Adidas Geyik Koşuları By Night - 30.06.2018

Merhaba,

Bu yıl katıldığım yarışlardan birinde bundan sonra katılacağım tüm yarışlarda birer yarış raporu yazmaya karar verdim. Kısa, uzun, basit, zor, başarılı, başarısız farketmeksizin illaki tüm yarışlarımızın hatırlanası anıları oluyor. Hem yarışlara yönelik olumlu ya da olumsuz yorumlarımızı organizatörlerin öğrenmeye hakları olduğunu düşünüyorum. Böylece düzenlenen yarışlar da gün geçtikçe kendilerini geliştirir.

Artık yarışımıza geçelim…

Yarış Öncesi;
2018 yılında toplam 3 yarış koşmuştum. Bunlardan biri 28K patika, biri yarı maraton, diğeri de Funrun Üsküdar Etabı idi. Kısa olmasına rağmen üçüncüsü bacaklarımı fena halde yıprattı ve 3 haftalık bir ara verdim. Sonrasında ramazanda tempoyu düşük tutunca yarışa kadar tam anlamıyla yarışacak performansa ulaşamadan kendimi start tagının altında buldum. Dolayısıyla agresif bir hedef yok. Geçen yıl bitirdiğim sürenin üzerine çıkmamak hedefim.

Yarış Başlıyor;
Her ne kadar sıralamadan ziyade kendi sürelerimle yarışma gayreti içinde olsam da kürsü görmek güzel şey :slight_smile: Bu sebepten start alanında inceden inceden yarışmacıları süzüyoruz. Erkan zaten gelecekti. Birincilik kafadan gider. Sonra Murat Kaya ısınırken görüldü. Demek ki üçüncülük için yarışacağız, hiç sorun değil. Derken Erkan’ın siyahi bir sporcu ile muhabbet ettiğini gördüm. Harika.Bir elit atletimiz eksikti :frowning: Şaka bir yana elit atletlerin bu tarz organizasyonlara katılmaları bence güzel oluyor. Bizi daha agresif hedeflere yönlendiriyorlar. Eh kalanlarla dördüncülük için yarışacağız demek. Klasik ısınma arkadaşım ve bir türlü yakalayamadığım değerli rakibim Erkan ile ufak bir ısınma jogu ve esneme sonrası yerlerimizi aldık. Organizasyon son iki yarışta eski yarışlarda genel kategoride ilk üçe girenleri startta öne alarak ayırıyor. Böylece gerilerde kalıp sıkışarak vakit kaybetmekten kurtuluyorlar. Derece hedefi olanlar için güzel bir uygulama. Ancak hemen arkasına Adidas Runners koşucularının yerleştirilmesi bence doğru değil. Yarışa ilk kez katılacak olan ve ciddi süre hedefi olan arkadaşlara biraz haksızlık oluyor bence. İlk dalga, yani ilk üçler toplasan zaten 5-10 kişi oluyor. Ciddi bir izdiham yok yani. Ama Adidas Runners ekibi gözüme bayağı bir kalabalık göründü. Neyse ufacık bir eleştiri olsun bu da :slight_smile:

Startla birlikte ilk dalgaya tutunma çabasındayım. Erkan, Murat, Kefyalew zaten uçuyorlar ama sarışın bir yabancı grubu fena halde çekmekte. Kim ulan bu? Amaç nedir abi? 4K koşucusu yanlışlıkla 14K yarışına mı girdi? Ekip bu arkadaşa (Tobias Singer) tutunmaya çalışırken ben nabzımı dinleyip dizginlerimi çektim ve arayı biraz açarak yedinci sıraya indim. Stabilize kısımdan çıkıp patikaya girerken öndeki grup yavaş yavaş koptu ve arkadaki grupla öndekilerin arasında tek kaldım. Bu iyi bir şey. Lambanı kapat ve akşam alacasında Belgradın tadını çıkart. Ama fazla alışma çünkü ilk yokuşa yaklaştın :slight_smile: Antremanlarımda bu yokuşları hep koşarak çıkarım ama yarış nedeniyle yüksek nabızda yemiyor :slight_smile: Katılanlar bilir, Geyiğin üç sağlam yokuşu var ki köpek ciğeri olsa dayanmaz. Bu yokuşun sonunda önümdeki genç arkadaşı yakaladım ve inişi beraber yaptık. İniş sonrası stabilize yola inince yarışa çok hızlı başlayan sarışın yabancı önümüzde belirdi. İkinci yokuşumuzun sonlarına doğru eleman koşmayı bırakıp yürüyüşe geçti. Anlaşılan arkadaş iyi bir yol koşucusu ve parkuru hiç tanımıyor. Yokuşun bu kadar uzun olacağını tahmin edemedi. Genç arkadaş ve Tobias’ı başbaşa bırakıp beşinci sıraya yerleşiyorum. Acaba dördüncü uzak mı? derken inişe geçince Tobias yine toparlanıp yetişiyor. Su istasyonu sonrası ilk hatasını yapıyor ve yanlış yola giriyor. Bağıra çağıra çeviriyorum. Bu saatte bir de ormanda kayıp aramayalım dimi :slight_smile: Sonraki hafif yokuşta yine kopuyoruz ama yola girince (8-9 km) yeniden yakalıyor ve inişe geçtiğimizde geçiyor. Adam kuvvetli napalım? derken üçüncü ve en dik yokuşa geldiğimizde (10-11 km) yeniden yanlış yola giriyor ve yine bağıra çağıra çeviriyoruz. Son yokuş biterken saatime hiç bakmayarak ve hızlanabildiğim kadar hızlandım. Bir süre sonra 4K koşucuları önlerde belirmeye başladı. Çarpışmamak için sürekli seslene seslene yolu açma gayretiyle son kilometreye girmişken önde bir çamur birikintisini çok geç fark ettim ve sıçrasam da geçemedim ve sol ayak çamura şlap diye saplandı ve ayakkabı kalırken ben geçtim :slight_smile: Durursam Tobias yakalayacak. Saniyelik bir kararla devam. Gerideki 4K katılımcılarından yürüyerek gelenlere “Ayakkabımı getirebilir misiniz” diye seslendim ve biri “devam et getiririm” diyince patlak lastikle Allah ne verdiyse yardırıyorum. Katılanlar bilir parkurun sonları hem dik bir iniş hemde oldukça bozuk bir zeminden ibaret. Hal böyle olunca topuk vurmadan inmek neredeyse imkansız. Bu yüzden finişe varana kadar ayakkabı olmayan topuk hayli yıprandı. Böylece bir yarışta daha sıra dışı bir olay yaşamayı başardım. Mutluyum, gururluyum :slight_smile: (Yok be ne mutlusu. Geberir miydin şu ayakkabıyı sıkı bağlasan?) Sırada Geyik Koşularının en sevilen kısmı (ikram çadırı)

Tabi şimdi akıllardaki soru şu: Acaba ayakkabı gelecek mi yoksa bu patlak lastikle tekrar parkura girip biz mi alacağız? Finişte gergin bir bekleyiş :slight_smile: Tam umudu kesip parkura dönecekken madalya dağıtan arkadaşlara bir sorayım dedim ve sağolsunlar finişe ayakkabıyla girip bırakan arkadaşı görmüşler. Ayakkabıma kavuşsam da getiren arkadaşı sonradan sosyal medya sayesinde bulabildim. İlk yarışında böyle saçma sapan bir koşucu ile tanışan Mustafa Cantimur’a çok teşekkür ediyorum :slight_smile: Daha acaip manyak insanlar göreceksin bu camia da :slight_smile:

Değerlendirme;
Sonuç olarak geçtiğimiz yıla göre sürem 7 saniyecik gelişti. 1:03:44 ile genel sıralamada beşinci olarak finişe vardım. Ayakkabı firar etmeseydi bi 10-15 sn daha fark edebilirdi belki. Bahanemiz olsun :slight_smile:

Bu yarışta bir gün 59:59 yapmak istiyorum ama daha üç beş fırın ekmek yemek lazım sanırım :slight_smile:

Organizasyon bu yarışta sadece genel sıralama için yarış alanında kürsü ödüllerini dağıttı. Yaş grubu ödüllerini ise 06.07.2018 tarihinde Bomontiada’da dağıttı. Eğer tamamının törenini yarış alanında yapmaya kalkışsa çok çok uzun sürüyor ve kalabalık dağılıyor. Bu açıdan bakınca doğru bir karar gibi. Ancak yarıştan sonra başka bir yerlerde, hele ki İstanbul gibi bir yerde insanları toplamak çok daha zor. Özellikle çalışan insanlar için. Şahsen ben katılamazdım ancak ayakkabımı getiren 4K koşucusu değerli insan Mustafa Cantimur’a madalyayı takdim etmek istiyordum ve bu yüzden imkanları biraz zorladım. Peki eleştiriyorsun ama sence çözüm nedir? Yaş gruplarını biraz geniş aralıklarla belirleyip kürsüye aynı kategorilerdeki kadın ve erkek sporcular aynı anda çıkartılırsa tahminimce sorun çözülür.

Edit: Organizasyondan bir arkadaşımız yukarıdaki eleştirim için açıklama yaptı ki son derece doğru bir karar. Katılımcıların bir çoğu metro ile ulaşım sağlıyordu ve metronun son seferi 00:00 da idi. Katılımcıları metroya yetiştirebilmek için yaş grubu töreni ileri bir tarihe ertelenmiş. Açıklama için teşekkürler.

Başka küçük bir eleştiri: Madem yaş grupları kürsüye çıkartılıyor, ufacık, miniminnacık bir hediye verilse (Eskiden fincan verilirdi, hatta daha da eskiden tüm katılımcılara verilirdi) fena olmaz mı? Şahsen talip değilim ve verilse idi yukarıda belirttiğim arkadaşa hediye edecektim ama maddi değeri düşük olan bu ufak tefek ödüller bu sporla amatör olarak ilgilenen arkadaşlar için maddi değerinin çok üzerinde anlam ifade ediyor. Tanıdığım birçok arkadaş bu ödülleri iş yerlerinde masalarında tutarak organizasyonun reklamını yapıyor. (Ben de onlardan biriyim;)

Bir ufak eleştiri de sponsora gelsin. Bu yarışta sponsor ödülü almadığım için gönül rahatlığı ile yazabilirim sanırım. Genel kategoriye verilen hediye çeklerinin kullanım alanı aşırı derecede kısıtlı. İndirimli ürünlerde kullanılamıyor ve indirimsiz ürünlerde kullanmaya kalksanız piyasa fiyatının üzerinde fark ödemek zorunda kalıyorsunuz.Örnek vereyim: Geçen yarışta kazandığım hediye çekini kullanmak istediğimde sitenizde numarama uygun çok az ayakkabı bulabildim ve benim antreman yoğunluğumu kaldırabilecek en fazla 2-3 ayakkabı vardı. Bunlardan biri Energy Boost idi. O dönem piyasada 350-450 TL civarında bulunabiliyordu. Sitenizde ise fiyatı 695 TL idi. Şimdi bana bu çek ile tam olarak nasıl bir ödül verdiğinizi matematik kurallarını da gözeterek açıklarsanız sevinirim. Birleştirip kullanmaya kalksak ona da vade sınırlaması koyuyorsunuz. Geçen yıl derece ödülü olarak 4 çek aldım ve hiçbiri ile işe yarar bir ayakkabı alamadım. Bu açıdan sponsoru hiç samimi bulmadığımı belirtmek isterim. Ha bir de 250 TL üzeri alışverişlerde kargo ücretsiz iken eğer siz çeki kullanarak 250 TL altında fark ödeyerek alışveriş yaparsanız kargo ücreti yine üzerinizde kalıyor. Hediye veren birini düşünün ki hediyesinin masrafını size ödetiyor :slight_smile: Fazla paragöz gibi görünüyor olabilirim ancak samimi olmayan bu tarz uygulamaların hiç yapılmamasından yanayım. Yani dağıtmayın olsun bitsin bence. Çokta şaapmayın yani iyi kötü kendimiz yapabiliriz alışverişimizi.

Bu ufak tefek eleştirileri bir kenara bırakırsak organizasyon son derece başarılı diyebiliriz. Emeği geçen herkese teşekkürler.

Son olarak, ayakkabı faciamı öğrendikten sonra finiş fotoğrafımı bulup yollayan organizasyon görevlisi sayın Uğur Yılmaz’a çok teşekkür ediyorum.

Son olarak finişe yalınayak giren bu tuhaf yaratıkla sizleri baş başa bırakıyorum :slight_smile:

Saygılar, hürmetler.

13 Beğeni

Zevkle okudum. Basarilarinin devamini dilerim.

1 Beğeni

Teşekkür ederim Erol Hocam :slight_smile:

Keyifli yazı, tutkulu koşu olmuş :slight_smile:
Organizatör şapkamla yanıtlarım:

• Metro saatlerinin yarış kaydının açıldığı Şubat ayında sefer saatleri daha geç bitiyordu, yarışa haftalar kala 23:30da bitince mağduriyet yaratmayalım dedik.
  • Hediye çeki kullanım şartları yorumlarınızı sponsorla paylaşacağız
    -2017’de madalya değil özel kupa(fincan) veriyorduk. Kürsüye çıkanların bir kısmı çok eleştirdi, madalya isteriz dediler. Onun yerine madalyaya döndük. Sene dönüşü muhteşem olacak.

koşucu şapkamla:
-aman ayakkabıları sağlam bağla
-bence geçe koşusunda genel kürsü yapılıp devam edilsin. Koşunun kendi eğlencesi yeter

7 Beğeni

Aslında eleştirilerime başlamadan önce Geyik Koşularının İstanbul’da düzenlenen organizasyonların içerisinde en iyi organize edilmiş üç yarıştan biri olduğunu düşündüğümü belirtmeliydim sanırım.
Elbette herkesin memnun olacağı bir organizasyon düzenlenmesi mümkün değil. Dolayısı ile eleştiri gelmemesi de imkansız oluyor. Her şey için teşekkürler Caner Bey.
Saygılar…

3 Beğeni