85. Büyük Atatürk Koşusu

Yapılıp yapılmayacağı konusunda hiçbir açıklama yapılmayan 85. Büyük Atatürk Koşusu, bu yıl pandemi dolayısıyla 10 kadın ve 10 erkek atletin katılımıyla temsili olarak gerçekleştirilecekmiş.

Bunca yıldır organizasyonuna hiçbir değer verilmemesi, önceki malum belediye başkanı döneminde trafiği aksatıyor diye rotasının saçma sapan bir yere kaydırılması gibi tecrübeler bana; bu yarışın bu yıl pandemi bahane edilerek yapılmayacağını düşündürtmüştü. Kaldı ki, Atletizm Federasyonunun güncel duyurularına bakıldığında pandemiye ve alınması istenen tedbirlere aldırış edilmeden açık ve kapalı ortamlarda farklı organizasyonların gerçekleştirildiği ilan edilirken bu yarış hakkında tek bir kelime bile edilmemesi ve bir oldu-bittiye getirilme çabası içerisinde olunduğu izlenimi uyandırdı bende.

Ben kısmen twitterdan Ankara Valiliği, TAF, Gençlik ve Spor Bakanlığı gibi yerlere mention atarak yapılması adına harekete geçirmeye çalıştım. Benim gibi başka spor severlerin de bu köklü ve anlamlı yarışı sürdürmek için farklı yollarla çabaladığına eminim.

Twitterdan cabalamam ne kadar sonuç verdi bilinmez ama çok şükür Ankara Valiliği bir adım atmış. Gönül isterdi ki, zaten az kişinin katıldığı bu koşunun, İstanbul ve İzmir Maratonlarında olduğu gibi tedbirlere uyularak startı verilseydi. Sadece lisanslı veya kulüp sporcusu koşucularla yapılarak katılım yine azaltılabilirdi belki. Üstelik Pazar günü, sokağa çıkma yasağının olduğu gün trafiği etkileyecek bir durum da olmazdı. Fakat bunlar olmadı. İyi tarafından bakmak gerekirse, gelenek yaşamaya devam edecek.

Sağlıkla ve mutlulukla 86. Büyük Atatürk Koşusunda görüşmek dileğiyle,

6 Beğeni

Bir gün sonra ayrı bir duyuru ve sanal koşuya katılım daveti.Koşacaksna kısıtlamada evde,binada,balkonda, koşu bandında vs koşulması bekleniyor?Egzersiz olarak güç antremanı,yoga,esneme, şınav vs de kabul, egzerisz olması yeterli.Şu cümleye göre 1 dakika koşu da kayıt sonrası sonuç için yeterli.
Egzersiz 27 dakika veya başka bir süre devam etmelidir

KURALLAR
Katılım ve kayıt ücretsizdir.
– 26 Aralık gece yarısına kadar kayıtlar www.plustimer.com sitesinden alınır.
– Katılımcı 27 Aralık günü istediği saatte yasal kısıtlara uygun olarak koşu veya başka bir spor egzersizi yapar. Egzersiz 27 dakika veya başka bir süre devam etmelidir. Bu egzersizi bir spor uygulaması ile kayıt eder veya bir fotoğraf çeker, fotoğrafı sosyal medyada paylaşır.
– 27 Aralık 14:00’ten itibaren sonuç linki veya paylaşım linkini sonuç sayfasına yapıştırır.
– Son sonuç yükleme tarihi 28 Aralık mesai bitimidir.
– 29 Aralık sabahı dijital katılım sertifikaları sonuç listelerinde isimlerin yanına yüklenir.
– Anma etkinliğidir, yarış değildir. Süre tasnifi yapılmaz. Göğüs numarası sırasına dizilir. Tamamlayan herkese dijital sertifika tanımlanır. Ödül ve çekiliş yoktur.