ACL uzaması ve geç(e)meyen ağrısı

Merhaba,

2017 Kasım ayında Sarıyer sahilde koşarken bir misinaya takılıp aniden durmam sonucu dizimde ağrı başladı. MR çekildikten sonra, çok ciddi olmamakla beraber, ön çapraz bağlarımın uzadığı, zamanla geçeceği, çok zorlamadan koşmaya devam edebileceğim söylendi.
Ben de öyle yapıyorum, çok zorlamadan koşmaya devam ediyorum. Ama her 10-12km’lik antrenmandan sonra dizim en az 2 gün ağrıyor. Hele ki 21km koşarsam o ağrı çok şiddetli bir şekilde, bir hafta boyunca geçmiyor.
Ne yapmam gerektiğini bilemedim; doktor “öyle çok büyük bir sıkıntı yok” diyor (başka bir doktora daha gittim, aynı şeyi söyledi) ama ağrım geçmiyor. 1-2 hafta koşmayı bırakıp sadece bisiklete bindim ve yüzdüm ama 2. haftanın sonundaki ilk koşumda yine diz ağrısı yaşadım.
Fizik tedavi işe yarar mı (Sarıyer ve yakın çevresinde merkez önerisi de alabilirim :slight_smile:) ? Veya başına gelip de “şunu yaptım, geçti” diyen olur mu acaba?

Şimdiden teşekkür ederim.

Merhabalar,

2016 Ağustos’ta sol dizimden menisküs ameliyatı olmuştum. Aynı diz ön çapraz bağım yırtık durumda, sağ dizde de menisküs grade 2 seviyede şu an. 2 ay sonra antrenmanlara başladım. Ama ilk 3 ayında hiç koşmadım. Yüzme, hafif bisiklet ve kuvvet çalıştım. Ağrıların azalması için bacağın güçlenmesi gerekiyor, özellikle quadriceps kaslarının. Tabi sırf quad güçlendirip bacaktaki diğer grupları es geçmemek gerekiyor. Vücuttaki fazla kiloların atılması da gerekli. 3 ay sonra çok hafif koşularla başladım. Zamanla hız ve mesafe arttı. İlk sene aralarda yine ödemlerim, ağrılarım oldu tabi ama zamanla hepsi geçti. Futbol, basketbol, voleybol gibi darbeli sporlardan uzak durmak gerekli. Şu an half iron man mesafe triatlon yarışları koşuyorum ve ağrım olmuyor. Biraz sabır ve sakatlığa yönelik antrenman/egzersiz gerekli yani…

Umarım bir an önce sağlığınıza kavuşursunuz…

3 Beğeni

Sizin yazdıklarınızın yanında benimkisi sinek ısırığı gibi göründü gözüme şimdi :smile:.

Bir doktor arkadaşım fizik tedavinin işe yarayabileceğini söyledi. İlk olarak oraya gideceğim.

Güçlendirme konusunda haftada 3 gün antrenman yapıyorum aslında; hepsi 20’şer kere olmak üzere 3 farklı açıklıkta squat’ın 2 farklı seviyesini (toplam 120 squat) ve sonrasında da 10ar adet olmak üzere tek bacak squat, hip flexorlar için 1-2 hareket ve doktorun verdiği leg extension’ları yapıyorum.

Ama işte koşmayı en fazla 2 hafta bırakabildim. Dayanamadım yine koştum. Üzerine gittim bir de yarış koştum. Sanırım bahsettiğiniz sabır konusunda daha çok çalışmalıyım :slight_smile:

O zaman güçlenmeye ve hafif tempolarda koşuya devam :slight_smile:
Şu sıra yarış iyi gelmez, zaten onu da tecrübe etmişsiniz. Biraz sabır, işin anahtarı o…

Tekrar geçmiş olsun…

1 Beğeni

Etrafta “Squat dizlere zarar verir mi?” şeklinde bir soru dönüp duruyor, soruluyorsa bazıları sıkıntı yaşıyor demektir. Yerinizde olsam bu hareket sorunun kaynaklarından biri midir diye, bir süre kendimi gözlemlerdim.

Acil şifalar dilerim.

1 Beğeni

Teşekkür ederim :slight_smile:

Hiç bu açıdan düşünmemiştim. Quad güçlenmesi deyince aklıma başka antrenman gelmiyor :slight_smile:. Bu dediğinizi doktora kontrole gittiğimde soracağım.

2 Beğeni

Ön çapraz bağlarımı 2011 yılında tamamen kopardım, şu anda MR sonuçlarımdan da raporda da göründüğü kadarıyla herhangi bir bağ bulunmuyor dizimin içerisinde.

Basketbol oynarken olmuştu ve olaydan 6 ay sonra öğrendim ben bağ kopukluğu olduğunu, orası uzun hikaye ve işimiz değil.

Teşhisi öncesinde dizimin döndürülebilirliğiyle yapılmıştı ve boşluk hatrı sayılır derecede fazlaydı.

Göztepe SSK’da gittiğim bir doktor bacak kaslarımın (hamstring, quadriceps) gelişmesi halinda bunla ilgili bir sıkıntı çekmeyeceğimi, ancak başka bir insanla yan yana gelebildiğim sporlardan uzak durmam gerektiğini söylemişti.

Ben de sonrasında dediklerini uyguladım ve hem koşu antrenmanları, hem de 7-8 farklı üst bacak egzersizi ile dediklerini yerine getirdim.

Sonraki yapılan teşhislerde bacağımın eski haline geldiğini ve tamamen kasılı olmadığı durumların haricinde problem olmayacağını, ekmeğimi peynirimi eksik etmemem gerektiğini söylemişti.

Yapmanız gereken şey vücudunuzu o bağa ihtiyacınız olmadığına ikna etmek.

Şu anda dizim hala çoğu zaman aktivitelerde dönebiliyor, ancak artık yırtılabilecek bir ligament bulunmadığından şişmiyor ve etki dahi etmiyor.

Şu anda uzun mesafeleri de koşarken hiçbir ağrı sızı hissetmiyorum. Eğer uzayan ve ertesi günü kendini daha çok gösteren ağrılarınız varsa antrenmanızın yoğunluğunu sorgulamanızı tavsiye ederim.

Aynı zamanda sağ ayak bileğimde bimalleolar kırıktan ötürü operasyon geçirmiştim ve bunun neticesinde de 4 ay koşamamıştım. Sonraki 5 ay boyunca sürekli ağrıdığına ve bu sebeple koşamadığıma kendimi ikna etmeye çalıştım, en sonunda doktorum gelip benimle koştu ve o günden itibaren ağrının psikolojik olduğunu anladım.

Sizin senaryonuzun en olduğuna dair çok bir fikrim yok, ancak tavsiyem bir iki tavsiye daha almanız. Yalnızca uzama haricinde bir durum yoksa durumunuz yalnızca o bölgedeki kas grubunun azalmasıyla korele olabilir. Ben sağ ayak bileğimde her ne olursa olsun 1 yıl boyunca bir ağrı hissettim ancak bu ağrı bir süre sonra kendini bölgedeki kas güçlenmesiyle bıraktı.

Eğer daha çok sorunuz olursa özel mesaj yoluyla da telefon numaranızı iletirseniz müsait olduğunuz bir zamanda görüşürüz.

3 Beğeni

Birebir yaşadıklarımız tarih sırasına kadar aynı.Ben halı saha maçında kopardım bağlarımı.İkli mücadele gerektiren sporlar hariç problem yok.Birde çok istediğim halde kayak yapmak, paletle dalmak artık hayal benim için.Geçen hafta sonu şansımı zorlayıp paletlerle dalayım dedim, ilk palet darbesiyle sağ dizimin dönmesi aynı ana rastladı.

Yalnız şöyle bir durum var.Zamanında çok araştırdım.Bağlarını koparıp ağrıdan uyuyamayan da var, bizim gibi sorun yaşamayan da var ve daha ötesi bizden daha iyi durumlarda olanlar da var.O noktada iş biraz genetiğe düşüyor.

2 Beğeni

10 gündür koşmuyorum. Dizim şu anda ağrımıyor ama orada olduğunu hissedebiliyorum :smiley:.
Yüzme ve bisiklet yapıyorum. Hatta havuzda dinlenme sırasında sağa sola tekme atıyorum ki quad’lar güçlensin.

ekleme: 10 gündür de squat yapmıyorum. Fizik tedaviye gidene kadar ara verdim, hem koşuya hem squata :slight_smile: .

Böyle söylemeyin ama, insanı özendiriyorsunuz :smiley:

Yani şöyle diyeyim,

O tarihten bu yana aktif olarak bisiklet kullanıyorum (250 km’yi aşkın rotalarda), windsurf yapıyorum (iyi seviyelerde ve sağımı solumu kırabileceğim hızlarda), tenis oynuyorum (her topa koşaraktan)

Ama hiçbir etkisini görmüyorum artık. Tavsiyem 1 senelik sıkı bir fitness rutinine girmeniz. Quadricepsler belli olmaya başladığında çok iyi hissettiriyor, tavsiye ederim :slight_smile:

Kayak yapmak imkansız değil, dizinizin dönmemesi için dizinizi kırdığınız durumlarda paletleri çırpmanızı öneririm, ki zaten daha az enerji harcayarak da öyle yaparsınız ancak günlük aktivitelerinizde sorun çıkaran ve sizi zorlayan bir şey haline gelmişse ameliyat şart oluyor.

Tavsiyem fitness rutinini oturtup 1 sene sonra paleti tekrar denemeniz. Ben 75 cm’lik paletlerle serbest olarak 3-4 dakika su altında geçirebiliyorum.

Bana en çok fayda sağlayan intervaller oldu. Üst bacakta ve calf ve shin split kısmındaki kaslar şu anda takım elbise dahi giymeme engel oluyor. Genelde pantalon denerken calflardan geçmiyor ama dediğim gibi böyle olunca ancak bu aktiviteleri yapar hale geliyorum.

Snowboard denemeniz hakkınızda daha hayırlı olur, ben bacakların birbirinden bağımsız olduğu sporları denememeye gayret ediyorum.

Beraber windsurfe çıktığımız bir arkadaşın iki dizinde menisküsleri kötü durumda, ön çapraz bağları da yok. Aktiviteleri yapamaycak durma kadar devam etmesini söylemiş doktor :slight_smile:

1 Beğeni

Kayak olmaz ama Board yapabilirsin. Gerçi kayakçı adamın boardu sevmesi kolay olmuyor.

1 Beğeni