Adana Backyard Ultra

Kapıdan çıktiktan sonra yoldan devam edip single dönüşte kayalık çıkısa ve agaç köklerinin oraya gelmeden sağdan alt yola iniş seklinde düşündüm ben. Göl kenarında ki olası insan faktörünü göz ardı ettim. Şimdi o konuda ne desem yanlış olur çünkü uzun zamandır günün belli saatlerindeki insan yoğunluğunu bilmiyorum.

Loop bir parkur, görsel zenginlik yeşil, göl, ağaçlar, göl kenarındaki 3 çeşmenin olması bu parkurun artıları olur diye düşündüm.

Minimum eğim, temiz parkur, insandan izole, güvenli ve kontrolü kolay bir parkur olsun istenirse Urla gibi 3.35k gidiş tek kontrol noktası ve aynı rotadan geri dönüş şeklinde bir rota da alternatif olabilirdi.

3 Beğeni

Sabit kamera önermiştim ben de belli yerlere,
Hem yarış takibini eğlenceli hale hem de tüm yarışı güvenli hale getiriyor.

Bknz: BigDog Backyard

4 Beğeni

Hayda, başlamış bile yarış, 12 saat geçmiş.Adana Mersin ağırlıklıydı.
34 kişi 14 saati tamamlamış.

DÜZELTME:10 kişinin 14 tur değeri var,sanırım doğru sayı 10 kişi

Canlı sonuçlar:
https://timing.onelge.net/

Türkiye meteoroloji pazar ve sonrası sağanak yağış vermekte. İngiltere meteotoloji pazar günü güneşli,pazartesiden sonra yağışlı demekte.

@Kutluhandgn strava kaydından rotanın son hali:

Son turu seçin, A’dan z’ye veya tersi için tıklayın, o turu bitiren kişi sayısı güncel değeri vermesi açısından daha doğru gibi geldi.

1 Beğeni

Daha kesin gelelim:)

1. Tur 8 kişi

1 Beğeni

Bildin valla :slightly_smiling_face: sonuçlar 1 saat geriden mi geliyor yada 8 kişi mi 15e başladı; çay iyi gider açık havada :raising_hand_man:
44dakika altı 3 kişi dinç gibi, 1 tur hariç hep 44dk altındalar.

Parkur nispeten kolay,

Gizli favorim Ali Kansu bu arada.

1 Beğeni

4 kişi 22 turu tamamlamış.
Atıl Balın, Gürhan Akdağ, Mehmet Zeki, Ali Kansu.

Artık gizli değil :wink:

24 tur bitimi 42 47 47 dakika,…Ali, Mehmet, Gürhan
25 tur 46 dakika 3lü.

1 Beğeni

3 kişi 24 ü geçince Gürhan dışındakiler At Large Listesine girmeye hak kazandı,
Bakalım nereye kadar gidecekler.

2 Beğeni

Son 2 kaldı,

Gürhan Akdağ ve Ali Kansu

3 Beğeni

43 45 dakikalar, 29 tur bitmiş,38 gelir mi? Göreceğiz.
30 ve 31. turlarda Gürhan Akdağ ve Ali Kansu yanyana koşmuşlar.
32.turda Ali 105sn önce ama ikisi de 48dk altında bitirmiş.

1 Beğeni

Rekora koşuyorlar net şekilde, bakalım nereye kadar.

Gürhan hocamda üstüste koşması backyard şarkı inanılmaz

1 Beğeni
  1. tura tek koşucu Ali Kansu çıktı sanırım.Herkese :clap::clap::clap::clap:

1 Beğeni

Evet Gürhan çekildi, Ali Kansu tek turunu tamamladı ve kazandı.

3 Beğeni

Selamlar, Yarış dün itibariyle sorunsuz bir şekilde sona erdi. Katılan, destekleyen, ziyaret eden, uzaktan takip eden herkese çok teşekkürler.

Konunun başından yarış gününe kadar suistimal ihtimali, parkurun çok karışık olduğu, zeminin bozukluğu, parkurun “zorlama ile yapıldığı” vb eleştirileri(!) dikkate alıp gerekli önlemleri almaya çalıştık, bu konularla ilgili bize yansıyan olumsuz bir durum olmadı. (Sadece 2 koşucu bir dönüş noktasını kulağında kulaklık olduğu ve uyarıları, bağıranları duymadığı için kaçırıp DNF oldu)
Umarım bu yarış tüm koşucular için sorunsuz geçmiştir.

Daha önceden parkurla ilgili düzeltme tavsiyesi veren arkadaşların neredeyse hepsi parkurun bizim ayarladığımız bu şekilde olmasının daha iyi olduğunu belirterek teşekkür ettiler.

Zeminle ilgili hiç bir sıkıntı yaşanmadı, parkurun sadece 5-10 m sinde yer alan taşlık zemin hiçbir yarışmacıya sorun çıkarmadı, takılıp düşen olmadı, 6,7 km içerisinde kimse buranın farkına bile varmadı.

Parkur halka açık bir alan ve işaretlemeler yer yer sökülmüş idi. Ara ara tur atarak bu işaretleri koruduk. Özellikle yön levhaları parkur içerisinde iyi iş çıkardı, parkur dönüş noktaları dışında işarete gerek duyulmayan bir parkur olduğu için özellikle reflektör ve şeritleri az kullanmaya çalıştık.
(çevre hassasiyeti olup da yorum yazacak arkadaşlar için unutmadan yazayım, bugün içerisinde parkurdaki işaretlemeler sökülecek)

Federasyondan vardiyalı olarak, start finiş, bilgi işlem ve parkur hakemleri sürekli görev aldı. Akşam karanlığında ise bizim ekip hem yaya hem bisikletli olarak parkurda, hem sabit hem turlayarak tüm koşucuları kontrol ettik. Yarışın gerçekleştiği 35 saat boyunca start finish alanında uluslararası hakem yarışın gidişatını kontrol etti. Sonuçları her tur sonrası hakem heyeti ile karşılaştırdık.
@spinodal Federasyon hakemlerinin backyard ile ilgili bilgisi çok doğal olarak sıfır. :slight_smile: Dolayısıyla bir arkadaşımız hakemleri backyard kuralları konusunda sürekli bilgilendirdi. 1 hakem kendi suyunu başka bir yarışcıya verip desteklediği ve yarışmacı desteği aldığı için yarışmacı DSQ oldu. Bundan sonra bu konuda hassasiyet gösterildi diye düşünüyorum.
Starttan çıkarken malzemesini unutan (kafa feneri, şapka, su) sporculara destek verilmedi, malzemesiz olarak turlarına çıktılar.
Adana bölgesi hakemleri ve özellikle federasyon görevlileri artık backyard konusunda tecrübe sahibi :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile:

Parkurun mesafesinin 6,703 km den daha uzun olduğunu belirten arkadaşlar oldu. Evet doğrudur, parkurun tam %100 net 6,703m değil, zaten backyard kuralları 6,703 km den az olamaz ama biraz fazla olabilir diyor. Stravadan yarışçıların ve özellikle uzun koşanların ortalamalarına baktım. Yarışın 1. si Ali Kansu nun tur ortalamaları 6,78 ortalamalarda. Saati durdurmayıp etkinlik alanında yürümenin de etkisiyle bu turlar uzayabilir.

Kendi kodladığımız canlı sonuçlarımız yoğunluğun olduğu ilk 2-3 tur sonrasında eksiksiz ve çevrim içi olarak sürekli çalıştı.

Yine kendi kodladığımız timing ekranı yarış boyunca sorunsuz çalıştı.

Tüm koşuculara, destek ekiplerine ve organizasyonda emeği geçen tüm ekibe teşekkür ederek sonuçları ve istatistikleri paylaşmak isterim.

Kayıtlı koşucu sayısı : 75
Start alan koşucu sayısı : 60
12 Saati geçen koşucu sayısı : 12
24 Saati geçen koşucu sayısı : 3
Kadın koşucu sayısı : 11 (10 u start aldı)
Erkek koşucu sayısı : 64 (50 si start aldı)
Koşucuların ortalama yaşı : 40,24 !!!

Bırakan sporcularla ilgili bir grafikte turlar geçtikçe parkurda kalan koşucuların sayısını gösteriyor.

Ali Kansu 35 Tur koşarak Türkiye Backyard Ultraları içerisinde 3. konuma geldi.
24 saati Ali Kansu, Gürhan Akdağ ve Mehmet Zeki Sarı geçti. Gürhan Akdağ 24 At large listesine daha önceden girdiği için Ali ve Mehmet Türkiye At large listesine girmiş oldu.

Yarışın detaylı sonuçlarını https://timing.onelge.net/ adresinden LAPS a göre sıralayıp detaylı görebilirsiniz. Özeti aşağıdaki gibidir.

20 Beğeni

Bir ek yapmak isterim, Bugün tüm yarışmacılara bir anket yolladık, onun sonuçlarına göre daha analitik olarak kendimizi değerlendirmiş olacağız.

Umarız Türkiye de sadece 3 adet yapılan bu Backyard organizasyonları yayılır ve insanlar bu yarış sayesinde gerçek kapasite ve sınırlarını görür.

6 Beğeni

bir ek daha
Youtube da organizasyonda görevli bir hakemin Vlog una denk geldim. :slight_smile:

5 Beğeni

Detayli paylasim icin cok tesekkurler. Tum detaylari okumak gercekten onemli. Elinize saglik… Guzel bir is olmus. Yakinda yarismacilardan da duyariz belki daha fazla detay.

6 Beğeni

Son tur short videosu.

3 Beğeni

Selam Fatih,

Son turun videosu şu şekilde olacaktı. :slight_smile:

5 Beğeni