaydeder, ya da tamamını kaydeder ama ortası uyanık vs. Sonuç bu gece iyi uyumadın, 5.50 tempo ile 43 dakika temel koş olur. Halbuki tek parça ve uzun uyuyunca antrenman döngüsünü devam ettirebiliyor.
Kulaklıkta kesinti sadece aktiviteyi kaydettikten sonra telefonla Bluetooth üstünden eşleşme yapılıyorsa oluyor ara sıra. O da aktivite transfer edilene kadar…

2 Beğeni

Forerunner 935 de düşünürseniz aşağıdaki ilana bakabilirsiniz.